Fontos adóügyi intézkedéseket jelentett be Varga Mihály a gazdaságvédelmi operatív törzs szeptember 28-i ülésén.
A pénzügyminiszter Facebook-oldalára feltöltött videójában kiemelte: „a döntések három pilléren alapszanak”.
„A testület átfogó adóügyi könnyítésekről döntött, amelyek érdemben tudnak majd hozzájárulni a vállalkozások működéséhez, és csökkentik a családok terheit is. A könnyítésnek 3 alappillére van: adócsökkentés, adminisztráció-egyszerűsítés és befektetés ösztönzés” – ismertette a videóban Varga Mihály.
„Ami a KIVA-t illeti, ott ugye jelenleg az a szabály, hogy csak az egymilliárd összeget meg nem haladó mérlegfő-összegű cégek választhatják. Tehát hogyha hárommilliárdra emelik ezt az értékhatárt, az nyilván szélesíteni fogja ezt az adózói kört, mert többen választhatják” – ismertette Bajusz Dániel adójogász az M1 Summa című műsorában.
A kormány emellett mérsékli a bürokratikus terheket is.
A kabinet számításai szerint ugyanis a vállalkozásoknak csak a legfőbb adófajtákhoz köthető adminisztrációs költsége mintegy 420 milliárd forint, vagyis a gazdálkodók árbevételének mintegy 1,7 százaléka.
Ezen javíthat többek között az, hogy a jövő év második felétől az adóhivatal minden cégnek elkészíti az áfabevallás-tervezetét, mintegy félmillió vállalkozást mentesítve ezzel.
„Idén július 1-től ugye valamennyi belföldi adóalanynak kiállított számlát riportálni kell a NAV felé, jövő január 1-től pedig már a fogyasztóknak, tehát mindenkinek kiállított számláról el kell küldeni az adatokat a NAV-szerverekre. Ezen kívül a cégek havonta egy belföldi összesítő jelentést is leadnak, azokról a befogadott számláikról, amik után áfalevonási jogot akarnak gyakorolni” – tette hozzá Bajusz Dániel.
Emellett várhatóan egyszerűsítenek a helyi iparűzési bevallások rendszerén,
ami nagyjából 94 ezer, több telephellyel bíró vállalkozást érint. Eszerint az ilyen cégeknek nem kell majd minden érintett önkormányzathoz benyújtaniuk a helyi iparűzési adóbevallásukat, elegendő lesz egyet beküldeni az adóhivatalhoz, ami majd továbbítja azt az illetékes önkormányzatoknak.
Könnyítésre számíthatnak a kezdő vállalkozások is. Ők még hosszabb ideig vehetik majd igénybe a személyre szabott segítségnyújtást adóügyeikben. Az úgynevezett mentorálás időszaka nem fél, hanem egy teljes évig tarthat majd. Ezen felül újabb segítséget kapnak a koronavírus-válság miatt leginkább sújtott ágazati szereplők is.
A turizmusban tevékenykedő vállalatoknak jó hír, hogy a tervek szerint mentesítik az úgynevezett köztes értékesítőket a turizmusfejlesztési hozzájárulás alól. Ez a számítások szerint hárommilliárd forintot hagyhat mintegy kétezer ágazati szereplőnél.
A beruházásokat a társaságok fejlesztési tartalékának értékhatárának emelésével ösztönözheti a kormány.
Ennek mértéke jövőre tízmilliárd forintra növekedhet a gazdaságvédelmi operatív törzs javaslata alapján.
„Ez tulajdonképpen inkább egy időzítési kérdés, tehát egy előrehozott értékcsökkenés. Mondjuk egy nagyon leegyszerűsítő példán keresztül: ha mondjuk úgy dönt egy cég, hogy vesz százezer forintért egy laptopot, akkor most, amikor beszerzi, akkor annak a költségét még nem írhatja le a társasági adóalapból, csak évente az értékcsökkenés arányában. Most hogyha fejlesztési tartalékot képez ugyanerre az összegre, akkor ahogy megképzi, egy összegben leírhatja” – közölte az adójogász.
Az említetteken túl több mint másfélmillió államigazgatási ügy intézése válik majd jövőre ingyenessé.
Díjmentes lesz például – a most még 10 ezer forintba kerülő – adóügyi méltányossági kérelem, de nem kell majd illetéket fizetni a közös háztartásban élésről vagy a telephely alkalmasságáról szóló igazolás kiállításáért sem.
A lépés mintegy 5 milliárd forintot hagyhat a családoknál és a vállalkozásoknál. Ezen felül az összes járványügyi szűrővizsgálat is adómentes lesz, így tesztenként több mint hétezer forint adó spórolható majd meg.
A címlapfotó illusztráció.