Home Tudástár Magyar találmányok Az újkor forradalmasító ötlete – 130 éves magyar találmány: a transzformátor

Az újkor forradalmasító ötlete – 130 éves magyar találmány: a transzformátor

A világon bárhol találkozhatunk magyarokkal találmányaik révén.Világszerte használnak olyan (akár hétköznapi) alkalmatosságokat, amelyekről talán Ön sem gondolta volna, hogy magyar feltalálók vívmányai.

A modern világban hozzászoktunk ahhoz, hogy az élet minden területén kényelem vesz minket körül, miközben nem gondolunk bele jólétünk eredetébe.

A nagy távolságra történő  energiaátvitel napjainkban is használatos rendszerét, a transzformátort, három kiváló magyar mérnök Bláthy Ottó Titusz, Déri Miksa és Zipernowsky Károly alkotta meg.

A transzformátor egy nyugvó szerkezet, amely a váltakozó áramú villamos teljesítménynek a feszültségét és áramerősségét módosítja. A találmány jelentősége abban rejlett, hogy lehetővé tette az elektromos energia szállítását, illetve lehetőséget teremtett annak sokrétű felhasználására is.

A magyar találmány révbe érése

A 19. század végén a villamosság rohamos térhódításával és az első közcélú áramfejlesztő telepek, hálózatok megépülésével, a kor egyre sürgetőbb feladatai közzé tartozott az, hogy gyakorlati megoldást találjanak a  villamos energia kis egységekre való osztására, valamint annak nagyobb távolságra való szállítására.

Edison 1879-ben mutatta be nyilvánosan az iparilag gyártható lámpatípust, egy egyenáramú elosztóhálózat elemeként, a villamos világítás problémájának teljes megoldásához azonban nem jutott el. A lámpák párhuzamos kapcsolása következtében nagy vezeték-keresztmetszet vált indokolttá, ily módon a közös áramforrásról táplált világítási hálózat nem lehett néhány száz méternél távolabbi kiterjedésű.

Habár a vezető nyugati elektrotechnikusok nagy része továbbra is kitartott egyedüli lehetőségként az egyenáram használata mellett, néhányan ettől az elképzeléstől eltérő megoldások vizsgálatával foglalkoztak. A budapesti Ganz-gyár három mérnökének – Bláthy Ottó Titusz, Déri Miksa és Zipernowsky Károly – történelmi érdeme, hogy megoldották a villamos energia nagyobb távolságra történő gazdaságos szállítását és elosztását.

  1. január 2-án Zipernowsky Károly és Déri Miksa „Párhuzamos kapcsolású, tetszőleges áttételű induktoron alapuló áramelosztó rendszer” címmel jelentették be szabadalmukat. A rendszer azonban nem volt tökéletes,  végleges kialakítása 1885 májusában született meg.

A zártvasmagú transzformátor nemzetközi elismertetése céljából, szintén 1885-ben, egy külön erre a célra tervezett és gyártott transzformátort küldtek Torinóba, ahol kimagasló sikereket ért el a magyar találmány, ezzel a világ élvonalába emelve a magyar villamos ipart.

Ha ötletünk világszerte népszerű lehet, akkor a  nemzetközi szabadalmi bejelentés, vagy a nemzetközi védjegybejelentés segíthet számunkra, hogy más ne élhessen vissza ötletünkkel.

Forrás: szabadalom-vedjegy.hu

ElőzőUkrán önkény a kárpátaljai magyarokkal szemben – hol vannak a jogvédők?
KövetkezőMerkel titokban kekeckedik Putyinnal! Oszd meg!
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás