Home Főhírek Belföldi hírek Budapesten járt a fizikai Nobel-díjas tudós

Budapesten járt a fizikai Nobel-díjas tudós

0
the Nobel Prize medal is seen during the opening ceremony of an exhibition of Charles Kao, Nobel Laureate and former head of the Chinese University of Hong Kon, in Hong Kong February 5, 2010. Kao, a Shanghai-born British-American, won half the 10 million Swedish crown ($1.4 million) prize for a discovery that led to a breakthrough in fiber optics, determining how to transmit light over long distances via optical glass fibers. (Rocky Lee/EPN)

2017. október 3-án a gravitációs hullámok felfedezői nyerték a fizikai Nobel-díjat. A díj egyik felét Rainer Weiss, a másik felét megosztva, Barry Barish és Kip Thorne amerikai fizikusok vehették át.

Rainer Weiss a napokban Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémián tartott előadást.

A gravitációs hullámok létezését még Albert Einstein jósolta meg 100 évvel ezelőtt az általános relativitáselméletében. De gravitációs hullámokat csak 2015. szeptember 14-én sikerült először észlelnie az emberiségnek. A hullámok két fekete lyuk összeolvadásával alakultak ki, melyeket az amerikai lézer interferometriás gravitációs hullám-obszervatórium segítségével (LIGO) mértek.

A fizikai Nobel-díjjal kitüntetett Rainer Weiss amerikai tudós (Fotó: MTI/EPA/TT/Fredrik Sandberg)

A LIGO-projektet 1992-ben két neves amerikai egyetem, a Massachusettsi Műszaki Egyetem és a Kaliforniai Műszaki Egyetem hívta életre az Amerikai Nemzeti Tudományos Alap több százmillió dolláros támogatásával. A LIGO alapító atyáinak egyike volt Rainer Weiss. A 70-es évek elején az ő ötlete volt, hogy lézer interferometriával ki lehetne mutatni a gravitációs hullámokat – derült ki a Kossuth Rádió A felfedező című műsorából.

„A legfontosabb, hogy az ember élvezze, amit csinál” – válaszolt a Nobel-díjas Rainer Weiss arra kérdésre, hogy kiből válik jó tudós. Mint mondta, ha az ember nem szereti, és nem élvezi, amit csinál, előbb-utóbb úgyis feladja és valamilyen más elfoglaltságot keres majd. Másrészről szükség van olyan kollégákra is, akik barátok is egyaránt, mert velük válik igazán élvezhetővé a munka.

Einstein úgy gondolta, talán soha nem lehet majd kísérletileg igazolni a gravitációs hullámokat. Rainer Weiss és társai sem feszültek rá a kérdésre, hanem lassan és megfontoltan haladtak, ezt mutatja, hogy a LIGO-projekten is több évtizeden át dolgoztak, amelyet végül csak 1992-ben hoztak létre.

szerző: hirado.hu
forrás: Kossuth Rádió

Exit mobile version
Megszakítás