Baján múzeum alapítására először 1914-ben nyílt lehetőség. Déri Frigyes röviddel az első világháború kitörése előtt gyermekkora városának ajánlotta fel gazdag egyetemes kultúrtörténeti gyűjteményét és könyvtárát. Fel akarta építeni a közművelődés házát, meg is vásárolt a város központjában egy telket, melyet Bajának ajándékozott. Az épületben múzeum és könyvtár kapott volna helyet.

Sajnos – az első világháború kitörése miatt – tervének megvalósítását a „béke helyreállta utáni” időkre halasztották. A háború után 1919-ben azonban Baja szerb megszállás alá került, s Déri visszavonta adományát, bizonytalannak ítélve a város sorsát, s gyűjteményét Debrecennek ajándékozta.

A bajai múzeum megszületése a két világháború között, a magyar múzeumügy talán legterméketlenebb időszakában szerencsés körülményekkel magyarázható. Baján a harmincas években olyan magángyűjtemények jöttek létre, melyek a XX. századi modern magyar képzőművészet mára már klasszikussá vált alkotóinak munkáit tartalmazzák. Mindebben jelentős szerepe volt Nagy István festőművésznek, aki néhány évvel halála előtt telepedett le a városban, valamint Oltványi (Artinger) Imrének, a műgyűjtőnek és művészeti írónak, aki bajai iskolai évei után is kapcsolatot tartott a várossal. Oltványi 1936-ra összegyűjtött a kor jelentős alkotóitól egy olyan kollekciót, mely megteremtette a bajai modern magyar képtár alapjait. (Az Oltványi-gyűjtésben többek között Barcsay Jenő, Czóbel Béla, Egry József, Ferenczy Noémi, Kádár Béla, Kmetty János, Márffy Ödön, Szőnyi István képei is megtalálhatók.) A bajai törvényhatósági bizottság 1936 októberében, a képtár létrehozásával egy időben határozatot hozott múzeum alapításáról is. Baján tehát egy kortárs képzőművészeti gyűjtemény hívta életre a múzeumot.

A Türr István Múzeum Észak-Bácska, a volt Bács-Bodrog vármegye északi részenek tájmúzeuma, elsősorban e terület muzeális értékeit gyűjti, kutatja s mutatja be a látogatóknak.
A több mint 40 000 darabot számláló régészeti gyűjteményben igen jelentős a népvándorlás kori és az avar leletanyag. E gyűjtemény őrzi az Európában eddig egyetlen, teljes egészében feltárt szarmata temető leleteit.
Észak-Bácskában a magyarok mellett több nemzetiség is él (bunyevácok, németek, sokacok), így a néprajzi gyűjtemény igen gazdag és sokszínű. Különösen jelentős, országosan, de nemzetközileg is a múzeum népi halászati gyűjteménye.
A történeti gyűjteményben elsősorban a város történetére vonatkozó tárgyak találhatók. A céhes anyag mellett egyedülállóan gazdag a festett lövésztábla gyűjtemény, mely közel 50 darabot számlál.
A képzőművészeti gyűjtemény a már említett, Oltványi-gyűjtésnek nevezett kollekció mellett a kortárs magyar képzőművészet jelentős alkotásait is őrzi.
A könyvtár és adattár pedig Észak-Bácska történetére vonatkozó kutatásokhoz nyújt segítséget.

A Türr István Múzeum gyűjteményét két állandó kiállítás keretében tekintheti meg a látogató. Az egyik a múzeum földszinti termében a Baja 300 éve város című várostörténeti, a másik az emeleten a Néprajzi csoportok Baja környékén című néprajzi kiállítás.
Cím: BajaDeák Ferenc utca 1.
Tel: (+36) 79 324-173
E-mail: [email protected]
Web: www.baja.hu