Home Főhírek Belföldi hírek Budapestet is elérte a bringaregisztráció

Budapestet is elérte a bringaregisztráció

hirmagazin_2015-07-10_072153

A VI. kerületben több tucat bicikli kapott már azonosítót.
Sokat segíthet a bringanyilvántartás

Számos vidéki város után júniusban a Terézvárosban is bevezették a bicikliregisztráció lehetőségét: nem csak a kerületből, hanem az ország bármely részéről is vihetünk kétkerekűket a Hunyadi tér 15. szám alatti körzeti megbízotti irodába szerda délután és szombat délelőtt. A regisztráció alkalmával a bringát felmatricázzák, pecsétekkel látják el, valamint fotó is készül róla, így ha eltulajdonítanák, nagyobb esélyünk lehet arra, hogy előkerüljön. A biciklik mellett akár rollert is vihetünk, ha nagyobb biztonságban szeretnénk magunkat tudni.Régit, újat hoznak
– A VI. kerületben sem tűnik el sokkal több kerékpár, mint máshol a fővárosban: a rendőrkapitány úr ötlete volt a regisztráció, melyre az önkormányzat is rábólintott, így valósulhatott meg a program – emlékezett vissza Juhász Ákos a regisztrációs lehetőség születésére.

Az első két hétben 66 kerékpárt hoztak regisztrálni. A rendőrök tapasztalatai szerint nem csak vadonatúj, pénzben kifejezhetően is értékes darabokat: a néhány hete vásárolt járgánytól kezdve a 25-30 éves Csepelig érkezett már sokféle kétkerekű sorszámért. Juhász Ákos szerint arra számítanak, hogy egyre többen és többen jönnek majd, és ebben segítséget jelent, hogy nagyon sok VI. kerületi társasház kapujára tájékoztató anyagot függesztettek ki. A körzeti megbízotti irodában való tartózkodásunk alatt érkező rollerregisztráló is onnan értesült a lehetőségről, néhány hete ajándékba kapott kétkerekűjét sokszor az utcán hagyja lezárva, ezért mindenképp szerette volna, ha nagyobb biztonságban van.

Csatlakoznak
Juhász Ákos szerint a regisztrált kerékpárok eltulajdonítására eleve kisebb az esély – ha a tolvaj egy regisztrálatlan és egy rendőrségi matricás bicikli közül „választhat”, valószínűleg az előbbit viszi –, de ha mégis a regisztrált kerékpárt lopná el, akkor is nagyobb az esély arra, hogy a bringa jogos tulajdonosához visszakerüljön.

– A járőrök UV-lámpával és táblagéppel tudják ellenőrizni a kerékpárokat, így kiderül, ha valaki nem a sajátján teker – mondta.

Kívülről nem lehet hozzáférni az adatbázishoz, viszont ha olyan kerékpárt vennénk, amelyen regisztrációs matrica van, vagy esetleg gyanús, hogy egy ilyet eltávolítottak róla, a rendőrségtől információt lehet kérni arról, hogy valóban jogos tulajdonosa kínálja-e nekünk megvásárlásra. Ha ez így van, akkor az adásvételt is rögzíti a rendőrség, és nevünkre kerül a regisztrált bringa. A regisztráció egyébként gyorsan terjed a fővárosban: a VIII., majd az V. és a XI. kerület is csatlakoznak. Egyébként sem kizárólagosan terézvárosi a mostani program sem, bárki, bárhonnan hozhat járművet az irodába.

A lakat sem mindegy
Több vidéki városban már huzamosabb ideje működik hasonló rendszer, a budapestit is ezek módosított mintájára készítették. Szeged, Makó, Jászberényben és az ország egyéb pontjain is regisztrálják a bicikliket, sőt, az interneten is van több olyan oldal, ahol regisztráltathatjuk a bringákat. László János, a Magyar Kerékpárosklub elnöke ugyanakkor azt mondta a Metropolnak, hogy nem tudja, melyik rendszer mennyire működik. – Az igazán átütő, működő rendszerről tudnánk – vélekedett.

László János szerint egy ideális rendszernek három alapvető feltételnek kellene megfelelnie: először is alkalmazzon valamilyen jelölést – ez lehet az alvázszám vagy valamilyen később felvitt jel is –, legyen része egy adatbázis, amelyben minden információt tárolnak, végezetül pedig mindez legyen bárki számára hozzáférhető, így ha valaki besétál egy eladó biciklivel egy üzletbe, ott azonnal tudják ellenőrizni. És persze a legjobb, ha országos szinten működik mindez.

Azzal is sokat tehetünk a bicikliért, ha megfelelően lakatoljuk le – a szervezet elnöke szerint olcsó kerékpárt használjunk, ha a városban közlekedünk, és ott is hagyjuk az utcán, a lakat ugyanakkor legyen drága, és jól látható helyen kössük le a kétkerekűt.

– A jobb lakatoknál meg szokták adni, mennyi idő alatt vágható le: amit három percnél tovább tart, azt a tolvaj már otthagyja – hangsúlyozta László János.

A regisztráció
Szerdán 16–20, szombaton 9–12 óra között várják a kétkerekűek tulajdonosait a Hunyadi tér 15. szám alatti körzeti megbízotti irodában.

A helyszínen a biciklit megtisztítják, majd egy matricát és több UV-lámpával olvasható pecsétet helyeznek el rajta. A matricán szerepel a regisztrációs sorszám.

A tulajdonosnak nyilatkoznia kell arról, hogy a jármű sajátja, felveszik személyes adatait, elérhetőségét, valamint rögzítik a bicikli ismertetőjegyeit – a színt, a gyártót, az alvázszámot, a felszerelést, ismertetőjegyeket.

Végül fotók is készülnek, melyek segítik az azonosítást.

Forrás: metropol;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás