Több olyan szobanövény van, amelyek kifejezetten hasznosak, megtisztítják a légteret a káros anyagoktól, oxigént bocsátanak ki, de nyilván olyan cserepesek is vannak, amelyek árthatnak az egészségünknek, ezért nem alkalmasak arra, hogy egy légtérbe legyünk velük.
Ezeknek a növényeknek sokszor a szaguk is elviselhetetlen, a leveleik pedig mérgező anyagokat is tartalmazhatnak, amelyek allergiás reakciókat okozhatnak, főként azoknak, akik erre érzékenyek.
Szerencsére nincsen olyan sok gondot okozó szobanövény, de azért ezekre a fajtákat érdemes kerülni: ilyen az azálea, amelynek leveleit, ha megesszük, akkor gyomorgörcsöt, vagy epilepsziás rohamot kaphatunk, a pompás kafferliliom (klívia), amelynek a gyökere mérgező, nagy mennyiségben akár bénulást is okozhat, kisebb mennyiségben pedig hányást.
A pompás kutyatej (Euphorbia milli), a hortenzia, vagy a filodendron is kerülendő. Sajnos ezek a növények sok lakásban megtalálhatók, a tulajdonosuk többnyire egyáltalán nincs tisztában a veszéllyel.
A pompás koronásliliom a gyerekekre nézve lehet veszélyes, hiszen ha a kicsik „megkóstolják”, akkor hajhullást okozhat, de a vesékre is káros ez a növény.
A buzogányvirág szép dísze szokott lenni a szobáknak, de olyan helyen kell tartani, ahol a gyerek nem fér hozzá, mivel a nedve mérgező, ha bekerül a szervezetbe, akkor irritálja a nyálkahártyát, égető, viszkető érzést vált ki. Ez a nedv akkor jön elő, ha a növény levelét, vagy törzsét sérülés éri.
A filodendron levelei toxikus savat tartalmaz, amely ha bekerül a gyerek szervezetébe, akkor komoly mérgezést idézhet elő.
A tubarózsának is van egy jellegzetes illata, amit sokan nem bírnak, főleg a hiper érzékenyek, illetve a szívbetegek életét keserítheti meg, olykor még depressziót is okozhat, ezért inkább szabaduljunk meg tőle, vagy ajándékozzuk olyan ismerősnek, akit nem zavar.
Forrás: Arany gondolatok