Home Tartalom Múzeumok Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemén

Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemén

Az 1985 óta működő Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény Budapest XIII. kerületének „múzeuma” a négy nagy kerületrész – Angyalföld, Újlipótváros, Vizafogó és a Margitsziget – újkori, legújabbkori helytörténeti dokumentumait és tárgyanyagát gyűjti és mutatja be.

Budapest XIII. kerülete különleges, sokszínű és fiatal városrész. Az 1938. június 1-én megalakult XIII. kerülethez 1949-ben csatolták hozzá a Szent István körút északi oldalán kiépült Újlipótvárost és a Margitszigetet. A 19. század elején Angyalföld, Újlipótváros és Vizafogó tarka képet mutató külvárosi negyed volt, ahol fatelepek, gyárak, rozsdatemetők, néhol szántóföldek és kertek váltakoztak a szegényes viskókkal, kispolgári lakóházakkal, zsúfolt bérkaszárnyákkal.

Az 1920-as években Angyalföld Budapest egyik legnagyobb ipari negyedévé vált és az is maradt az 1980-as évekig. A belvároshoz legközelebb eső Újlipótváros az 1940-es évekre elegáns polgári negyed lett. Ma főutak mentén, illetve a megszűnt gyárak helyén gombamódra szaporodnak a hipermodern épületek, amelyek elsősorban az üzleti élet, kereskedelem központjai.

Mozaikok a XIII. kerület történetéből

Részlet a kiállításból
Állandó kiállításunkon életszerű enteriőrök, korabeli fotók és tárgyak szemléltetik a kerület történetét. Látható egy munkáslakás, cipészműhely – szükséglakás, hatvanas évekbeli szobabelső-részlet és egy iskolarészlet. Bemutatjuk a kulturális, és sportéletünk emlékeit is.

A látogatók megismerkedhetnek a kerület gazdasági életével, üzemeivel. Megtudhatják például, hogyan készült a paszomány, az ejtőernyőzsinór, vagy a sebészeti varrócérna a Váci úti Zsinórgyárban. Betekinthetnek a lakatgyártás rejtelmeibe és történetébe az ELZETT Gyár példáján. Kiderül, hogyan és mióta készül turbina a világhírű Láng Gépgyárban. A látogatók fogalmat alkothatnak, milyen volt az úttörők, vagy a szocialista-brigádok élete, mit jelentett a szocialista munkaverseny, milyenek voltak a munkásgyűlések.

Cím: XIII ker.Váci út 50.
Tel: +36 (1) 349-1501
E-mail: ahgy@ajamk.hu
Web: www.museum.hu/search_hu/by_city.php?IDC=48

Exit mobile version
Megszakítás