Hosszabb-rövidebb kihagyásokkal, harmincöt éven át vizsgálódott, téblábolt Columbo hadnagy, miközben kérlelhetetlen biztonsággal húzta csőbe a legtökéletesebb tervet kiötlő gyilkost is.

Az első ügyét még 1968-ban oldotta meg, az utolsót pedig 2003-ban. Hihetetlen, de a detektív egyszerűen elnyűhetetlen, esetei a Tv2-n, a Jockey Tv-n, az ATV-n, az ATV Spiriten és a Sorozat+ csatornán láthatók.

A Los Angeles-i gyilkossági nyomozó 1968-ban oldotta meg az első ügyét, a Gyilkosság receptre című tévéfilmben nagyképű orvost szorított sarokba. A nagyüzem 1971-ben, a sorozattal indult be, 2003-ig majd hetven bűnöst juttatott rács mögé. A közönség rajongott érte. Más kérdés, hogy a hihetetlen népszerűsége és a száz százalékos felderítési arány ellenére a felettesei nem igazán respektálták ténykedését, örökre hadnagy maradt. Talán éppen ezért a személye a garancia arra, hogy nincs tökéletes bűntény, egyetlen képernyős bűnöző sem úszhatja meg a büntetést.

Columbo megformálása tette világhírűvé (Fotó: RAS-archív) Columbo megformálása tette világhírűvé (Fotó: RAS-archív)

A hadnagy színre lépésével új időszámítás kezdődött a krimi műfajában. A sorozat elsőként szakított ugyanis a régi hagyománnyal, miszerint a tettes kilétére az utolsó pillanatban kerül sor. A néző itt ugyanis kezdettől fogva tudja, ki a gyilkos. A feszültséget nem az előjáték, azaz a gyilkosság bemutatása, valamint az ismeretlen tettes utáni hajsza izgalma adja, hanem a nyomozó és a gyilkos közötti logikai párbaj. Ennek elmaradhatatlan része, amikor a gyanúsítottól távozóban a hadnagy az ajtóban újra és újra visszafordul, hogy egy ártatlannak tűnő kérdéssel még jobban összezavarja.

Talán ennek is köszönhető a gyűrött ballonkabátos, állandóan szivarozó, látszólag ügyefogyott nyomozó sikere, a tévésorozatok történetének egyik legnépszerűbb, kultikus figurája lett, akinek ténykedését Sherlock Holmes és Hercule Poirot is megirigyelhetné. Különösen, hogy a nagynevű elődeihez hasonlóan Columbo is állandón dohányzik, úgy tűnik, a szivarfüst felettébb jótékony hatással van az észjárására. A gyárkéményként füstölő detektívek népszerűségét egyébként az sem ingatta meg, hogy azóta nagyot fordult a világ: valóságos háború zajlik a dohányzók ellen, miután kiderült, hogy a dohányzás súlyosan káros az egészségre és a környezetre.

Mindig csőbe húzza a gyilkost (Fotó: RAS-archív) Mindig csőbe húzza a gyilkost (Fotó: RAS-archív)

Peter Falk személye összenőtt Columbóval. A stúdió ugyan eredetileg Bing Crosbyt akarta, ám a színész-énekes sztárnak inkább golfozni támadt kedve, ezért nem vállalta a szerepet. Kapóra jött viszont Peter Falknak, akinek a neve ugyan nem volt ismeretlen a filmvilágban (Egy maroknyi csoda, Verseny a javából), ám a világhírt Columbo hozta meg a számára. Érdekesség, hogy az egyik szeme üveg. Falk ugyanis daganatos betegség következtében még gyermekkorában elveszítette fél szeme világát. Mindez a legkevésbé sem akadályozta a munkában a tősgyökeres bronxi születésű színészt. Egyes források szerint cseh és magyar vér is csordogált az ereiben. Rockbandát irányított, volt hajószakács, pénzügyi szakértő. Hobbija a festés, az aktrajzolás volt, munkája a nyomozás. A legendás ballonkabát az övé volt. Harminc dollárért vette az 57. utcában egy esős napon. Pótolhatatlan kelléknek bizonyult, csakúgy, mint a 403-as Peugeot Cabrió. és a Bassethound kutyája. A felesége viszont, bár rengeteget hivatkozott rá, sosem bukkant fel a sorozatban. Később külön szériát írtak neki, Kate Mulgrewvel a címszerepben, de nem jött be.

A nyomozásba néha a kutyus is besegít (Fotó: RAS-archív) A nyomozásba néha a kutyus is besegít (Fotó: RAS-archív)

A népszerűségével egyenes arányban emelkedett Peter Falk gázsija, a kezdeti néhány tízezer dollárról epizódonként egymillióra. Nemcsak színészként működött közre a szinte végeérhetetlen sorozat készítése során, két részt maga rendezett, majd belekóstolt a producerkedésbe, sőt, egy epizódnak a forgatókönyvét is ő írta. A világsiker és a szakmai elismerések ellenére idővel mind terhesebb lett a számára a szerep. Többször szerette volna levetni a ballonkabátját, kevés sikerrel. A közönség ugyanis nem akarta elfogadni más szerepben. Meg azután két gyermeke anyjától, Alyce Carolyn Mayótól való válása is sokba került. Másfél évvel később, 1977-ben Shera Danese színésznőt vette el, akivel a 2011-ben bekövetkezett haláláig együtt élt. 83 évesen ment el.

blikk, Szilágyi G. Gábor

Peter Folk videó:

Videó: Ernő Szák

 

Hirmagazin.eu

ElőzőDöntöttek: itt az első ország, ahol megkezdik a harmadik oltás beadását..
KövetkezőEz a gyönyörű virág igazi gyógyító elixír
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza