Home Főhírek Gazdaság Az MNB segíti a megmaradt lakossági devizahitelek kivezetését

Az MNB segíti a megmaradt lakossági devizahitelek kivezetését

forrás: MTI

Megkezdődhet a fogyasztói devizahitelek forintra váltása és ezzel a lakossági devizahitelek korszakának teljes lezárása, az MNB biztosítja a bankoknak a személyi és autóhitelek átváltásához szükséges devizát – tájékoztatott honlapján a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán, miután Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter bejelentette az átváltásról a bankszövetséggel kötött megállapodást.

A szerdai tájékoztatás szerint az MNB és a Magyar Bankszövetség között augusztus 19-én megkötött megállapodás értelmében az MNB rendelkezésre bocsátja a forintosításhoz szükséges svájci frank mennyiséget. Az MNB az első tenderét augusztus 24-én tartja, ahol a partnerbankok a szükséges svájci frank mennyiségét a tender időpontjában elérhető legutolsó hivatalos MNB árfolyamon tudják beszerezni.

A közlemény szerint az MNB jelentős szerepet játszott a lakossági deviza és devizaalapú jelzáloghitelek forintosításában, melynek nyomán a lakossági devizahitelek döntő része sikeresen kivezetésre került. A svájci frank árfolyamának nagyobb ingadozása azonban rámutat arra, hogy a fennmaradó, 250 ezer szerződéshez kapcsolódó 300 milliárd forint összegű lakossági devizahitel-állomány – túlnyomórészt svájci frank alapú gépjármű- és személyi hitelek -, annak széles társadalmi érintettsége miatt érdemi kockázatot hordoz – tartalmazza a közlemény.

728x90 100

Minderre az MNB az elmúlt időszakban a Pénzügyi Stabilitási Jelentésében és más fórumokon többször felhívta a figyelmet. A megmaradt fogyasztói devizahitelek forintosítására felkészülve a monetáris tanács már ez év június 9-i ülésén döntött arról, hogy a bankok számára a devizatartalékból biztosítja a konverzióhoz szükséges teljes devizamennyiséget, amit a kedvező tartalék-megfelelés lehetővé tesz.

Az MNB és a bankszövetség szerdai megállapodása szabályozza a forintosításhoz kapcsolódó ügyletek legfontosabb üzleti feltételeit. Ennek részeként az MNB minden pénzügyi intézmény számára elérhetővé teszi a svájcifrank-eladási tenderét. A partnerkörébe tartozó hitelintézetek közvetlenül, a partnerkörbe nem tartozó pénzügyi intézmények pedig közvetetten, ernyőbankokon keresztül érhetik el az MNB eszközét.

A svájcifrank-eladási tender első időpontja augusztus 24. 10 óra. A tender során a hitelintézetek azonnali ügylet keretében és feltétel nélkül, az előzetesen egyeztetett igényeiket teljesen lefedő mértékben, maximum 0,9 milliárd svájci frank értékben végezhetnek devizakonverziót a jegybankkal, a tender időpontjában elérhető legutolsó hivatalos MNB-árfolyamon.

A bankszövetség a megállapodás keretében vállalta, hogy tagjai a megmaradt devizahitelek forintra váltásából adódó fedezeti (devizavételi) igényüket az MNB tenderein elégítik ki. Az MNB és a bankszövetség egyaránt elkötelezett abban, hogy a megmaradt devizahitelek konverziója minél hamarabb, a pénzügyi rendszer stabilitásának megőrzése mellett és a forint árfolyamára gyakorolt érdemi hatás nélkül menjen végbe.

A program nem veszélyezteti a jegybankitartalék-megfelelést, a tartalékszint kielégítő, míg a szóban forgó devizahitel-állomány nem tekinthető jelentős nagyságúnak, ugyanis az a forintosítás és elszámolás nyomán kivezetett deviza jelzálog-hitelállomány mindössze tizedének felel meg.

Az MNB felkészült a megmaradt lakossági devizahitelek gyors és rendezett kivezetésére. A lakossági devizahitelezés korszaka a kétezres évek elején éppen a gépjármű finanszírozással kezdődött el és a lakossági devizahitelek kivezetése ezen hitelek forintosításával érhet véget – olvasható a jegybank közleményében.

 

Exit mobile version
Megszakítás