Home Külföld Kiemelt külföldi hírek Az Európai Unióban különleges figyelmet váltott ki, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter...

Az Európai Unióban különleges figyelmet váltott ki, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter részt vett az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) máltai tanácskozásán, ami az ukrajnai háború kitörése óta az első uniós látogatása.

Lavrov kereskedelmi útvonal békefeltétel Szergej Lavrov az orosz békefeltételek közt említette a szankciók feloldását / Fotó: AFP

Lavrov kemény nyilatkozatokat tett a Nyugattal való konfliktus fokozódásáról, és felelőssé tette a Nyugatot egy esetleges „forró konfliktus” kialakulásáért, amely szerinte a jelenlegi hidegháborús helyzetből fakadhat.

Hogyan léphetett be Lavrov az EU-ba?

Bár Lavrov neve szerepel az uniós szankciós listán, a beutazása nem tiltott. Málta, mint az EBESZ tanácskozásának házigazdája, diplomáciai kivételt tett annak érdekében, hogy fenntartsák a párbeszéd minimális lehetőségét. A máltai kormány szerint a kommunikációs csatornák nyitva tartása indokolta Lavrov meghívását. Ugyanakkor Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője már nem kapott engedélyt a részvételre, miután több ország tiltakozott.

Az EBESZ működési válsága

Az EBESZ, amelyet eredetileg a hidegháborús tömbök közötti kapcsolatok javítására hoztak létre, jelenleg komoly válsággal küzd. Az ukrajnai háború óta Oroszország számos kulcsfontosságú döntést megvétózott, vagy egyszerűen figyelmen kívül hagyott. Az alapfeladatok, mint a közvetítés és a konfliktuskezelés, egyre nehezebben teljesíthetők, a szervezet költségvetéséről pedig 2021 óta nem sikerült megegyezni.

A vezetői pozíciók betöltetlensége tovább súlyosbítja a helyzetet. Bár konszenzus született arról, hogy a török Feridun Sinirlioglu lehetne az új főtitkár, a döntést Oroszország és más tagok akadályozzák. Emellett vita folyik arról is, hogy ki legyen az EBESZ 2026–2027-es elnöke, miután Oroszország megakadályozta, hogy Észtország töltse be a posztot, és jelenleg Finnország pályázik erre a tisztségre.

Lavrov és Blinken: hideg viszony

Az értekezleten Antony Blinken amerikai külügyminiszter is részt vett, ám a két politikus nem találkozott egymással. Blinken a tanácskozás előtt Lavrovot „félretájékoztatási kampány” irányításával vádolta, míg Lavrov továbbra is bírálta a Nyugatot. Az ukrán, lengyel és cseh külügyminiszterek demonstratív módon elhagyták a termet, amikor Lavrov beszélt.

Az EBESZ szerepe és jövője

Az EBESZ továbbra is aktívan próbál megfigyelőket küldeni konfliktusövezetekbe és választásokra, valamint olyan kezdeményezéseket támogat, mint az emberkereskedelem elleni küzdelem vagy a média szabadságának biztosítása. Azonban az intézmény hatékonyságát a belső megosztottság és a konszenzus hiánya jelentősen korlátozza. Lavrov jelenléte Máltán inkább az EBESZ válságára, mintsem az érdemi előrelépés lehetőségére hívta fel a figyelmet.

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás