Ukrajna 22 megyéjében 600 ezer emberhez jut el a magyar Ökumenikus Segélyszervezet segítsége. Az elnök-igazgató Lehel László az ukrajnai állapotok kettősségéről, a budapesti segítségnyújtásról és a visszaköltözésben reménykedők helyzetéről is beszélt az InfoRádióban.

Huszonöt éve van jelen Ukrajnában az Ökumenikus Segélyszervezet, viszont a két éve, háború kitörése után magasabb fokozatba kellett kapcsolnia. Lehel László, a szervezet elnök-igazgatója az InfoRádióban elmondta, szomorú, hogy két évvel a háború kitörése után „még mindig erről beszélünk”.

„Gondoljunk csak bele, hány család ment tönkre és vesztette el a hozzátartozóját, és még most sem látni azt, hogy a megegyezés felé haladna ez a háború. Mi amit teszünk, az igazából a fájdalom valamilyen szintű enyhítése. Ez önmagában véve is nagy dolog, hiszen most már közeledünk a 600 ezer főhöz, akit mi Ukrajna 22 megyéjében segítünk” – részletezte Lehel László

A számok mögött „belső menekültekről” van szó, ráadásul nem is a jómódúakról, akik megtehették azt, hogy elhagyják Ukrajnát, Nyugat-Európába utaztak és ott várják a háború végét, hanem azokról az egyszerű emberekről, akiknek csak annyi esélyük volt, hogy 20-50 kilométerrel tovább költözzenek egy ideiglenes szállásra, iskolába, óvodába, elhagyott közösségi épületbe.

„Ezeknek a berendezése, az emberek ellátása azért sok kívánnivalót hagy maga után, és bizony itt nekünk nagy szerepünk van” – mutatott rá.

Két súlypontja van a munkájuknak:

  • Herszon környéke
  • Harkiv környéke.

„Négy helyen van képviseletünk, több mint 80 főállású ukrán munkatársunk van, és helyszínen is dolgoznak magyar munkatársak. Téli tüzelővel látjuk el az embereket, kályhákkal, vagy éppen egy-egy épületet, amelyből látszik, hogy már nem abban a zónában van, ahol újabb bombázások lehetnek, akkor lehet egy-egy ablak- vagy ajtócserével megoldani azt, hogy a család ideiglenesen ott maradhasson” – hozott egy példát.

A nemzetközi kötelékben végzett munkában Kijevben már újjáépítéseket is végeznek – iskola, óvoda, mentőállomás és egészségközpont –, az ENSZ pályázatain keresztül pedig jelentősebb támogatás is van.

Lehel László elmondása szerint

Magyarországnak is jó hírét viszik a munkával.

A Magyarországra menekülő ukrajnaiakon is segítenek: létrehoztak egy befogadóközpontot, ahol családok élhetnek a pesti Baross utcában és ukránul beszélő munkatársaktól kaphatnak segítséget Magyarországon tartózkodó menekültek, a gyerekekkel is foglalkoznak

Ha elindul majd a békekötés fázisa, a visszaköltözésben fognak segíteni, illetve az ukrajnai épületeket is rendbe kell tenni.

„Itt lesznek komoly vállalkozások, cégek, akik az újjáépítésben részt vesznek, de úgy gondolom, hogy a segélyszervezetek számára is bőven adódik majd feladat” – fogalmazott várakozásairól.

Lesznek persze olyan esetek, amikor a menekültek már nem tudnak oda visszamenni, ahonnan eljöttek, de nem is csak azért, mert a ház megsemmisült: a terület orosz megszállás alatt van. Kijev megyébe egyébként már megkezdődött a visszaköltözés, Lehel László említése szerint „egész utcasorok” próbálják már most újra a régi életüket élni, amennyire lehet.

„Emlékszünk a bucsai vérengzésre, azokra a képekre, hogy szinte minden le volt tarolva. Nos hát a képeken látott utca ma már teljesen újjá van építve,

rá se lehet ismerni. Tehát azért van egy furcsa kettősség a dologban, hogy egyik oldalon zajlik az élet, és 800 kilométerrel odébb meg tombol a háború, és emberek nyomorúságban élnek” – fejtette ki az Ökumenikus Segélyszervezet vezetője.

Hanganyag

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőÁtadták Alekszej Navalnij holttestét az édesanyjának
KövetkezőRendőreink ismét a drónok segítségével tetemes közlekedési szabálysértést tudtak felderíteni..
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza