Az Európai Unió nemrég engedélyezte, hogy az Acheta Domesticus, ismertebb nevén házi tücsök, megjelenjen az Európai Unió fogyasztóinak asztalain, illetve azt is, hogy a liszféred is étel lehessen..
– írja a Ripost.hu
Az Európai Unió nemrég engedélyezte az élelmiszergyártók számára, hogy az Acheta Domesticus, vagyis a tücsök részben zsírtalanított porát bevezessék az EU élelmiszerpiacára.
Január 24-től az élelmiszergyártók a port számos élelmiszer előállításához használhatják fel, beleértve a pizzát, tészta alapú termékeket, dióféléket, olajos magvakat, csokoládékat, rágcsálnivalókat, szószokat, húskészítményeket és leveseket. A kenyér, zsemle és kekszfélék, burgonyatermékek, gabonaszeleteket sem maradnak ki a sorból, ráadásul a sörgyártók is használhatják.
Az engedély az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) tudományos véleményének nyomán született. Az EFSA jóváhagyta a porgyártási eljárást is, amely 24 órás éheztetési időszakot ír elő a rovarok számára, mielőtt megmossák, hőkezelik, lefagyasztják, a bennük levő olajat kivonják, és végül száraz porrá alakítják át a rovarvilág muzsikusait.
A házi tücskök bevonulásával nem ér véget a rovarok benyomulása az európai konyhákba.
Január 6-án az EU Bizottsága is jóváhagyta az Alphitobius diaperinus lárvák, más néven kisebb lisztféreg fagyasztott, paszta, szárított és porított formáinak élelmiszerpiacra való bevezetését.
Az EFSA biztonságosnak találta a kisebb lisztféreg lárváinak porát, amit étrend-kiegészítőként is felhasználhatnak.
Magyarországon nincs hagyománya
Magyarországon nincs hagyománya az étkezési célú rovarfelhasználásnak. A Kaposvári Egyetem korábbi felméréséből az derült ki, hogy a lakosság döntő többsége elutasítja a rovarfogyasztást, az elutasítottság hazánkban az átlagosnál is nagyobb.
Ugyanakkor a haszonállatok takarmányozásában a rovarfehérje jelentősen csökkentheti például a drága szójadara kiváltását. Hazánkban is több kutatás folyik ezen a területen.
Élelmiszertermelő állatot azonban csak az Európai Parlament és a Tanács az egyes fertőző szivacsos agyvelőbántalmak megelőzésére, az ellenük való védekezésre és a felszámolásukra vonatkozó szabályok megállapításáról szóló 999/2001/EK rendelet (TSE rendelet) szerinti feldolgozott rovarfehérjével lehet etetni.
ripost nyomán