Home Szabadidő A nap képe Bizarr égi jelenséget figyeltek meg éjszaka Budapest fölött

Bizarr égi jelenséget figyeltek meg éjszaka Budapest fölött

Éj­sza­kai vi­lá­gító fel­hők kúsz­tak át a ho­ri­zon­ton. Az el­ké­pesztő lát­ványt az tette iga­zán kü­lön­le­gessé, hogy az ég­bol­ton tisz­tán ki­ve­hető Gön­cöl­sze­kér rúdja éppen abba az irányba mu­ta­tott.

Kizárólag a nyári hónapokban látható ez a napnyugta után nagyon ritkán tapasztalható jelenség. Megfigyelések szerint éjszakai világító felhőket (NLC – noctilucent cloud) május közepétől augusztus végéig lehet elcsípni.

A jelenséget a vízjég 40-100 nanométer átmérőjű kristályai okozzák, amelyek porszemcsékre telepednek – ezek verik vissza a már horizont alatt lévő Nap fényét. Ehhez azonban az kell, hogy a mezoszféra hőmérsékleti és páratartalmi viszonyai kedvezőek legyenek.

Ritkán fordul elő, hogy minden klappoljon, de tegnap éjjel 11 óra körül ilyen szerencsés együttállás történt Budapesten. Az pedig csak hab a tortán, hogy az elmúlt napok esőzései után alapvetően tiszta volt az égboltozat, így csupa-csupa csillag volt a főváros fölött az ég. Megtalálod a képen a Göncölszekeret?

Bizarr égi jelenséget figyeltek meg éjszaka Budapest fölött
A Nap már lebukott, de a felhők világítanak! Csodálatos!
Fotó: Szalay Henrik

Az éjszakai világító felhőt a magas szintű, hagyományos felhőzettől kékes, gyöngyházszerű fénye különbözteti meg.

Forrás: Ripost

Exit mobile version
Megszakítás