A település Bács-Kiskun megye délkeleti csücskében, a Kiskunság keleti peremén, Kiskunmajsától 12 km-re, a Szegedre vezető műút mentén fekszik.
A terület az őskortól kezdve folyamatosan lakott volt, bronzkori és népvándorlás kori jelentőségét régészeti források igazolják. A falu határából került elő a híres csólyosi kun sírlelet. A XV.századi írott forrásokból már ismert a Halas központú kun szállások területén fekvő Csólyosszállása és Pálos helységek neve is. A XVIII.századi jászkun redempció következtében a kiskunmajsa-szegedi műút nyugati oldalán fekvő Pálospuszta Kiskunmajsához, az út keleti oldalán levő Csólyospuszta Kiskunfélegyházához tartozott. A két puszta egyesítésére, önálló községgé válására már a századfordulót követően helyi kezdeményezések indultak. Csólyospálos falu azonban csak 1945-ben kezdhette meg önálló életét. A név azonban a két puszta tanyavilágára vonatkozott, hiszen ekkor a faluközpont még nem alakult ki. A község belterületét 1948-ban jelölték ki. A következő évek során épült fel a majsai út mentén a községháza és az orvosi rendelő, megkezdődött a telefonhálózat kiépítése. 1962-re alakultak ki az utcák. Ebben az időben adták át az új postahivatalt, majd a tűzoltó szertárat és a könyvtárat, felállították a hidroglóbuszt. A 70-es évek elején került sor a tanyai iskolák villamosítására és megkezdődött a tanyák villamosítása is. Az ekkor nagy erőkkel induló lakóház- építkezések eredményeképp kialakult a falu belterületének mai szerkezete. Bár a falu határában egyre több az elhagyott, romos tanya, a külterületen élők száma ma is jelentős.
A Kiskunság keleti peremén fekvő település talaja futóhomok, foltokban jobb minőségű földdel. Határában homokpuszták, szikesek, erdők, zsombékos laposok váltják egymást. Környékén édesvizi mészkő felszíni előfordulása miatt tájvédelmi terület van. Éghajlatának jellegzetessége az országosan is kiemelkedően nagy hőingadozás.
A lakosság több mint fele mezőgazdaságból él. Jelentős a kukorica-, gabona- és zöldségtermesztés, a szarvasmarha- és sertéstenyésztés. Csólyospáloson 63 egyéni vállalkozót tartanak nyilván.
A településen a 70-es évektől elkezdődő nagyobb arányú építkezéseknek köszönhetően jelenleg 1005 lakóház van, melynek fele vezetékes ivóvízzel ellátott. A villanyhálózat kiépítését 1958-ban kezdték meg. A külterület villamosítása 1972-ben indult meg, 1980-ra közel félezer tanyában égett a villany. Az 1984-ben üzembe helyezett gázhálózatba mára a lakások 39 %-a kapcsolódott be. A község minden utcája szilárd útburkolattal ellátott. A szervezett kommunális szilárdhulladék-gyűjtés és elhelyezés átmenetileg megoldott. A lakások 30 %-ában működik vezetékes telefon.
A 70-es évek közepéig négy külterületi iskola működött a település tanyavilágában lakó diákok oktatásának biztosítására. Ma a központban levő iskola a település egyetlen oktatási intézménye, melyet 2000-ben 164 tanuló látogat. A napközi otthonos óvoda 50 kisgyereket lát el.
A sportélet fellendülését alapvetően segítették a téli és nyári spartakiárdok. A község lakossága elsősorban asztalitenisz- és sakkversenyeken jeleskedett, de kedvelt volt a röplabda is. Ezek a rendezvények 1990-ben megszüntek. Ma a legkedveltebb sportág a labdarúgás. Magyarország legsikeresebb salakmotor-versenyzője, Kócsó Antal iskoláséveit Csólyospáloson töltötte.
