Fekvése
A 3-as főút és az M3-as autópálya mentén, a gödöllői dombság északi oldalán, a Galga jobb partján fekvő település Budapesttől 39, Gödöllőtől 13 kilométerre található.
Szomszédos települések: Aszód, Domony, Hévízgyörk.
Nevének eredete
Valószínűleg a bágy szóból származik, amely régi magyar tájszó és olyan mélyedést jelöl, amelyben alkalmanként víz gyűlik össze. (Lásd még Hortobágy, Biatorbágy)
Története
A közelben az újkőkori leleteket találtak, és az ásatások által felszínre hozott rézkori, bronzkori, és római korból származó tárgyak azt bizonyítják, hogy azóta folyamatosan lakott, sőt, a török hódoltság idején sem néptelenedett el.
Első okleveles említése 1394-ből való Baag formában, első ismert pecsétje 1740-ből származik. Első tulajdonosa valószínűleg az Ákos nemzetség volt, majd Luxemburgi Zsigmond, a Báthoryak, később az Eszterházyak birtokolták. 1703-ban 68 adófizető családfőt írtak össze a településen.
1736-ban Grassalkovich Antal megvásárolta a község negyedét és 10 évvel később a fennmaradó birtokrész is a tulajdonába került. ő építtette a templomot az 1770-es évek elején és ő telepítette be a környékre a németeket és a tótokat.
Napjainkban az ipari központok közelsége miatt az itt lakók közül kevesen kapnak munkát a községben, munkavállalóik 90%-a a környező települések valamelyikén vagy a fővárosban dolgozik.
Nevezetességei
* Római katolikus templom (Szent András): A barokk stílusú római katolikus templom Grassalkovich Antal végrendelete szerint épült 1772-74 között.
A nagyméretű egyhajós templom homlokzati tornya 1945-ben súlyosan megrongálódott, és ezért részben újjáépült, a torony felső része és sisakja 1963-ban készült. A tágas belső tér csehsüveg boltozatos, amelyet újabb festés díszít. A belső berendezés késő barokk, illetve kora klasszicista stílusú.
* Nepomuki Szent János-szobor: A falu előtt, az egykori Turbina malom közelében állították fel Nepomuki Szent János XVIII. századi, barokk stílusú szobrát, melyet később a templomban helyeztek el.
* Kisbagi csárda: A régi 30. sz. útról közelíthető meg a Kisbagi Csárda, amely még jórészt őrzi a XIX. század elejei formáját. A csaknem kétszáz éves vendégfogadó egykoron az erre vezető postajárat utasait fogadta.
* Petőfi-forrás: A falu határában, a Csintovány-dűlőben van a kikövezett Petőfi-forrás. A hagyomány szerint a költő Aszódról Gödöllőre gyalogolva itt oltotta szomját.
Cím: 2191 Szent Imre út 52.
Tel: +36 (28) 504 130
E-mail: bagpolghiv@dunaweb.hu
Web: