Home Tudástár Csillagászat, űrkutatás Bűnözők támadják az ATM-eket: így védekezhetünk

Bűnözők támadják az ATM-eket: így védekezhetünk

atm

Megugrott az ATM-ek elleni támadások száma: tavaly az első fél évben 69 eset volt, míg 2013-ban egész évben összesen 33. A rendőrség is egyre gyakrabban tesz közzé híreket ezekről a bűncselekményekről.
Az egyik legfrissebb ilyen támadássorozat elkövetőit január végén fogták el.

A gyanúsítottak – egy nemzetközi bűnszervezet tagjaiként – 2014 júniusa óta több budapesti bankjegykiadó automatára, azaz ATM-re is adatrögzítő eszközöket szereltek, amelyekkel bankkártyaadatokat szereztek meg. Az így kapott információk alapján társaik az Egyesült Államokban, Dél-Amerikában, illetve a Távol-Keleten hamis bankkártyákkal vettek fel készpénzt. A bűncselekménnyel okozott anyagi kár több tízmillió forint.

A bűnelkövetés módja és a lefoglalt eszköz arra utal, hogy a csalók úgynevezett klónozásos technikával dolgozhattak, azaz az adatokat bankjegykiadó automaták használatakor, egy illegális adatszerző eszközzel szerezhették meg, a klónozott kártyákat pedig vásárláshoz, készpénzfelvételhez használták fel egy távoli országban.
Gyorsan kiszűrhető
A csalás különleges veszélye, hogy a kártyabirtokos zsebében végig ott az eredeti kártyája, és mit sem sejt arról, hogy közben mások a számláját használják.

A bankok alapvetően sokat tesznek annak érdekében, hogy az ilyen csalásokat nagyban megnehezítsék, illetve ellehetetlenítsék. A bankok monitorrendszere és az ügyfeleknek küldött SMS ugyanakkor általában rövid idő alatt kiszűri ezeket a tranzakciókat.
Hatásos ellenszerek
A klónozásos kártyacsalásnál fontos ellenszer a napi limit beállítása, illetve az SMS-értesítés, amely tudatja, ha olyan tranzakciót hajtottak végre, amelyet nem a kártya birtokosa kezdeményezett.

A napi limit beállításánál javasolt egy alacsonyabb összeget megadni, és csak nagyobb vásárlások/készpénzfelvétel idején (akár mobilbankunk segítségével) ideiglenesen megemelni a limitet.

Ha olyan pénzmozgást tapasztalunk, amelyet nem mi kezdeményeztünk, azonnal hívjuk fel bankunk ügyfélszolgálatát, és érdeklődjünk arról is, szükséges-e rendőrségi feljelentést tennünk.
Ellenőrizzük a nyílást
Készpénzfelvétel előtt ellenőrizzük, hogy az ATM pénzkiadó nyílásán nincs-e ragasztásra, átalakításra utaló nyom, illetve nem találunk-e szokatlan, oda nem illő tárgyat vagy rongálás nyomait az automatán.

Ha a tranzakció során kártyánk megsérül, vagy az ATM nem adja ki, hívjuk a bank telefonos ügyfélszolgálatát, és azonnal blokkoltassuk bankkártyánkat.

Forrás: metropol; Képek: Google;

Exit mobile version
Megszakítás