Amikor a macskák nyalogatják és rágcsálják a macskamentát vagy japán minikivi leveleket, magasabb szintű rovarriasztó iridoid vegyszerek szabadulnak fel
– írja a New Scientist magazin.
Amikor a macskák rágcsálják és nyalogatják a macskamentát és a japán minikivi leveleket, magasabb koncentrációjú természetes rovarriasztók növényből való felszabadulását idézik elő, ami azt sugallja, hogy ez lehet egy oka e növények által okozta furcsa viselkedésének a macskáknál.
A macskamenta (Nepecta cataria) és a japán minikivi (Actindia polygama) is az iridoids csoportból származó vegyszereket termel, amik elriasztják a szúnyogokat, legyeket, csótányokat és lehetséges, hogy más rovarokat, vagy atkákat is.
Másfelől a legtöbb macska mámorosnak tűnik a szaguktól, gyakran nyalogatva, rágcsálva a leveleket és a növényekhez dörzsölve a testüket.
Masao Mivazaki a japán Iwate Egyetem munkatársa és kollégái szerették volna tudni, hogy a macskáknak miért vannak ezek a reakciói. Tavaly azt találták, hogy amikor a macskák a fejüket ezeknek a növényeknek a leveleihez dörzsölik, egy iridoid vegyülettel, nepetalactollal vonják be testüket, ami elriasztja a szúnyogokat.
A macskák az általuk megrágcsált és nyalogatott macskamentából és japán minikiviből keveset nyelnek le, így a kutatócsoport azt feltételezte, hogy az állatok a növények lenyelésével nem jutnak gyóygyhatáshoz.
Megfigyelve, hogy a tépett és gyűrött macskamentának és japán minikivinek sokkal erősebb szaga van, a csapat úgy döntött, hogy megvizsgálja a levelekben lévő iridoidok koncentrációit, amiket vagy a macskák szétzúztak a szájukkal, vagy amit az emberek keze összegyűrt és eltépett.
A termesztett macskamenta levelei 20-szor több iridoidot bocsátottak a levegőbe a sértetlen levelekhez képest, mondja Miyazaki. A japán minikivi kibocsátásai 10-szer nagyobbak voltak, amikor a leveleket megrágcsálták a macskák, és 40-szer nagyobb, mint amikor az emberek felszeletelték – bár a különbség oka még nem ismert.
A kétféle növény közül a macskamenta körülbelül 40-szer több iridoidot szabadított fel ugyanabban a térben, mint a japán minikivi. De a japán minikivi az iridoidok szélesebb fajtáit tartalmazza, mint a macskamenta, és ez úgy tűnik, hogy pótolja az alacsonyabb koncentrációt.
Mindkét növény kibocsátásai hatékonyan riasztották a fiatal nőstény ázsiai tigrisszúnyogokat ( (Aedes albopictus) a laboratóriumban, és a 8 tesztmacska mind egyaránt dörzsölte, nyaldosta a macskamentával, vagy japán minikivivel megtöltött perforált dobozokat és hemperegtek is rajtuk.
A vizsgálatok azt sugallják, hogy ezek a növények hatékony szúnyogriasztók lehetnek bárki számára, nem csak a macskáknak – mondja Miyazaki, hozzátéve hogy neki sem voltak szúnyogcsípései miután japán minikivi levelekkel dörzsölte be a karját.
A tanulmány azonban nem bizonyítja be, hogy a rovarriasztás az oka a macskák viselkedésének – lehet, hogy ez csak véletlen.
Annie Claus is Coming to Town, amerikai családi film, 100 perc, 2011
Annie, a Télapó lánya életében először hagyhatja el az Északi-Sarkot. Miközben apja a...
Christmas Vacation, amerikai vígjáték, 97 perc, 1989
Az Amerikai vakáció és az Európai vakáció című filmekből jól ismert Griswold család újabb, karácsonyi kalandjaival ismerkedhetünk meg....
The Santa Clause, amerikai vígjáték, 97 perc, 1994
Nagyon úgy néz ki, hogy az igazi Télapó megöregedett, s miután leesett egy háztetőről, teljesen alkalmatlanná vált...
Die Hard, amerikai akciófilm, 131 perc, 1988
John McClane (Bruce Willis) nyomozó New Yorkból Los Angelesbe tart, hogy rendbe hozza házasságát. Még csak nem is...
Az ukránoknak átadott amerikai ATACMS rakéták már csaknem egy évtizede is elavult technológiának számítottak - írja a forráslap.
Az Egyesült Államok gyakorlatilag a saját hadseregét...