Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet kiállítóhelye a Bajor Gizi Színészmúzeum. A neve árulkodó: színészegyéniségeknek és színészéletműveknek állít emléket. Hogy kiknek? Elsőként és óhatatlanul két magyar színésznőnek. Az egyik Bajor Gizi, a XX. századi magyar színjátszás kiválósága. Az ő egykori otthonában jött létre 1951-ben az első emlékszoba: az életét és művészetét illusztráló interieur. A másik, akinek emléket állít, Gobbi Hilda, a XX. századi magyar színjátszás nagy kiválósága, aki létrehozta ezt az emlékszobát. Gobbi Hilda lakóknak nevezte az itt helyet kapó művészeket: 1990-ben ő is ideköltözött.
Két nagy előd és példakép emlékszobája látható még: Jászai Marié, a múlt századi magyar színjátszás utolérhetetlen tragikájáé és Márkus Emíliáé, a „szőke csodá”-é, aki hetvenöt évet töltött színpadon. Ifjúkora a XIX., érett és öregkora a XX. századé volt.
A többi emlék azoké a művészeké, akik neve leginkább a Nemzeti Színház nevezetes előadásaihoz kapcsolódik: Rózsahegyi Kálmán, Németh Antal, Jávor Pál, Olty Magda, Váradi Hédi, Major Tamás, Tímár József és alkotótársaik.
A kulisszák mögött
A négy emeleti szobában a színházi előadás létrejöttének folyamatával ismertetjük meg a látogatót.
A kiállítás középpontjában a színész áll, illetve a színész kapcsolata a társalkotókkal (írók, rendezők, tervezők) és a közönséggel. Az olvasópróba ismerteti a szereptanulással kapcsolatos szokásokat, a rendelkezőpróba a szerepépítési módszereket, az emlékpróba az előadás „felöltöztetését” (díszlet, jelmez), a premier pedig fölvillantja a színész és a közönség kapcsolatát és nevezetes előadásokat idéz meg.
Cím: XII ker.Stromfeld Aurél út 16.
Tel: +36 (1) 356-4294
E-mail: oszmi@ella.hu
Web: www.museum.hu