Home Tartalom Falvak, városok Magyarországon Boda bemutatkozása és turizmusa

Boda bemutatkozása és turizmusa

Helytörténet

Gondosan tisztántartott, átlagon felül virágosított piciny zsáktelepülés, mely a megyeszékhelytől 18 km-re fekszik. A Pécset Szigetvárral összekötő 6-os számú főútvonaltól Északra 4 km-re épült. A falu északi területén erdővel csatlakozik a Nyugat-Mecsek lábához.

A déli kapun belépéskor egymás mellett elhelyezkedő halnevelő tó és halastó fogadja a látogatókat. Mellette mintegy 3 hektáros Emlékparkot alakítottak ki. Itt került elültetésre a 7 vezér fája. A tavakat tápláló patakra hidat építettek, egy székely faházban rendezték be a halőrházat.

A bekötőút másik oldalán, a halastóval szemben virágszobor park alapjait rakta le az önkormányzat.A park villamoshálózata és öntöző rendszere elkészült, továbbá az első élő köztéri látványosságot, egy pávát ábrázoló virágból készült szobrot is elkészült. Az elmúlt évben, egy Európában is egyedül álló információs parkkal gazdagodott a falu. A közterületen elhelyezett tájékoztató táblák bemutatják a radioaktív hulladék elhelyezés módszereit, lehetőségeit, a Nyugat-mecseki Társadalmi Információs Társulás tagjait, valamint a híres bodai aleurolit kőzetet.

A község neve a Boda, Buda, Budimér szláv eredetű személynévből származik. A falucímere Bodának a 18. században adományozott pecsét alapján készült. A címerképben a trónszék mellett álló királyi alak jobbjában kormánypálca, a másik oldalon szárnyas angyal, kezében szív van.
A falu lakosainak száma jelenleg 464 fő, ennek 43 %-a fiatal, 40 % a középkorúak és 17 % az időskorúak aránya. Az önkormányzat az alapfokú oktatást a Bicsérd-Boda-Zók közös fenntartású Általános Iskolában biztosítja a tanulók számára. Sok a munkanélküli, a megélhetés alapja a háztáji gazdálkodás. A lakások száma 175. A legújabb és modern lakóházak mellett még többségében vannak a sátortetős családi házak és a múltat idéző paraszti lakóházak is, jelentős részüket átalakították, bővítették.
Az itt élők többségében magyar ajkúak, római katolikus vallásúak. A templom 1908-ban Keresztelő Szent János tiszteletére épült, ékessége az 1999-ben elkészült ólomüveg díszítés, melyet H. Barakonyi Klára képzőművész tervezett.

A településre jellemző a mezőgazdaság, ezen belül főként a szőlőtermesztés és borkészítés A település a Fehér- Mecsek borvidék, borút szerves része. A település fejlődése átgondolt, folyamatos. 1990. óta Kovács Győző a polgármestere a településnek.

TURIZMUS
A dolgos hétköznapok azért Bodán sem nélkülözik a vígabb napokat. Rendszeresen visszatérő események és hagyományteremtő szándékkal életre hívott alkalmak feledtetik az olykor késő estébe nyúló ház körüli teendőket. A Bodaiak szakítanak időt arra, hogy meglepjék egymást és a faluba érkező vendégeket.

Rendszeresen tartanak bálokat igen nagy érdeklődés mellett. Állandósultak a karácsonyi, húsvéti, farsangi rendezvények. Nem maradhatnak el a gyermeknapi játékos vetélkedők, sportrendezvények. Hetente hétfőnként este 17 órától a helyi tv csatorna adását láthatják a lakosok. A nemzetközi szereplések szinte rendszeressé váltak a helyi Harinkó tánccsoport számára, szűkebb környezetükben pedig rendszeresen hívják őket fellépésre. A folyamatos sikerhez szinte állandó gyakorlás szükséges. Heti két-három alkalommal próbálnak, gyakorta kínlódva, gyötrődve, de teszik dolgukat, mert falujuk hírét szeretnék vinni egész Európába, talán egyszer messzebbre is meghívják őket (A település nagy bánatára a tánccsoport működése jelenleg stagnál.)

A bodai szüret mindig nagy esemény a falu életében. A \\\”Mediterrán ősz\\\” nevű megyei rendezvény egyik állomása a helyi program. Kiemelt rendezvény ez a javából, ahol a helybéli sokaság mellett ott vannak az osztrákok, németek, románok és igencsak ropják a táncot. Minden alkalommal úgy mennek el, jövőre veletek ugyanitt. És a szavukat tartják is. A hagyományokat ápolva a település utcáin lovas felvonulással kezdődik az ünnep, majd menettánc kíséri a felvonulókat.A szabadtéri színpadon a helyi és vendég néptánc együttesek szórakoztatják a közönséget és szünet nélkül szól a muzsika, kisérve az egyre fokozódó jókedvet. Mindeközben egy másik helyszínen kézművesek kirakodóvására vonzza a látogatókat, játszóházban zajonganak a picik és még sokáig lehetne sorolni a napi eseményeket.
Rendszeresek a különböző témájú kiállítások. A múltat idéző és őrző tárgyi bemutatók mellett alkalmanként szerepel a jelen és a fantázia segítségével bepillanthatunk a jövőbe is.

A művelődési ház vezetője és falugondnoka 1998-tól Ökrösné Pozsgai Erika volt, akinek helyét mindkét poszton Kovács Attila vette át 2003-ban,mindkettőjüknek igen nagy rálátása van a településre. Mivel ebben a faluban is kevesen vannak, feladata a közmunka irányítása, a közművelődés, kultúra, közösségi élet szervezése és ellátja szükség esetén a hivatalsegédi teendőket is.

A faluház igazgatója elérhető a 73/472-079-es telefonon.

