Home Hírek Háború Az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos feszültségek tovább éleződnek, ezt a retorika is tükrözi...

Az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos feszültségek tovább éleződnek, ezt a retorika is tükrözi – videók

NEW YORK, UNITED STATES - JULY 17: Russian Foreign Minister Sergey Lavrov (not seen) holds press briefing at UN headquarters after he chairs the UN Security Council Meeting on the situation in the Middle East, including the Palestinian question in New York, United States on July 17, 2024. Russian Foreign Ministry Spokesperson Maria Zaharova also attended the press conference. Selcuk Acar / Anadolu (Photo by Selcuk Acar / ANADOLU / Anadolu via AFP) Fotó: Anadolu via AFP

Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője élesen bírálta a Nyugatot és különösen Norvégiát, reagálva Espen Barth Eide norvég külügyminiszter azon kijelentésére, hogy biztosítani kell Ukrajna győzelmét a konfliktusban.

Zaharova kritikája a Nyugatról

Zaharova Telegram-csatornáján tette közzé véleményét, miszerint a Nyugatnak Ukrajna „megmentésére” kellene összpontosítania ahelyett, hogy fegyverekkel látja el az országot. A szóvivő szerint a fegyverszállítások és az Ukrajna katonai támogatására irányuló intézkedések csak elhúzzák a konfliktust, és az ország további pusztulásához vezetnek.

Emlékeztetett a NATO 1999-es jugoszláviai beavatkozására, amely során az ENSZ felhatalmazása nélkül hajtottak végre bombázásokat. Hangsúlyozta, hogy a NATO akkor csökkentett urántartalmú fegyvereket is alkalmazott, amelyek máig tartó egészségügyi és környezeti károkat okoznak.

Norvégia álláspontja

Espen Barth Eide, Norvégia külügyminisztere az EBESZ-ülésen kijelentette, hogy Ukrajna győzelme szükséges, mert Oroszország megsérti a nemzetközi jog alapvető normáit, így a helsinki záróokmány és az ENSZ alapokmány elveit is.

Orosz álláspont

Zaharova szerint az ilyen nyilatkozatok a Nyugat „kettős mércéjét” bizonyítják. Az orosz vezetés azt állítja, hogy célja nem Ukrajna legyőzése, hanem a konfliktus rendezése és a biztonság garantálása. Emellett Oroszország a Nyugatot okolja a háború kirobbanásáért és eszkalációjáért.

A háború tágabb kontextusa

Az orosz–ukrán konfliktus 2022 februárjában kezdődött és azóta is folyamatosan fokozódik. Az orosz narratíva szerint a Nyugat szerepe a konfliktusban inkább hozzájárul az eszkalációhoz, mintsem a béke megteremtéséhez. Az ilyen szóváltások tovább mélyítik a bizalmi válságot és rávilágítanak a geopolitikai megosztottságra.

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás