A FAO kétnapos találkozója segít Európa és Közép-Ázsia országainak a fenntartható fejlődési célok megvalósításában
Budapest, 2019. augusztus 3. – Négy év telt el a párizsi klímakonferencia és a 2030-as fenntartható fejlődést célzó globális ütemterv elfogadása óta. Még 11 év van hátra, hogy az emberiség megvalósítsa közös tervét és a béke és jólét bolygónk minden lakójának elérhető váljon. Az ezt garantálni hivatott 17 fenntartható fejlődési cél nem számít újdonságnak, de megvalósításuk már nehézségekbe ütközik.
Ennek kapcsán az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) kétnapos találkozót szervezett Budapesten, hogy a térség országait támogassa a fenntartható fejlődés elérésében. Az eseményen a FAO szakértői, kormányzati és civil szféra képviselői vesznek részt. A találkozó kiemelt célja a fenntartható fejlődési célok nemzeti szintű megvalósítása a FAO erre vonatkozó iránymutatásai alapján.
A FAO felelős hat fenntarható fejlődési cél 21 indikátoráért, és további öt megvalósításában is szerept játszik. Így nem meglepő, hogy az Európa és Közép-Ázsia térségben összesen 130 projekten és számos helyi szakértői műhelymunka révén támogatja a fenntarthatóság ügyét. Emellett más ENSZ szervezetekkel is együttműködik.
„Ambíciózus céljaink eléréséért a 2030-as határidőig át kell formálni a jelenlegi működési modelleket és átállni a szektoron átívelő együttműködésekre,” – mondta Vladimir Rakhmanin, a FAO főigazgató helyettese és regionális képviselője. „A célok komplex természete összehangolt politikai megközelítést és erősebb koordinációt kíván. A fenntarthatóságot alapvetőnek kell tekinteni minden cselekedetünkben, nem pedig valami plusznak.”
A 17 fenntartható fejlődési cél megvalósítása a világ országainak feladata. Európa és Közép-Ázsia térsége élen jár a folyamatban; az alultápláltság tekintetében az össze FAO régiónál jobb a helyzet itt. Ennek ellenére még sok területen szükséges előrelépést elérni, mint a táplálkozási problémák egyéb vállfajai, a mikrotápanyag-hiánybetegségek, vidéki területek leszakadása, földbirtoklás kérdése, klímaváltozás hatásai, a talajok állapota, nemek közötti egyenlőség és a szociális hálóhoz való hozzáférés. További célzott befektetésekre lenne szükség a mérhető eredmény eléréséért.
A ma kezdődött budapesti találkozó ezért az országok képviselőit segíti a helyes és hatékony út megtalálásában, ami a fenntarthatóbb és egyenlőbb jövőhöz vezet.
Forrás és kapcsolat:
PLÁNTEK LEA
Kommunikációs munkatárs
ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO)
Budapest
+36 1 4612035