Legjelentősebb rendezvény az októberi Szüreti felvonulás. 1995- ben jelent meg a település múltját bemutató tanulmánykötet.
Programok:
FAFARAGÓ ÉS NÉPI JÁTSZÓHÁZ
A kézműves tanya a dél-alföldi régióban a kiskunmajsai kistérségen belül nagyon kellemes környezetben, erdő mellett egy horgásztó közelében található 1,5 hektár területen fás, ligetes, parkosított, csendes pihenőhely.
Szolgáltatások
kézműves műhely
hideg-melegvizes zuhanyzó
főzési lehetőség
szabadidőpark
Programlehetőségek
tábortűz, szalonnasütés
játszótér: hinta, mászóka, homokozó, kismedence
sport- és játékvetélkedők:
teke
ping-pong
petang golyó
kispályás foci
túrák, barangolás a környéken
diavetítés
Választható kézműves foglalkozások
fafaragás
nádtutajkészítés
agyagozás
sógyurma
kartonvarázs, díszdobozok
szövés, fonás, sodrás
kötözöttbaba– és bábkészítés
gyertyacsurgatás
mézeskalács díszek
üvegfestés
A kézműves tanyára mindenévben április 1-től október 31-ig a következő programok szervezhetők:
nyári kézművestábor
kézműves foglalkozások családok, csoportok részére
osztálykirándulások, biciklitúrák programszervezéssel
pihenő és nyaraló programok egyéni szervezésben
ünnepi készülődés
Elérhetőségek:
A TÁBOR ÜZEMELTETőJE:
Kelsch Jánosné
6723 Szeged, Olajbányász tér 1. fsz. 3.
Tel.: (06)30/349-8220
Szálláslehetőség:
Vendégtanya
A hagyományos stílusban felújított, eredeti parasztbútorokkal berendezett közel 150 éves Véneperfa tanyánk a Bács-Kiskun megyei Csólyospáloson található, csendes, nyugodt falusi környezetben.
Két tágas szobával, két igényes fürdőszobával korszerű jól felszerelt konyhával, kemencével, tágas étkezővel kínál kellemes és nyugodt kikapcsolódást. A ház körüli nagy, zárt füvesített udvarban lehetőség van napozásra, különféle labdajátékokra, szabadtéri főzésre, grillezésre vagy egyszerűen valamelyik eperfa árnyékában való pihenésre.
A tanyához tartozó gyümölcsösben és kertben lehetőséget kapnak vendégeink, hogy maguk szedjék le friss zöldséget és gyümölcsöt, valamint ha kedvük tartja részt vegyenek a friss tojások összegyűjtésében és a kecskék és bárányok etetésében és gondozásában, az igazi tanyasi élet megismeréseként.
Tanyánk alkalmas pihenésen kívül kisebb családi rendezvények, találkozók és tanfolyamok lebonyolítására is.
Tudnivalók a vendégházról:
A Véneperfa vendégház minősítése: 3 napraforgó
A házban 2 ötágyas szoba található, mindkét szobához külön fürdőszoba és WC tartozik
Férőhelyek száma: 10 fő
Hűvösebb időben vaskályha és búbos kemence biztosítja a meleget, a téli hónapokban emellett központi fűtés is.
A tanya zárt udvarában van lehetőség biztonságos parkolásra.
Kapcsolat
Horváth Miklósné
Cím: 6135 Csólyospálos, Móra u. 4.
Tel.:
77-486-045
30-985-7686
0036 30 2998132 (in English)
0036 30 7484547 (auf Deutch)
E-mail: judithor@netquick.hu
Nyitva tartás: egész évben
GPS koordináta:
N46°25,451′ E019°50,977′
Cím: Csólyospálos Kossuth Lajos utca 62
Tel: +36 (77) 486 057
E-mail: csolyospalosph@emitelnet.hu
Web: http://csolyospalos.hu/index.php?option=com_conten