A látogatók Buda egyik legszebb helyén, a Pasarét felett (1025. Bp., Csatán út 29.) találhatják meg nagy zeneszerzőnk utolsó magyarországi lakóhelyét, a Bartók Béla Emlékházat. A háromszintes, szecessziós villa 1932. április 20-tól 1940. október 12-ig adott otthont a Bartók családnak. A Mester itt, ebben a csodálatosan szép, romantikus környezetben számos remekművet és tanulmányt alkotott.
Emlékmúzeumként és koncertező helyként 1981. március 25-én, Bartók Béla születésének 100. évfordulóján nyitották meg, azzal a szándékkal, hogy hagyatékának őrzője és emlékének megtartója legyen. Az átalakítás Fazakas György építész tervei alapján készült, megőrizve az eredeti külső és belső kereteket.
Az épületet nagyméretű kert veszi körül. A kapun belépve fenyőfák és díszcserjék szegélyezte tisztáson foglal helyet Yengibarian Mamikon szobrászművész a „Csodaszarvas és tiszta forrás” című szoborkompozíciója. Közvetlenül a ház előtt szabadtéri hangversenyek rendezésére szolgáló lépcsőzetes, kőburkolatú theatron látható. Mellette áll Varga Imre szobrászművész egészalakos Bartók szobra (ennek mását Párizsban, a Bartók téren is elhelyezték).
A látogatókat az előtérben vallomásértékű Bartók-idézet fogadja: „Egy célt fogok szolgálni: a magyar nemzet és magyar haza javát.” Mivel azonban a zene nyelve nemzetközi nyelv, egészen természetes, hogy Bartók alkotó tevékenységével az egész emberiség javát szolgálta.
A földszinten található Zeneműboltban Bartókot és műveit bemutató könyveket, prospektusokat, CD-ket, kottákat, képeslapokat lehet vásárolni. Ugyanitt meghallgathatók Bartók művei is – lemezfelvételről. Az alagsor hangulatos belső tere és a feljárati rész télikertje maga is közelebb hozza a vendégeket a Bartók által olyannyira kedvelt természeti környezethez.
Az Emlékház 80 személyes koncerttermét az első emeleten alakították ki. Falait jeles képzőművészek Bartókról és műveiről készített alkotásai díszítik. Itt látható egy 1740-ből való, festett fakazettás templomi mennyezet, amelynek alkotója Asztalos Szabó István, felújítását pedig Sárdy Lóránt restaurátor végezte. A Steinway-zongorával, CD-vel, videólejátszóval felszerelt terem nemcsak élő koncertek, hanem Bartók témájú videófilmek, CD-k megtekintésére, meghallgatására is lehetőséget nyújt. Az Emlékház – évi 150 koncertjével, Bartók és a kortárs zeneszerzők műveinek megszólaltatásával – egyre jelentősebb szerepet tölt be a főváros zenei életében. (A hangversenyek programját a ház félévenként kiadott ismertetője tartalmazza, koncertjegyeket a helyszínen lehet váltani.)
A második emelet előterében láthatók a Magyar Posta bélyegei Bartók Béláról, és itt találhatók az emlékszobák is: az első Bartók életét, munkásságát mutatja be, a másodikban faragott bútoraival, személyes tárgyaival és népművészeti gyűjtéseivel, a harmadikban dolgozószobájával ismerkedhet meg a látogató.
A Bartók-ház otthonos környezetével, a nagy zeneszerző relikviáinak kiállításával, zongorajátékának felidézésével, az itteni koncertekkel és zenei rendezvényekkel Bartók emlékének ápolását, művészetének ébrentartását hivatott szolgálni.
Életútjának és munkásságának megismertetése egyben népszerűsítést is jelent: közelebb hozni a közönséget Bartók zenéjéhez, Kodály Zoltán intésének szellemében: „Az ittmaradók dolga, hogy megnyissák az utat művei előtt; hadd jussanak ezek a művek oda, ahová szánva voltak: az emberek szívébe.”
Cím: II ker.Csalán út 29.
Tel: +36 (1) 394-2100
E-mail: bartok-1981@t-online.hu
Web: www.museum.hu