HORGÁSZ TAVAK

A meder területéről kitermelt földet hasznosítják. A felhagyott ércbányászat után a rekultivációs munkák során szükség van a földre, mint takaróanyagra, ennélfogva kettős haszonnal jár a horgásztó építés.

Mindenki büszke volt arra, hogy a faluban horgásztó épül. Nagy összefogással gyorsan elkészült a horgásztó…
A közel két hektáros vízfelület rendezvényekre alkalmas szigettel is rendelkezik

A horgászok örömmel vették birtokukba a vizet, ami érthető, hiszen nagyon várták már azt a napot amikor a nagy fogás reményében – vagy talán nem is azért – készségeiket vízbe dobhatták.
Megalakult a Mecsekalja HE, ma ötven tagja van. Nagyon büszkék vagyunk a többnyire társadalmi munkában készült tóra, talán ezért is van, hogy mindig tisztán tartjuk, vigyázunk rá. Itt nem szemetelnek a vendégek sem, több helyre került szeméttartó kosár és ülőkéket is elhelyeztünk a partokon. A zöldfelületre különösen ügyelünk, szinte hetente nyírjuk, gondozzuk, uralkodik az ápolt tiszta környezet, ahova szívesen járnak a megye több településéről is horgászni. És nem eredménytelenül. Az egyesület vezetősége nagy gondot fordít arra, hogy folyamatosan legyen mit a szákba tenni. Egy évben többször is telepítünk,, ebben az évben először a horgásztársak egyetértésével és ösztönzésével először próbálkozunk meg az afrikai harcsa tóba helyezésével.

A bodai horgásztó a 6-os számú főútról közelíthető meg Pécs felől, valamint Szigetvár, Szentlőrinc irányából. Érdemes egy-egy napot ebben a szép környezetben eltölteni, szívesen fogadjuk a napijegyet váltó horgásztársakat is. Napijegyek : Felnőtt: 1900ft. kettő nemes és 3 kg egyéb hal fogható ezért.az ifjusági:900 ft. 1db. nemes és 2 kg egyéb hal fogható ezért. Gyermek jegy: 500 ft. 2 kg. egyéb hal fogható ezért.
A MECSEKALJA HE ELNÖKE: DÖMÖTÖR FERENC
ELÉRHETőSÉGE : 06-30/317-1738
A megadott számon részletes információk kérhetők az elnöktől, aki az egyesület nevében

MÉHÉSZ MÚZEUM
A tájház, mint építészeti örökség csendes, szép környezetben hívja fel az arra járó figyelmét és szinte megállásra készteti néhány percre a látogatót nyugalmat sugárzó külsejével. Gazdája nem változtatta meg a ház stílusát, mi több! vigyázza, gondozza, mert mint mondja, meg kell menteni építészeti hagyományainkból azt, amit még lehet. A tájház a Petőfi út 39. alatt található. Gondos kezek vigyázzák a tornácos épületet és vele együtt a harmóniát. Itt működik Graf Ferenc méhészete 1985-től. Kezdetben a ház udvarán helyezte el a méheket, (5o méhcsaládot). Mára jelentősen bővült a méhállomány és a háznál tartott méhcsaládokon túl további két telephelyen is dolgozik méhekkel. Fő tevékenysége természetesen a méztermelés, közülük is kiemelkedő jelentőségű számára az akácméz. Minden évben az időjárástól, illetve a méhek számára elérhető vetési területtől függ, hogy milyen mézet termel. Így változó mennyiségben van évről-évre az akácméz mellett repce, hárs, és napraforgó méze. Méhészetében lépesmézet is előállít a piaci igényeknek megfelelően.
Mindenütt rend és tisztaság, természetesen a kaptárak környékén is. Az országszerte ismert Hunor kaptártípussal dolgozik. Szakértelmére kíváncsi a méhésztársadalom, ezért év közben több méhész, illetve méhészcsoport keresi fel bodai házánál. Külföldi vendégeket is fogad. Gyakran jönnek hozzá Németországból, Horvátországból ,de járt már nála amerikai és svájci méhész kollega is.
Gyertyagyűjteményt és mézből illetve méhviaszból készült ritkaságokat is rejteget a ház. Folyamatosan alakítja ki az országban, de talán Európában is egyedülálló méhészmúzeumát. Bemutatóhelyként már most is működik, szenvedélyesen gyűjtötte és gyűjti a méhészettel kapcsolatos tárgyakat, rendelkezik évszázadokkal ezelőtt használt kézi szerszámokkal, kaptárakkal.
Külön található meg nála rendezett formában az eltérő országokból származó különböző évjáratú mézminták, pl. finn, görög, angol, horvát stb. mézek. A kuriózumként is felfogható múzeum egyben betölti a regionális oktatóközpont szerepét is. Sok fiatal méhész tanulta meg a népi mesterséget ebben a házban és várhatóan még nagyon sokan sajátítják el eme szép hivatás rejtett tudományát a fiatalok és a méhészethez vonzódó idősebbek is.
Nem titkolt célja, hogy a bemutatóhely egyben regionális kutatóközpont is legyen. Az erre vonatkozó egyeztetések javában tartanak. Ha mindezeket együttesen elérte, teljesítette mindazt amit célul tűzött maga elé a kiváló szakember. Graf Ferenc szívélyes ember, bármikor fogad érdeklődő látogatót egyénileg és csoportosan is.

Csupán időt kell vele egyeztetni, mert abból bizony neki is kevés van.
Elérhetősége: 06-30/2988-775

Cím: Boda Petőfi S. u 28.
Tel: +36 (73) 472 079
E-mail: onkormanyzatboda@wlnet.hu
Web: http://www.bodakozseg.hu/

Exit mobile version
Megszakítás