A Badacsony a Tapolcai-medence legmagasabb tanúhegye, a Balaton két öble közé ékelődve magasodik. A csaknem kerek hegy kerülete 11 km, észak-déli irányban kissé megnyúlt tetőrégiójának átmérője 1–1,5 km, legmagasabb pontjának tengerszint feletti magassága 437,4 m. Oldalát 280 méteres magasságig – szőlőtermesztésre kiválóan alkalmas – különféle laza üledékek borítják, efelett szürke bazaltsziklák és kőfolyások bukkannak elő az erdő sűrűjéből. A hegyről a déli parton fekvő Fonyódra illetve Fonyód–Alsóbélatelepre látunk rá.
BADACSONYI BORVIDÉK
Bemutatás
Ásatások leletei bizonyítják, hogy már 2000 évvel ezelőtt virágzó szőlőkultúra volt Badacsony környékén, de feltehetőleg már a kelták korában is voltak szőlőültetvények a vidéken. A hegy lábánál vezetett a rómaiak egyik híres hadiútja Aquincumba. A nagyobb szőlőtelepítések Probus császár nevéhez fűződnek. Ezekre az időkre emlékeztetnek a szüreti motívumokkal díszített római kori épületmaradványok, sírok, szobrok. A XIII. században a borvidék jelentős része egyházi kézbe került.
A XVIII. századtól számos főrangú magyarországi család versenyzett itt szőlőbirtokért.
A filoxéravész utáni rekonstrukció során a szőlőtermesztés technológiája e borvidéken is jelentősen megváltozott. Ekkor építették a várfalnak is beillő támfalakat az erózió megakadályozására. Ekkor terjedt el a borvidéken a bakművelés, mely esztétikai szempontból is egyedülállónak nevezhető Magyarországon.
Érdekesség
A szürke csuhás szerzetesek egy francia eredetű fajta, a Pinot gris borát helyi különlegessé emelték. Ennek köszönhetően ismerjük ma is e fajtát Szürkebarát néven. Különleges évjáratokban a bogyói betöppednek, sőt aszúsodhatnak is. Ekkor különleges természetes csemegebor készülhet belőle.
A Badacsonyi ürmös olyan hírnévre tett szert, mint egykoron az Egri bikavér, vagy a Tokaji aszú. Kizárólag a Badacsonyi borvidéken fellelhető fajta a Kéknyelű, mely még ma is az ajánlott fajták között szerepel.
A termőterület nagysága kb. 4200 ha, ebből jelenleg 1808 ha a ténylegesen beültetett termőterület.
Badacsony klímájára, időjárási viszonyaira, nagy hatással van a Balaton közelsége, mely kedvező mikroklímát teremt az egyik legősibb, és leghíresebb borvidékünknek. A páratartalom megemelése mellett, a nagy vízfelület, kiegyenlítetté teszi a más borvidékeken oly nagy gondokat okozó, szélsőséges időjárási elemeket.
Különösen a déli, délnyugati lejtők napfényes, védett területein alakul ki kedvező mikroklíma a szőlő számára.
A borvidék alapkőzete agyag, homok és bazalt, amelyeken vályogos barna erdő talaj alakult ki.
A borvidékre az Olaszrizling, Rizlingszilváni , Szürkebarát, Kéknyelű, Zeusz fajták jellemzőek.
A badacsonyi borok jellegzetesen testesek, magas alkohol és extrakt tartalommal. Jó évjáratokban kései szüretelésű borokat, sőt jégbort is készítenek.
„A borban öröm, barátság, dal és boldogság van.”
Látnivalók
Kisfaludy-ház.
A Badacsonyba kirándulók sétaútjának talán az első célpontja a hegy szikláinak tövében meghúzódó nádtetős ház. A költő egykori háza a korabeli falusias késő barokk építészet kitűnő példája, tulajdonképpen egyszerű borospince, különleges jelentőségét tulajdonképpen az adja, hogy egykori gazdája Kisfaludy Sándor volt.
(Az épület napjainkban étteremként működik.)
Kisfaludy Sándor és Szegedy Róza Irodalmi Emlékmúzeum.
A sok-sok szőlőhegyi hajlék között a legszebb Szegedy Róza messzire fehérlő présháza.
Falai között ma irodalmi múzeum kiállítása és néprajzi gyűjtemény tekinthető meg.
A magyar parasztbarokk egyik legnemesebb présháza előbb Szegedy Rózáé, majd Kisfaludy Sándorral kötött házassága után kettőjük közös tulajdona volt.
(Szegedy Róza utca 80.)
Egry József Emlékmúzeum
A balatoni fények és színek nagymesterének egykori műteremházában a festőművész képei és grafikái láthatók
Egry József a modern magyar festészet egyik legeredetibb képviselője, aki hosszú ideig élt Badacsonyban.
(Egry sétány 12., Nyitva: május 1 – szeptember 30., 10-18 óra között, hétfőn zárva.)
Udvardi Erzsébet Képtár
Munkásságában benne van a balatoni táj, Badacsony világa, a víz, a hegy évszakainak változatos látványa.
Továbbá megtalálható másik állandó témája a Biblia.
