Home Főhírek Gazdaság Csok-kal már csak zölden építkezhet

Csok-kal már csak zölden építkezhet

forrás: Kossuth Rádió/180 perc

Ha a munkákat közpénz, költségvetési támogatás segíti, kötelező már mostantól érvényesíttetni az új, 2018-tól mindenkire vonatkozó energiahatékonysági követelményeket – mondta a 180 percben a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) munkatársa.

Az épületek energiahatékonyságát szabályozó rendelet kimondja, hogy ha egy épület központi költségvetésből származó támogatás igénybevételével valósul meg, azoknál azokat az energiahatékonysági követelményeket kell érvényesíteni, amelyeket más esetekben csak 2018-tól kellene alkalmazni. A szigorítás következményeként többek között a falaknak, nyílászáróknak, födémnek a jelenleg érvényes szabványoknál mintegy 40 százalékkal energiatakarékosabbnak kell lenniük.

Az új lakástámogatási rendszerre (az új csok-ra) vonatkozó kormányzati intézkedések szigorúbb épületenergetikai követelményekkel párosulnak, amelyekkel az új épületek energiaigénye jelentősen, felére csökkenhet a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) szerint.

Magyarországon fokozatosan szigorodnak az épületenergetikai követelmények: a lakástámogatási rendszertől függetlenül az egy egységnyi alapterületre fordított energiának a következő években jelentősen csökkennie kell – hangsúlyozta a szerdai 180 percben a MEHI munkatársa.

Ma az országban a primer energia-felhasználás 40 százaléka az épületállományhoz kötődik, és ennek 60 százalékáért a lakóépületek felelnek, azaz itt hatalmas az energiahatékonysági potenciál, ha pedig lehetőség van az építkezésekre, célszerű, hogy a hatékonyság ezeknél kiemelt jelentőséget kapjon – tette hozzá Szalai Gabriella.

Az új szabályozás az új építésre, a bővítésre és a jelentős felújításra is vonatkozik, és a gyakorlatban azt jelenti: ha a munkákat közpénz, költségvetési támogatás segíti, kötelező már mostantól érvényesíttetni az új építési követelményeket is. Ha egyébként ezek az energetikai feltételek nem teljesülnek, az adott ingatlan, illetve a belefektetett pénz pillanatok alatt nagyon sokat veszíthet az értékéből – hívta fel a figyelmet a szakember.

Hozzátette: 2018-tól, ha hozzányúlunk az ingatlanhoz, így is, úgy is ezeket a szabályokat kell majd alkalmazni, márpedig, ha most kezd bele valaki egy építésbe, nagyon nagy valószínűséggel a használatba vételre csak valamikor 2018-ban kerül majd sor, az építési szabályozás pedig már ma is úgy szól, hogy az épületeknek a használatba vételkor érvényes követelményeknek kell megfelelniük – emelte ki a a MEHI munkatársa a Kossuth Rádió szerda reggeli műsorában.

Az Ön böngészője nem támogatja a hanganyag lejátszását!

 


Csok-kal már csak zölden építkezhet

Szalai Gabriella azt mondta, arra számít, hogy az új szabályozás kedvező hatással lesz majd a piacra, a magyar épületállomány ugyanis nagyon elavult, nagyon sok energiát pazarol el, innentől kezdve pedig minden olyan szabályozás, amely a spórolást sürgeti, hasznos, a tulajdonosnak is, hiszen a rezsiszámlák akár feleződhetnek is, majd a követelmények további – 2021-ig történő – szigorodásával akár a passzívház (a közel nulla energiaszintű) kategória is elérhetővé válhat.

A szakember korábban ara is felhívta a figyelmet, hogy nemcsak az építészek, hanem a mérnöktársadalom számára is elengedhetetlen, hogy a csok-os lakások tervezésénél, építésénél tisztában legyenek az új szabályok érvényességével. Az építtetők számára is elemi kérdés, hogy most épülő házuk, lakásuk ne váljon pár éven belül energetikailag elavulttá, és emiatt veszítsen értékéből.

Fontosnak nevezte, hogy az új lakástámogatások odaítélésénél és az elkészült épületeknél a hatóságok ellenőrizzék, hogy valóban teljesülnek-e a jogszabályok által előírt követelmények.

 

Exit mobile version
Megszakítás