Gigantikus üzemanyag-tároló épült Kecskeméten: meghétszereződött a kerozintartalék
Átadták pénteken a Mol 1,2 milliárd forintból felújított kecskeméti telepét, ahol az ország stratégiai kerozinkészletének mintegy 85 százalékát tárolják.
Az ország stratégiai kerozinkészlete „érdemben megnövekedik” a Mol kecskeméti stratégiai kerozintárolójával – tudta meg az InfoRádió a Mol csoportszintű értékláncmenedzsmentjének ügyvezető igazgatójától, Szabó Szabolcs Páltól.
Nemzetközi és magyar előírások rendelkeznek arról, hogy az ellátásbiztonság érdekében az országnak milyen stratégiai készleteket kell kőolajtermékből tárolnia. Elmondta, hogy a stratégiai készletezés rendszerét a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) koordinálja, és célja az, hogy válsághelyzetekben is garantálni lehessen a folyamatos hozzáférést a kőolajtermékekhez. A Mol ehhez a tárolási kapacitást biztosítja, de a stratégiai készlet nem a cégé, a készletező szövetségen keresztül praktikusan az országé.
Stratégiai készletekből többféle is van az országban, mindet a készletező szövetség kezeli, van tehát földgázból, kőolajból és motorhajtóanyagból, benzinből és dízelből is, kerozinból korábban nem volt, de egy 2019-es törvény ezt is előírta. A százhalombattai finomítóban először egy kisebb mennyiségű, körülbelül kétezer tonnás készlet tárolását biztosították, majd az elmúlt évben a kecskeméti telepen is beruházást kezdtek. A munkálatok befejezésével a magyar stratégiai kerozinkészlet az eddigi két kilotonnáról mintegy 12 kilotonnával 14 kilotonnára nőtt – tájékoztatott az ügyvezető igazgató.
A beruházás 1,2 milliárd forint értékben valósult meg, és tavaly nyáron született a döntés a végleges helyszín kiválasztásáról, illetve a végleges technikai tartalomra, ezután kezdődött el a kivitelezés, ami a közelmúltban ért véget.
A kecskeméti telephelyen kezdetben használt motorolajat tároltak itt, majd 1980-ban két 500 köbméteres üzemanyagtartályt építettek a telepre. Később a telep kereskedelmi tevékenysége megszűnt, de a katonai reptér miatt 2015-ig szóló partneri szerződést kötöttek a NATO-val, amelynek értelmében krízishelyzetben bármikor használhatták a kecskeméti telep tárolókapacitását és technológiáját.
A telephelyre csővezetéken Cegléden keresztül Százhalombattáról érkezik a repülőgép-üzemanyag, amely minőségromlás nélkül akár öt éven keresztül is eltartható.
„Nagyon fontos, hogy a kerozin és más, folyékony energiahordozók tárolandó fizikai dolgok, a tárolótérbe el kell azokat juttatni és ki kell tudni venni onnan, tehát szivattyúk, csövek is kellettek ehhez, ezeknek kapacitásuk van. A beruházás fontos része volt még a tartály felújítása, de ugyanúgy elengedhetetlen része volt a betároló csővezeték és a tankautótöltő felújítása, illetve mivel minden üzemanyagot szigorú mérési szabályoknak megfelelően kell tárolni és kezelni, ezért egy mérési és laboratóriumi kapacitás is kiépült” – sorolta Szabó Szabolcs Pál.