Home Tudástár Jog, jogszabályok, törvények, törvényváltozások Akadályozhatja-e az ügyvédi titoktartás az ellenérdekű fél adatkérését?

Akadályozhatja-e az ügyvédi titoktartás az ellenérdekű fél adatkérését?

A kép illusztráció. Adatkérés? Hirmagazin.eu

Érdekes ügyben döntött a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH): azt vizsgálta, hogy az ügyvédi titoktartás mennyiben akadályozhatja az ellenérdekű fél hozzáférési jogának gyakorlását, azaz annak adatkérését (NAIH-186-2/2024.). Cikkünkben az ügy részleteit mutatjuk be.

Az ellenérdekű fél kért adatokat az ügyvédtől

A kérelmező ügyfélkapun keresztül kérelmet nyújtott be a NAIH-hoz (Hatóság), melyben előadta, hogy a GDPR 15. cikkében nevesített hozzáférési jogát egy ügyvéd megsértette, mert mind a mai napig nem kapott választ a postai úton megküldött adatkérési kérelmében foglaltakra.

Hirmagazin.eu TikTok-fiókja – elértük a 11 Millió videómegtenintést az elmúlt 60 napban! Köszönjük olvasóinknak!

A Hatóság felhívására az ügyvéd a nyilatkozatában előadta, hogy mint gyakorló ügyvédet az ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXXVIII. törvény (Üttv.) 9. §-a szerint titoktartási kötelezettség terheli. Ez a titoktartási kötelezettség abszolút, és az üggyel kapcsolatos minden adatra kiterjed. Hivatkozott az általános adatvédelmi rendelet 14. cikk (5) bekezdésének d) pontjára, melynek értelmében nem kell az érintett rendelkezésére bocsátani az adatkezeléssel összefüggő információkat, ha a személyes adatoknak valamely uniós jog vagy tagállami jogban előírt szakmai titoktartási kötelezettség alapján – ideértve a jogszabályon alapuló titoktartási kötelezettséget is – bizalmasnak kell maradnia.

Kiemelte, hogy a kérelmező soha nem volt ügyfele, hanem az ellenérdekű fél volt. Álláspontja szerint a fenti jogszabályi rendelkezésből az következik, hogy a kérelmezővel szemben őt nem terheli tájékoztatási kötelezettség, másképp megfogalmazva a kérelmezőnek az ellenérdekű ügyfél ügyvédje tekintetében nincs hozzáférési joga. Mindezek miatt a kérelmező kérelme teljes egészében alaptalan. Az ügyvéd egyebekben a kérelmezőre vonatkozó adatokat egy polgári peres, másrészt egy polgári jogi igénnyel kapcsolatos peren kívüli eljárással kapcsolatban kezelte.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőKét góllal jutott tovább a Ferencváros a Magyar Kupában
KövetkezőA Varga Judit – és Magyar Péter jelenségről beszélgetnek kollégáink.. – videó..
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás