Home Főhírek Külföld Brüsszelben tárgyalt a Fidesz jövőjéről Orbán Viktor: ezt kéri a kormányfő az...

Brüsszelben tárgyalt a Fidesz jövőjéről Orbán Viktor: ezt kéri a kormányfő az Európai Uniótól

Orbán Viktor Charles Michellel (jobbra) tárgyalt az unió következő hétéves költségvetéséről. Fotó: European Union

Brüsszel — A Fideszről és a következő hét év magyarországi uniós támogatásairól tárgyalt Orbán Viktor (56) miniszterelnök Brüsszelben az uniós csúcsvezetőkkel.

– Tisztességes alapokra kell helyezni az uniós költségvetést, alapkoncepciója ugyanis nem sportszerű, és olyan módosítások vannak benne, amelyek a szegényebb országoktól a gazdagok irányába kívánnak pénzeket átcsoportosítani – jelentette ki Orbán, miután megbeszéléseket folytatott Charles Michellel (44), az Európai Tanács elnökével, valamint Ursula von der Leyennel (61), az Európai Bizottság elnökével.

– Mi tisztességes költségvetést akarunk. Ha ez megvan, azon belül a magyarok meg fogják találni a számításukat, vagyis a nekik kedvező számkombinációkat is – tette hozzá.

Orbánnak nehéz dolga van, mert a következő költségvetési ciklusban 24 százalékkal kevesebb uniós pénz jutna Magyarországnak az Európai Bizottság javaslata szerint. Ez igen érzékeny veszteség lenne, mivel több mint 1500 milliárd forintnyi mínuszt jelentene az előző időszakhoz képest.

Orbán ráadásul azt is el akarja kerülni, hogy a jogállami normák betartásához kössék az uniós kifizetéseket, ez is napirenden van ugyanis.

728x90 100

A szakértő szerint biztosan kevesebb pénz jut Magyarországnak, amely az egyik legnagyobb haszonélvezője volt a mostani költségvetési ciklusnak, csak a csökkenés mértéke a kérdéses.

– Ha a 24 százalék helyett csak 10-15 százalékkal csökkenne a Magyarországnak járó támogatások összege, akkor az már siker lenne – jelentette ki a Blikknek Kiszelly Zoltán politológus, aki szerint ehhez alkalmi szövetségeket köt a magyar miniszterelnök.

– Az agrárpénzek ügyében a franciákkal, görögökkel, spanyolokkal, lengyelekkel állhatunk össze, így ha egy kicsit zöldebb is, de lényegében változatlan maradhat az agrárkassza. A felzárkóztatási célokat szolgáló kohéziós támogatások csökkenni fognak, itt a visegrádi országokkal fogunk küzdeni, hogy minél kevésbé nyirbálják meg – fejtette ki Kiszelly Zoltán.

Az uniós költségvetésről a három hét múlva tartandó EU-csúcson dönthetnek az uniós kormányfők. Nagy-Britannia kiválása miatt kevesebb lesz a szétosztható pénz, az Európai Bizottság pedig az eddigi prioritások helyett a klímaváltozás elleni harcra és migrációs ügyekre fordítana nagyobb pénzeket.

blikk, Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás