17.2 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeÉletmódEgészség - betegségAlakváltó gomba támadja az emberi agyat

Alakváltó gomba támadja az emberi agyat

Horrorfilmbe illő felfedezést tettek a tudósok: megállapították, hogy a Cryptococcus neoformans nevű kórokozó gomba képes megváltoztatni a méretét, hogy hatékonyabban bejusson a szervezetbe, és így megfertőzze az agyunkat

– olvasható a Science Alert tudományos portálon.

Ez a kórokozó gomba számos élőhelyen megtalálható: ott lapulhat a korhadó fában vagy a madárürülékben. Belélegezve a tüdőből a véráramon keresztül más szervekbe is eljuthat, és számos egészségügyi problémát, többek között halálos agyhártyagyulladást is előidézhet. Egereken végzett új vizsgálatok azonban segíthetnek hatékonyan kezelni a fertőzést.

A tüdőben lévő Criptococcus-sejtek nagyon változatosak, különböző méretűek és megjelenésűek lehetnek” – mondja Jessica Brown patológus, a Utah-i Egyetem munkatársa. „Így amikor az egyik végzős hallgatóm megmutatta nekem az agyból származó, egyforma kinézetű gombasejtekről készült képeket, megdöbbentem”.

A felvétel azt sugallta, hogy valamilyen nagyon erős oka van annak, hogy ez a fajta sejtpopuláció ilyen messzire el tud jutni a szervezetben”

– tette hozzá.

Cryptococcus neoformans mikroszkópos képe. FORRÁS: CDC

A kutatók egereket fertőztek meg különböző méretű C. neoformans sejtekkel. Megfigyelték, hogy a legkisebb sejtek voltak azok, amik képesek voltak utat találni az agyba. Ez azonban még nem minden: a csapat a kisebb sejtek felszínén változásokat észlelt, és ezen gombák aktív génjei is megváltoztak.

A MEGFIGYELÉSBŐL KIDERÜLT, HOGY A KÓROKOZÓ GOMBA NEM PUSZTÁN ÖSSZEMENT, HANEM GENETIKAILAG IS MEGVÁLTOZOTT.

A változásokat a tudósok megfigyelése alapján a foszfát idézte elő, ez az elem az agyunk megfertőződését lehetővé tevő alakváltozás katalizátora. Foszfát nemcsak szövetkárosodás során szabadul fel a gazdasejtekből, a madárürülékben is bőségesen megtalálható.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, ha tetszik, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

Úgy gondoljuk, hogy a madárürülék olyan szelekciós nyomásnak teszi ki valamilyen módon a C. neoformanst, hogy attól képessé válik az emlősök megfertőzésére”

– magyarázta Brown.

Az egérkísérletek során a gombasejtek napok alatt eljutottak az agyig. A kutatók szerint a gomba gyorsan alkalmazkodik a különböző környezeti viszonyokhoz, és ez lehetővé teszi a szervezetben való gyors és sikeres terjedését.

A kutatás következő fázisában a kutatók azt szeretnék megtudni, hogy hasonló folyamatok játszódnak-e le az emberi szervezetben, és ha igen, milyen gyógyszerekkel lehet megfékezni a veszélyes kórokozót.

A kutatás eredményeit a Cell Host & Microbe című szakfolyóiratban ismertették.

origo

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek

Pannon Work