Bakonykúti rövid története
A község területe az utolsó jégkorszak után rossz minőségű földdel bíró cserjés-erdős vidék volt. Az első telepesek a bronzkorban kerültek ide. Faluhelyük a forrás melletti dombokon volt. Az i.e. 1800-1300 között itt élt kis csoport temetője a mai falu felé eső dombon volt.
A későbbi korokból az avarok (i.sz. 6-8. század) temetőjét ismerjük a forrás melletti dombon.
A falu középkori elődjét 1424-ben említik először az írásos források (Kwthy). Ez után 1497-ben írnak róla újfent. Akkoriban egy része a Veszprém megyei Bátorkő várához tartozott, más része köznemesi birtok volt.
1541-ben a palotai (Várpalota) várhoz tartozott.
A török kori feljegyzések szerint 1559-ben lakatlan puszta volt a végvárak vidékén. A török idők után 1696-tól a Zichy-család birtokaként szerepelt. A pusztát a földbirtokos használta birkalegeltetésre, nagyobb részét bérbe adta. Zichy János és István csak 1750-ben adott betelepedési engedélyt a Veszprém megyei Bánkról és Teszérről jött jobbágyoknak. Ez a terv meghiúsult, így 1758-ban Nyitra megyéből kívánták megvalósítani a falu újjáélesztést. Füstbe ment terv volt ez is. 1759-ben német ajkú telepesekkel jött létre az új falu. 1762-ben 23 egész- és 7 féltelkes jobbágyot, valamint 12 zsellért írtak össze. A falu újkori története itt vette kezdetét. Az új telepesek a környékbeli, korábban betelepült sváb falvakból érkeztek.
Az 1848-ban megalakult megyei forradalmi bizottmánynak a kúti bíró és a jegyző is tagja lett.
1869-ben a patakon 3 vízimalom működött, téglagyára volt a községnek.
Burok-völgy
A Burok-völgy Magyarország egy igen érdekes, ritka természeti jelenségeket mutató természetvédelmi területe.
Környezetétől eltérő klímája, viszonylagos elszigeteltsége, botanikai és zoológiai érdekességek kincsestárává teszik ezt a csodaszép völgyet.
Fekvése
A Burok-völgy Fejér és Veszprém megye határánál a Keleti-Bakonyban, a Tési-fensík közepén található. A mintegy 12 km-es főága Királyszállástól Bakonykúti községig terjed. Számos mellékvölgyeivel több, mint 25 km-t tesz ki az 50-90 méter mély, sok helyen függőlegesen meredek sziklafalakkal határolt, vízfolyás nélküli szurdok. A völgy-fő és a végpont szintkülönbsége kb. 200 m. Évszázadokon át királyi vadászterület volt.
Kialakulása, barlangok
A Burok-völgy kanyon jellege nem folyóvízi erózió eredménye, hanem hasadásos eredetű. A felemelkedő kőzetréteg felszíne megfeszült és eltörött, a törés pedig szétnyílott. A nem mindennapos völgy-képződés ritka sziklaformákat eredményezett.
A Burok-völgyben és a mellékvölgyekben eddig 42 barlangot sikerült feltárni, ezek kifagyásos úton keletkeztek. Többnyire kicsinyek, átlagos hosszúságuk az 5-8 métert éri el. A legnagyobb barlang a Bükkös-árok mellett található Ruska-zsomboly, melynek hossza 73 méter, mélysége pedig 21 méter.
Növény és állatvilág
A völgy hőmérséklete hűvösebb, benne több a pára, mint a vele szomszédos fennsíkokon. Ennek köszönhető, hogy növényvilágában a jégkorszakok óta fennmaradt ritka növénypéldányok is előfordulnak, mint pl. havasi hagyma, cifra nádtippan, fürtös holdruta stb. Több mint 200 madárfaj is megfigyelhető, amelyek egy részének fészkelőhelyet is nyújt e táj. Magyarországon talán egyedülálló ősállapotban lévő természetes erdő, melyben – többek között – a természet regenerációs folyamatai tanulmányozhatók.
Látnivalók
Bakonykúti lakossága nagyon sokat tett az elmúlt években a közterületek rendezése és szebbé tétele érdekében. A gyakran idelátogató turistákat így nemcsak a környék természeti szépségei fogadják, hanem a kicsiny falu önmagában is egy látványosság. A mai rohanó világunkban egyre több embert ragadott meg a csodálatos természeti környezet, az emberléptékű, szép és rendezett település.
* A római katolikus Nagyboldogasszony templom 1795-ben épült. Orgonakarzat famellvédddel. Keresztelő medencéje és a fapadok a 19. század elején készültek.
* A faluban a kivágásra ítélt fák egy részéből szobrokat faragtattak: Remetefa; Hazatérőben;Lizi néni; Vízhordólány; Almalopó fiú; Díszes fa macskával
* Milleniumi emlékoszlop
* Díszkút
* Tűzoltó szekér
* Kitelepítettek emlékműve
* Csobogó
* Faragott utcatáblák
Cím: Szabadság u. 41.
Tel: +36 (22) 595 001
E-mail: bakonykuti@vivamail.hu
Web: http://www.bakonykuti.hu/