Bodméri városnézés

Fekvése
A megye északnyugati részén, Csákvár-tól északkeletre, a Vértes keleti nyúlványai alatt fekvő település. Szár 5 km, Alcsútdoboz 7 km, Bicske 11 km, Várgesztes 13 km, Tatabánya 20 km távolságra található.

Története
A település nevét az oklevelek 1131-ben említik először, ekkor nevét Budmer alakban írták.

A falu a tatár idők után IV. László király (1272-1290) adományából (?)szállhatott a Bodmériakra, akik közül István és György használatra átadta rokonának, Vasvári Péter-nek, tartozékaival, illetve pusztáival együtt.(Lad, Vadpálülése, Maladnok, Szőcs, Petrestelke, Disznókút, Szemtelke, Pokoldrakottya, Németi, Csákány).

Vasvári Péter comes (ispán) – a Csák nemzetségből való István fia Péternek a szerviense – volt ekkortájt a szomszédos Boglár (Vértesboglár) birtokosa.

1325-ben e Vasvári Péter Bodmér-i birtokát visszaadta Istvánnak és Györgynek, kivéve a Bodméron, Németiben és Csákányoson elzálogosított részeket.

1311-ben az oklevelek mint Boglárral ˙Vértesboglár) határos települést jegyzik fel.

Nevezetességei
I. és II. világháborús emlékmű a falu közepén a buszmegálló parkjában. ezzel állítottak emléket a háborúban elesett bodméri lakosoknak.

Szovjet háborús emlékmű, a falu észak-nyugati határában a domboldalban.

Repülős emlékmű a falu észak-keleti határában, emléket állítva az óceánt átrepülő pilótáknak, akiknek itt fogyott ki az üzemanyagjuk.1931. július 16-án Endresz György és Magyar Sándor landolt Bodmér határában

Evangélikus templom: A Vértes-hegységben Bodmér (Fejér m.) magyar népe a közeli községekből idehallatszó harangszóból a következő napok időjárását próbálta megjósolni. Adatközlőm, Kiss Ferenc (szül. 1919) megfigyelte, ha a bicskei református templom reggeli harangszava Bodmérre odahallatszik, akkor nagyon hideg lesz, ha az alcsútdobozi vagy a vértesboglári, akkor eső, ha a szári, akkor szél lesz északról. Magát a harangszót is próbálták magyarázni, megfogalmazták azt, hogy mit hallottak bele a harangszóba. Kiss Ferenc szerint a csabdi evangélikus templom harangja ezt mondja: Majd így lesz, majd jobb lesz! Bodméren is azt mondják a bizakodó, kincstári optimizmussal telt emberre: Úgy beszélsz, mint a csabdi harang! Csónaki István (szül. 1914) a különböző vallásfelekezetű templomok harangjainak párbeszédét is felidézte, de nem tudta pontosan községhez kötni. Lehet, hogy a közeli Csákvárról vagy Csabdiból ered a párbeszéd, hiszen ott élnek egymás mellett katolikusok, reformátusok és evangélikusok. A református templom harangja a legnagyobb, legmélyebb hangú, lassan szól:

Egy az Isten! Egy az Isten!

A katolikus templom harangja kisebb, magasabb hangon, gyorsabban szól:

Üdvözlégy Mária! Üdvözlégy Mária!

Az evangélikus templom harangja a legkisebb, élesen, nagyon gyorsan szól, sőt még kételkedni is megpróbál:

Tudja Isten, van-e Isten! Tudja Isten, van-e Isten!

Pusztatemplom: a mai temető mögötti területen helyezkedett el, köveit malomépítéshez széthordták

Sánc: a hegygerincen, a pusztatemplom maradványok mögött még részei fellelhetők

Cím: Bodmér Vasvári P. u. 58.
Tel: +36 (22) 354-095
E-mail:
Web:

Exit mobile version
Megszakítás