Apagy bemutatása

Apagy község Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében Nyíregyházától keletre 16 km-re, a Közép Nyírségben található, területe 2.869 hektár.

Elhelyezkedése közlekedési szempontból kedvező, megközelíthető a 41-es számú főközlekedési út és a Nyíregyháza – Vásárosnamény közötti vasútvonal mentén.

Történeti múlt

Apagy település a XIII. században keletkezett.
Első említése Opag néven található. A XIV. századtól már jelentős központi fekvésű hely volt, lakóinak fő foglalkozása ebben az időben a földművelés.
Fontos szerepet töltött be Apagy a megyei közigazgatásban is, mivel gyakran tartották itt a megyegyűléseket. Itt hoztak döntést többek között a megyeszékhely kiválasztásáról.
Az eredetileg egyutcás, szalagtelkes községünk a XVIII. század elején népesült be. 1848-ban a Szabadságharc toborzási időszakában egy önkéntes nemzetőri zászlóalj felállítását határozták el .
A hagyomány szerint 1848-ban amikor a Magyar Királyi Koronát menekítették az akkori Fényes-féle kastélyban helyezték el Apagyon.
A szabadságharcban résztvevő hősök részére 1994-ben állított emléket Apagy Község Önkormányzata.
A századforduló utáni első jelentős esemény a Nyíregyháza-Vásárosnamény vasútvonal megépítése volt, mellyel Apagy a térség központjává vált.

opera pillanatfelvétel 2022 05 28 143645 www.bmbah.hu

Nevezetességek

1. Református templom

Műemlék-jellegű épülete a település központjában található 360 fő befogadására alkalmas református templom.
A régi templom a Papszigetben, a középkorban épült.
A XVI. században, a reformáció korában valószínű, hogy az apagyi egyház lett a környéken először reformátussá, ezt bizonyítja az 1569-ből a református lelkész tollából ránk maradt feljegyzés.

A régi templomot 1770-76 között toldották ki kelet felé, majd 1809-ben ezt jelentették:
„van temploma, mely régi épület és most szándékozik az ekklésia romladozásaiból felépíteni ”

Van még jó állapotban fából készült torony, melyben vagyon kisharang az ekklésia közönséges költségével öntetve.”

1838-ban felújítási munkákat végeztek a haranglábon, az azon dolgozók neveit is megörökítették akkor.
A következő esztendőben villámcsapás tönkretette a haranglábat, ezért elhatározták a kőtorony építését, és megkezdték hozzá a bodrogkeresztúri kő szállítását.
1840-44 között lett kész a nyugati homlokzat előtti torony, melyet Koska István kőműves Szepes vármegyei, olaszi lakos tervezett.

1865-ben készült a négy fiatornyos díszes toronysisakja. Mai formáját 1952-ben nyerte el.
A belső berendezés eklektikus stílusban készült 1911-ben.
A szószék Oprics József iparművész alkotása.
A korona neo-eklektikus és egyedülálló a maga nemében.
A templom 410 kg-os harangját a budapesti Harangművek készítette 1922-ben, a 150 kg-osat Szlezák László 1922-ben Budapesten.

2. Római Katolikus Templom

Apagy római katolikus hitéleti első említése 1761-ből való, amikor újjáalakult a napkori anya egyházközség, Apagyot és Sényőt hozzácsatolták leányegyházként.
A templom a 90-es évek elejére felújításra szorult. Az akkori plébános új templom építését kezdeményezte melyet az egyházközség jóváhagyott, és Vaskó Pál mérnök, egri műszaki ellenőrrel megterveztette a templomot.

A helyi lakosok korra, nemre, vallásra való tekintet nélkül munkával, anyagi eszközökkel segítették az építkezést.
A templomot 1996-ban június 23-án, a templombúcsún Bosák Nándor püspök atya Szent László nevére szentelte fel és adta át rendeltetésének.

3. Görög katolikus templom

A templom terveit ifj. Smiják István készítette 1929-ben,Vályi Miklós papsága idején, fölszentelésének éve 1930, címünnepe: Szűz Mária örömhírvétele.

Ezt a pillanatot ábrázolja a szentély falfestménye is. A templombelső képeinek tematikája Szűz Mária életéhez kapcsolódik
Az egyházközség alapítási éve 1931. A Parókia 1995-ben Miló Miklós esperes idején épült. A templom épülete 1998-ban kibővült a templom-hajóhoz épült toronnyal.

4. Helytörténeti Múzeum

Apagy község határa régészeti leletekben viszonylag gazdag, amelyből szép számmal kerültek be leletek a múzeumba. A régészeti leletekből arra lehet következtetni, hogy a falu környéke a legkorábbi időktől szinte folyamatosan lakott volt.

A Helytörténeti Múzeumban elhelyezésre kerültek az új kőkor emberének eszközei, agyag és cserépedények, a fölművelés eszközei, különböző fémtárgyak, fegyverek, korabeli pénzek.

A Helytörténeti Múzeum egy helyiségében került elhelyezésre egy korhű bútorokkal berendezett szoba, amely hűen mutatja be az akkori lakóházak berendezését, és az életkörülményeket.
A gyűjtemény megtekinthető Apagy Község Polgármesteri Hivatala épületében minden nap.
Cím: Kossuth u. 145.
Tel: +36 (42) 548-014
E-mail: polg.hiv@apagyph.t-online.hu
Web: http://www.apagy.hu

Exit mobile version
Megszakítás