Tájház
A Tájház helytörténeti és néprajzi gyűjteményében gazdálkodási és háztartási eszközök, bútorok és szőlőgazdálkodás, valamint a halászat dokumentumai láthatók. Az 1898-ban épült házban felelevenedik előttünk a település múltja, fejlődése.
(Fő utca 12., Nyitva: május 1. – október 30., 10-18 óra között, hétfőn zárva.)
Badacsony látnivalói
A turista útja a kikötőből vagy a vasúti megállótól a Római utca felé halad, melyen nyugat felé (balra) fordulva érjük el a Szegedy Róza utcát, mely Badacsony legfőbb látnivalóihoz vezet. Itt található a Bogyay-Malatinszky- kúria (Római út 2.) is, mely 1780-ban épült, a Balatonra néző nyolc nagy, beüvegezett, íves árkáddal. Ma a szőlészeti kutatás céljait szolgálja. A Bogyay család évszázadokon át élt a Balaton-felvidéken. Tagjai katonatisztek, vármegyei elöljárók voltak.
A Kisfaludy-háztól felfelé vezető turistaúton a hegy kb. 1 km átmérőjű platójára jutunk. A hegytetőn és a körülötte vezető jelzett turistautakon körbejárva útba ejthetjük a hegy egyéb látnivalóit. A hegy a Balaton-felvidéki Nemzeti Park része, természetvédelmi terület:
Rózsa-kő: A hegyoldalról lehasadt bazalttuskó valószínűleg Kisfaludy Rózájáról kapta a nevét, amelyet 1886-ban be is véstek a szikla oldalába. A néphit azután fontos szerepet adott a kőnek: a hagyomány szerint, ha egy fiú és egy leány a Balatonnak hátat fordítva leül rá, még abban az esztendőben jegyesek lesznek… Sőt, elég, ha a kedveséért sóhajtó leány ül rá, szerelmük ez esetben is beteljesedik…
A Páholy kilátóhoz vezető hosszú lépcsősor fáradalmai után a Balatonra és a környező hegyekre nyíló csodálatos panoráma kárpótol bennünket.
Hertelendy Károly a 19. század közepén Zala vármegye alispánjaként felkarolta és támogatta a balatoni hajózás megindításának ügyét s a róla elnevezett emlékműtől szép kilátás nyílik a tomaji öbölre és az Örsi-hegyre.
A Kisfaludy- kilátó a 438 m-s magassági pontnál épült. Erkélyéről a Tapolcai-medence és az azt övező hegyek látványa tárul elénk.
A Kő-kapu kőoszlopai jól szemléltetik a víz és a szél erejét. A természeti erők eróziós munkája nyomán létrejött hatalmas, még álló bazalttornyok körül a ledőlt, széttöredezett oszlopokból valóságos kőtenger, kőfolyás alakult ki. A közelében fakadó Klastrom-kút hűs vizével szomjunkat enyhíthetjük. Kitűnő ivóvíz, hőmérséklete télen-nyáron 4-5 Celsius fokos. Közelében állt egykor a Szent Imréről elnevezett pálos kolostor. A néphagyomány azt tartja, hogy a kolostorban lakó szerzeteseknek adományozott szőlőben termelték először a francia, burgundi eredetű ˝pinot gris˝, azaz szürkebarát nevű szőlőt, amelynek bor híressé tette Badacsonyt.
A Rodostó turistaház 1936-ban, magyaros stílusban épült, Rákóczi Ferenc és bujdosó társának emlékére. Falán két táblát helyeztek el. Az egyik Rákóczi és társai emlékét őrzi. A másik táblára azok nevei kerültek, akik munkásságukkal sokat tettek a hegy megmentéséért, többek között azért, hogy beszüntessék a Badacsony létét fenyegető robbantásos bazaltkitermelést.
A Bujdosók lépcsője összesen 464 lépcsőfokból áll. Pihenőkkel elválasztott szakaszait a kuruc kor nevezetes személyeiről (Bercsényi Miklós, Mikes Kelemen, Cinka Panna) nevezték el.
A Tördemici kilátóhely nevű pontról a Szent György-hegy tetejénél bazaltorgonás, lejjebb pincékkel, présházakkal teleszórt oldal tűnik elénk, balra Szigliget várának romja trónol az egyik dombtetőn, azután a balatonedericsi Sárkány-erdő, jobbra a Kő orra, a Csobánc, a Gulács. A távolban a Keszthelyi-hegység vonulatai kéklenek.
Ranolder-kereszt: A hegy fennsíkjának déli, éles párkányán, mintegy 400m magasan álló, óriási kőkeresztet Ranolder János veszprémi püspök emeltette 1857-ben. A kereszt egy-egy nagyobb darabját 40 bivallyal vontatták fel a hegyre. A Balaton lélegzetelállító panorámájára tekinthetünk mellőle.
A Harangozó-börc a Ranolder-kereszt alatt levő kilátóhely. A nép ˝gyapjúzsákoknak˝ nevezte el az itt magasodó bazaltoszlopokat és –tornyokat.
Eötvös Károly, a Balaton híres kutatója leírta, hogy ha a kinyúló kőpadot kalapáccsal megütik olyan hangot ad, mintha óriási harang kondulna meg.
Cím: Fő utca 2.
Tel: +36 (87) 571 270
E-mail: onkorm@btomaj.axelero.net
Web: http://badacsonytomaj.hu/