Az időjárás miatt napolták a Cygnus kilövését

Dátum:

forrás: Space.com/NASA

A Cygnus magánfejlesztésű teherűrhajó csütörtökön a rossz időjárási körülmények miatt nem tudott elindulni az űrállomásra.

Az Orbital ATK automata teherűrhajója a tervek szerint csütörtök este indult volna útnak a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a Cape Canaveral-i légierőbázisról. A következő kilövési lehetőség pénteken, magyar idő szerint éjjel fél tizenkettőkor kínálkozik a NASA szakemberei szerint. Az előrejelzések 30 százalékban jó időjárási feltételeket jósolnak.

A Cygnus 2014 októbere óta nem járt az űrben. Az akkori misszión – ami az Orbital által elvállalt nyolcból a harmadik volt – a cég saját fejlesztésű Antares rakétája néhány másodperccel a kilövés után felrobbant, elpusztítva a Cygnust és rakományát. A vállalat azóta az Antares módosításán dolgozik, többek között lecserélte az első fokozatú hajtóművet, a korszerűsített hordozórakétát jövőre szeretné kipróbálni. Addig a Cygnust a United Launch Alliance Atlas V rakétái szállítják fel.

Az időjárás miatt napolták a Cygnus kilövését
A Cygnus kilövésre várakozik. (Fotó: NASA)

A teherűrhajót 3500 kilogrammnyi élelmiszerrel, ellátmánnyal és tudományos kísérlettel pakolták meg, ezek között középiskolások fejlesztett nanoszatellitek is vannak.

Az Orbital ATK nem az egyetlen vállalat, amellyel a NASA szerződést kötött. A kaliforniai SpaceX 12 misszió során szállít fel rakományt az űrkomplexumra Dragon kapszulájával és Falcon-9 rakétájával. Első hat missziójuk sikerrel zárult, de a tavaly júniusban indult hetedik három perccel a kilövés után véget ért, miután a Falcon-9 szétesett.

 

Megosztás:

weblap4u banner

Népszerű

További hasonló
Related

Megtermett aszteroida suhan el a Föld mellett

A 2024 JZ aszteroida mérete a gízai nagy piramishoz...

Valami furcsa tárgyat kergetnek a japánok az űrben az emberiség jövője érdekében

Takarítani indultak az űrbe a japánok. Sok gondjuk van...

Ilyen volt a teljes napfogyatkozás, ha valaki nem látta..

Az Egyesült Államok 15 államát érinti a hétfői teljes...

Nem vagyunk egyedül? Fény érkezett egy Naprendszeren kívüli bolygóról

Megvizsgáltak egy Földhöz hasonlító égitestet. A NASA legújabb csúcsteleszkópja, a James Webb...