forrás: hirado.hu/M1/MTI
Nemzetközi összefogás formálódik a magyar határ védelmére, melyet mintegy hatezren léptek át hétfőn illegálisan. Eközben Németországban újabb tűz ütött ki egy menekültszálláson, a lángok eloltása után egy holttestet is találtak a hatóságok. Líbia partjainál pedig több mint ezernyolcszáz embert kellett kimenteni a Földközi-tengerből. Cikkünk folyamatosan frissül.
A horvát belügyminiszter nem tartja barátságos lépésnek a cseh katonákat jelenlétét a határon
(12:59) Ranko Ostojic horvát belügyminiszter nem tartja barátságos lépésnek, hogy Csehország katonákat küld a horvát-magyar határra, hogy segítsen Magyarországnak a schengeni határ őrzésében.
Erről a kelet-szlavóniai Opatovacon beszélt a belügyminiszter a sajtónak.
Ez rossz üzenet, és nincs a baráti kapcsolatok szellemiségével összhangban – mondta a miniszter, majd hozzátette: ha már katonákat akarnak küldeni valahova, küldjék inkább a görög-török határra, vagy Macedóniába.
A belügyminiszter újságíróknak arról is beszélt, hogy a hatóságok továbbra is ingyen szállítják a migránsokat a horvát-magyar határra, amivel azt szeretnék elkerülni, hogy embercsempészek áldozataivá váljanak a már így is „sokat szenvedett emberek”.
A belügyminisztérium legfrissebb adatai szerint szeptember közepe, azaz a szerb-magyar zöldhatár lezárása óta 120 ezer 958 illegális bevándorló lépte át a szerb-horvát határt. A migránsokat – akik a zöldhatáron keresztül érkeznek Horvátországba -, az opatováci sátortáborba irányítják, ahol regisztrálják őket, majd rövid időn beül vonattal és buszokkal elszállítják a magyar határra.
A migránsok számára kialakított folyosó Magyarország felé továbbra is rendben működik, azon híresztelések ellenére, hogy Magyarország lezárhatja Horvátországgal közös határát – mondta Ostojic.
Sobotka: Csehország később több katonát is küld Magyarországra
(12:56) A Magyarországnak nyújtandó segítség második szakaszában Csehország több mint 25 katonát és rendőrt küld Magyarországra – jelentette ki Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök Prágában, miután tárgyalásokat folytatott a cseh hadsereg vezérkarával.
A segítségnyújtás további formája és mértéke a magyar fél igényeinek függvénye – mondta a cseh miniszterelnök. Közölte: Budapest konkrét igényeit a magyar belügyminiszter a csütörtöki találkozón ismerteti visegrádi kollégáival.
Milan Chovanec cseh belügyminiszter korábban úgy fogalmazott, hogy Csehország több mint 100 katona és rendőr kivezénylésére számít.
DK: a demokratikus pártok ne asszisztáljanak Orbán menekültügyi politikájához!
(12:34) A Demokratikus Koalíció arra szólítja fel a demokratikus ellenzéki pártokat, hogy ne asszisztáljanak a miniszterelnök „embertelen menekültügyi politikájához” – mondta keddi, budapesti sajtótájékoztatóján az ellenzéki párt szóvivője.
Gréczy Zsolt úgy fogalmazott: Orbán Viktor kedden azért találkozott a parlamenti pártok frakcióvezetőivel, hogy támogatókat szerezzen a közös európai menekültügyi politika elutasításához. A kormányfőnek soha nem volt akkora szüksége magyar támogatókra, mint most, mert gyakorlatilag egyedül maradt Európában; a magyar kormányfőnek egyetlen barátja maradt, a nyíltan magyarellenes szlovák Robert Fico, ők ketten állnak a teljes európai menekültügyi egység útjában – értékelt.
A szóvivő felszólította az MSZP és az LMP frakcióvezetőit, Tóbiás Józsefet és Schiffer Andrást, hogy ne legyenek Orbán Viktor és Robert Fico „tettestársai” a menekültpolitikában.
A DK szerint Magyarországnak már a kezdetektől támogatni kellett volna a kvótarendszert, az – mondta Gréczy Zsolt – méltányos és arányos azzal, amit Magyarország teherbíró képessége el tud viselni.
MSZP: felelős, közös cselekvésre van szükség
(12:25) Az MSZP véleménye szerint menekültügyben felelős, közös cselekvésre van szükség Európában – mondta az ellenzéki párt elnöke-frakcióvezetője azt követően, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a képviselőcsoportok vezetőivel kedden megbeszélést folytatott az illegális bevándorlásról.
Eső után köpönyeg – jellemezte a megbeszélést Tóbiás József, aki úgy látta, hogy a találkozóra három hónappal korábban kellett volna sort keríteni. Úgy fogalmazott: jelenleg a felelős együttcselekvés és a felelőtlen egyedülállás útja választható, és véleménye szerint a kormány inkább az utóbbit kívánja járni.
LMP: nem a kvótarendszer megtámadása az első teendő
(11:16) Az LMP szerint mielőtt Magyarország megtámadná a menekültek elosztását célzó európai kvótarenszerről szóló döntést, előbb több megoldási javaslatot is fel kell vetni az Európai Tanácsban.
Schiffer András, az ellenzéki párt társelnök-frakcióvezetője kedden újságírók előtt beszélt erről azt követően, hogy részt vett az Orbán Viktor miniszterelnök által kezdeményezett ötpárti egyeztetésen.
A politikus szerint a jogorvoslati kérelem benyújtása előtt egy a dublini egyezményt felváltó új menekültügyi eljárásrend megalkotását kellene kezdeményezni egy új európai menekültügyi intézményrendszerrel és pénzügyi alap felállításával együtt. Az ellenzéki politikus szükségesnek tartja a közös európai diplomáciai fellépést is.
Schiffer András hozzátette: újra kellene tárgyalni a toloncegyezményeket Szerbiával, Macedóniával és Törökországgal, de segíteni kell Törökországot, Jordániát és Libanont is.
Megismételte: a kvótarendszert önmagában pártja nem tartja megoldásnak, ugyanakkor ellentétes lenne Magyarország érdekeivel, ha eleve nemet mondana rá. Szerinte nem csak ebben az egy ügyben lenne szükség ötpárti megegyezésre.
Országonkénti népszavazást javasol a CÖF-CÖKA
(11:10) Országonkénti véleménynyilvánító népszavazást vagy népi konzultációkat javasol az uniós országokban a Civil Összefogás Fórum és a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF-CÖKA) a menekülthelyzet kezeléséről, a szervezet erről nyílt levelet írt mind a 28 tagállam miniszterelnökének.
Csizmadia László CÖF-alapító, a CÖKA elnöke és a szervezet vezetői budapesti sajtótájékoztatójukon azt mondták: felmérések szerint az európai polgárok többsége – a svédek kivételével – úgy gondolja, meg kell állítani a migránshullámot.
Álláspontjuk szerint az unió vezetői nem cselekedhetnek az európai emberek véleménye ellenében, ezért lenne szükség arra, hogy az emberek közvetlen módon kinyilváníthassák akaratukat a gazdasági alapú népvándorlás kérdésében.
Jelezték ugyanakkor, hogy a CÖF-CÖKA továbbra is támogatja a háborúk elől menekülők befogadását.
Megpihenni sem akarnak a presevói befogadóközpontokban a migránsok
(10:38) Minél hamarabb papírokhoz szeretnének jutni, és tovább akarnak menni Horvátország felé a Macedóniából Szerbiába érkező migránsok, ezért már megpihenni sem akarnak a presevói befogadóközpontban – közölte a szerbiai közszolgálati televízió (RTS).
Októberben már napi 4-5 ezerre nőtt a macedón-szerb határt átlépők száma, illetve ennyien regisztráltatják magukat a határ közelében fekvő presevói központban. A regisztrációnál hosszú sorok állnak, a migránsok a pihenés helyett éjszaka is inkább az ügyintézést választják, nem szeretnék ugyanis alvásra „pazarolni” az idejüket. Az RTS tudósítójának jelentése szerint azok, akik már nem bírják tovább, hálózsákokban és sátrakban az utcán alszanak, hogy közel legyenek a regisztrációs helyhez.
Sokan arról is hallottak, hogy Magyarország lezárná a Horvátországgal közös határát is, ahogyan Szerbia esetében tette, ezért minél hamarabb igyekeznek megtenni a Nyugat-Európába vezető útjukat.
A helyszínen tartózkodó orvosok elmondták, hogy a leggyakrabban megfázási és kimerültségi tünetekkel keresik fel őket, de a nyugtatókat elutasítják, mert nem akarnak aludni. A vöröskereszttől meleg élelmet, adományozóktól pedig ruhát és lábbelit kapnak.
A főleg Szíriából és Afganisztánból érkező migránsok célja általában Németország, a befogadóközpontnál várakozó autóbuszok és taxik azonban csak a horvát határig szállítják őket, ahonnan gyalog indulnak tovább, majd a határon átkelve ismét buszokkal és vonatokkal jutnak el a magyar határig.
Trócsányi: példaértékű a magyar-szerb együttműködés
(10:35) A migránsválság kezelésében tanúsított magyar-szerb együttműködés példaként szolgálhat mások számára is, de Horvátország szemlátomást nem tud mit kezdeni a helyzettel – jelentette ki Trócsányi László igazságügyi miniszter.
Szijjártó Péter számolt be a miniszterelnök megbeszéléseiről
(10:26) Szijjártó Péter tájékoztatta a nyilvánosságot arról az egyeztetésről, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök tartott a parlamenti pártok frakcióvezetőivel.
Orbán Viktor elsősorban a kötelező kvótarendszer elleni fellépés lehetőségeit beszélte meg a képviselőcsoportok vezetőivel.
ORFK-szóvivő: visszaszorult a szervezett bűnözői csoporthoz nem kötődő embercsempészek tevékenysége
(09:15) A rendőrség tapasztalatai szerint visszaszorult a szervezett bűnözői csoporthoz nem kötődő embercsempészek tevékenysége – mondta Csiszér-Kovács Viktória, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője az M1 aktuális csatornán.
Év eleje óta 318 054 illegális bevándorlóval szemben intézkedett a rendőrség, január elseje óta 1156 embercsempészt fogtak el. A rendőrség tapasztalata szerint a szervezett bűnözői csoporthoz nem kötődő embercsempészek tevékenysége visszaszorult. A nemzetközi szervezett bűnözői csoportokat „megzavarta” a biztonsági határzár építése, és új útvonalat keresnek.
Kiss Attila, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) általános főigazgató-helyettese a műsorban elmondta, hogy a regisztrált menedékjogi kérelmek száma éjfélig 176 183 volt, hétfőn 15 menedékjogi kérelmet nyújtottak be.
Ez is azt mutatja, hogy az illegális migránsok nem kívánnak Magyarországtól nemzetközi védelmet kérni – jegyezte meg. Mint mondta, a befogadó intézményekben jelenleg 603-an vannak.
A határzár tiltott átlépése miatt elrendelt kiutasítások végrehajtása érdekében hétfőn 17 ember idegenrendészeti őrizetét rendelte el az idegenrendészet hatóság – közölte Kiss Attila.
Huszonhat eljárást kezdeményezett az ügyészség határzár tiltott átlépése miatt
(08:56) Újabb huszonhat migráns bíróság elé állítását kezdeményezte a Szegedi Járási Ügyészség határzár tiltott átlépésnek bűntette miatt kedd reggelig.
A vádirat szerint a migránsok közül hárman Kelebiánál, hárman Mórahalomnál, míg húszan ismeretlen helyen érkeztek Magyarország területére. Tizenketten a már mások által megrongált határzáron keresztül, a többiek a kerítés alatt vagy azon átmászva lépték át illegálisan a határt.
A vádlottak közül – akik valamennyien elismerték a bűncselekmény elkövetését – tizenegy szír, nyolc iraki, négy afgán, három pedig koszovói állampolgárnak vallotta magát.
A migrációs válsághelyzet kihirdetése óta a Szegedi Járási Ügyészség 398 elkövetővel szemben kezdeményezett gyorsított eljárást határzár tiltott átlépésének bűntette miatt.
Ponta: Románia hibázott, amikor a befogadási kvóták ellen szavazott
(08:51) A román kormányfő szerint országa hibázott, amikor Magyarországgal, Csehországgal és Szlovákiával együtt a befogadási kvóták ellen szavazott az Európai Unió igazságügyi és belügyminisztereinek szeptemberi rendkívüli tanácskozásán.
Victor Ponta egy hétfő késő este közvetített televíziós interjúban nem vitatta a riporternek azt a kijelentését, hogy „hiba volt” Magyarországgal, Csehországgal és Szlovákiával egy csoportba kerülni, és a rossz döntésért közösen viseli a felelősséget Klaus Iohannis államfővel.
„Azt gondolom, hogy ez a fejezet véget ért, és megtanultuk belőle, hogy nem kell föltétlenül Magyarországgal lennünk a többiek ellen” – idézte a kormányfő szavait a Rador hírügynökség. Victor Ponta hozzátette: azt kell mérlegelni, hogy mit lehet nyerni akkor, ha nem szegülnek szembe Európával.
A frakciókkal egyeztet Orbán Viktor
(08:46) Egyeztetést tart a miniszterelnök a parlamenti pártok frakcióvezetőivel kedd reggel – tájékoztatott Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.
Orbán Viktor elsősorban a kötelező kvótarendszer elleni fellépés lehetőségeit szeretné megbeszélni a képviselőcsoportok vezetőivel – tette hozzá.
Kósa: értelmetlen és abszurd a kvótarendszer
(07:59) Értelmetlen és abszurd a kvótarendszer, az Európai Unió a tagállamok önrendelkezését érintő kérdésben vont el jogot úgy, hogy arra nem kapott felhatalmazást – mondta Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője a TV2 Mokka című műsorában.
A frakcióvezető hangsúlyozta: amíg arról vitatkoztak az európai országok, hogyan osszanak szét 120 ezer bevándorlót, többen jöttek, mint 120 ezren, csak Magyarországon több mint 300 ezer illegális bevándorló jött át, az egész EU-ban 600 ezernél több.
Kérdéses, hogy miért maradna például egy Németországba indult illegális bevándorló a kvóta szerint kijelölt országában, például Szlovákiában, Dániában, Bulgáriában, Romániában. Ráadásul ha a kvóta szerinti elosztásnál egy illegális bevándorló schengeni tagországba kerülne, nyilvánvalóan másnap már tovább is utazna például Németországba – mondta.
A frakcióvezető közölte: az EU a tagállamok önrendelkezését érintő kérdésben vont el jogot úgy, hogy arra nem kapott felhatalmazást. Minden országnak elidegeníthetetlen joga, hogy eldöntse, kit enged be, kivel akar tartósan együtt lenni – emelte ki.
Emlékeztetett rá: a Fidesz-frakció arra kérte a kormányt, tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a kötelező európai kvótarendszer ne valósuljon meg. Azt kérte a frakció, vizsgáljanak meg minden eszközt, például az úgynevezett európai polgári kezdeményezést, valamint az Európai Unió luxembourgi székhelyű bíróságához való fordulást is.
A világkvótáról szólva a frakcióvezető azt mondta, az arra hívja fel a figyelmet, hogy a világ számos országának ki kellene még vennie a részét a probléma kezelésében. Emlékeztetett rá: az „arab tavasz” folyamatát az Amerikai Egyesült Államok indította el, teljes felfordulást okozva a Közel-Keleten.
Csaknem hatezren lépték át tegnap illegálisan a határt
(06:10) Hétfőn tiltott határátlépés miatt 5952 főt fogtak el a magyar hatóságok – olvasható a rendőrség honlapján.
Több mint ezernyolcszáz embert mentettek meg Líbia partjainál
(02:58) Több mint 1800 Európába tartó menekültet mentettek meg hétfőn az uniós hatóságok a Földközi-tengeren Líbia partjaihoz közel – közölte az AFP francia hírügynökség az olasz parti őrségre hivatkozva.
Az olasz hatóságok tájékoztatása szerint az összesen hat hajóról kimentett 1830 ember közül 949-et az olasz parti őrség hajói, 242-őt a mentési műveletekben részt vevő ír parti őrség egyik hajója, 639-et pedig egy angol hajó mentett meg.
Még hétfőn történt…
Tűz ütött ki egy németországi menekültszálláson, holttestet találtak
Tűz ütött ki egy menedékkérőket befogadó állomáson a németországi Türingia tartományban. A lángok eloltása után egy holttestet találtak a hatóságok.
A Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) regionális közszolgálati médiatársaság hétfő késő esti jelentése szerint a rendőrség az ügyben indított eljárás első megállapításai alapján azt feltételezi, hogy egy 29 éves eritreai származású férfi holttestét találták meg. A személyazonosság vizsgálata még nem ért véget.
A férfi halálának és a tűz keletkezésének okáról egyelőre nincsenek információk. A rendőrség keddre ígért tájékoztatást.
A tűzoltóságot egy szociális munkás riasztotta a Saalfeld nevű kisvárosban működő befogadóállomáshoz, mert az egyik lakrészből sűrű füst áramlott. Az otthon többi lakóját sikerült időben biztonságba helyezni.
Nemzetközi összefogás a magyar határ védelméért
Nemzetközi összefogás formálódik a magyar határnál. Lengyelország és Csehország is segít Magyarországnak: Lengyelország egy helikoptert küld, Csehország pedig katonákat és műszaki eszközöket. A cseh védelmi miniszter szerint két hónapig lesznek Magyarországon a cseh katonák, de később is küldenek egységeket, ha kell.
A cseh miniszter arról is beszélt: az uniós politikusok a külső schengeni határok védelméről beszélnek, de eddig semmit sem tettek ezért. Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Magyarország belügyminiszterei a napokban Luxemburgban találkoznak. Ott is téma lesz a Magyarországnak nyújtandó támogatás.