Ha külföldről van jövedelme, ezeken múlik, hogy hol kell adóznia
Surányi Imréné okleveles közgazda válaszol: Van Magyarországnak a külföldi állammal a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye, vagy nincs? Ha van, mik az ottani előírások? Összefoglaltuk, milyen szabályok befolyásolják a magánszemélyek külföldről származó jövedelmeinek adóztatását.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja tv.) szerint a Magyarországon belföldi illetőségű magánszemély adókötelezettsége teljes körű – a jövedelemszerzés helyétől függetlenül – összes bevételére kiterjed, míg a külföldi illetőségű magánszemély adókötelezettsége kizárólag a jövedelemszerzés helye alapján belföldről származó, vagy egyébként nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján Magyarországon adóztatható bevételére terjed ki (korlátozott adókötelezettség) azzal, hogy ha törvénnyel vagy kormányrendelettel kihirdetett nemzetközi szerződés eltérő előírást tartalmaz, a nemzetközi szerződés előírását kell alkalmazni [szja tv. 2. § (4)–(5) bekezdés].
Magyarországnak több mint nyolcvan külföldi állammal – ezen belül az Európai Unió összes államával – van hatályos egyezménye a kettős adóztatás elkerüléséről, de számos olyan országból is származhat a magyar magánszemélynek jövedelme, amellyel Magyarországnak nincsen egyezménye. Az egyezményes államból származó jövedelmek tekintetében az adóztatás helyének meghatározása jellemzően a magánszemély adóügyi illetőséghez kötődik.
Pénzmosás elleni szabályzat: késik a rendelet, nem büntet a NAV
A NAV tájékoztatót adott ki a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról a könyvviteli (könyvelői), adószakértői, okleveles adószakértői, adótanácsadói tevékenységet megbízási, illetve vállalkozási jogviszony alapján végző, valamint az ingatlanügylettel kapcsolatos tevékenységet végző szolgáltatók számára szóló törvény 80. § (1) bekezdése alapján teljesítendő feladatokról.
A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Pmt.) 80. § (1) bekezdése alapján, a Pmt. hatálybalépésekor (2017. június 26.) működő szolgáltató a belső szabályzatát legkésőbb 2017. szeptember 30. napjáig köteles a Pmt. rendelkezéseinek megfelelően átdolgozni és a belső szabályzat átdolgozásának megtörténtéről a felügyeletet ellátó szervet írásban tájékoztatni.
Tekintettel arra, hogy a szabályzat átdolgozásához szükséges NGM rendeletet (Útmutató) még nem tették közzé, a NAV kéri, hogy a belső szabályzatot a rendelet megjelenését követően dolgozzák át és ennek megtörténtéről csak ezt követően tájékoztassák a Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Irodát az alábbiak szerint.
Az adóhatóság kéri továbbá, hogy a gyorsabb feldolgozás érdekében a tájékoztatásokat az alábbi honlapon található „Tájékoztatás a belső szabályzat átdolgozásáról” elnevezésű adatlapon küldjék be az alábbi e-mail címre: fiu_felugyelet@nav.gov.hu.
Honlap elérhetősége: http://www.nav.gov.hu/nav/penzmosas/felugyeleti_tevekenyseg
Ha több tevékenységi körre vonatkozóan kívánnak tájékoztatást tenni, akkor azt tevékenységi körönként külön-külön kell a fenti e-mail címre megküldeni.
Ha más szolgáltató nevében kívánnak tájékoztatást küldeni, úgy az erre vonatkozó meghatalmazást mellékletként csatolni kell.
A felügyeleti ellenőrzések során a NAV figyelembe veszi a belső szabályzat elkészítésére rendelkezésre álló szűkös határidőt, így erre vonatkozóan semmilyen szankció nem alkalmaz.
Vidékfejlesztési támogatások: jó hír a rossz mellé
A Miniszterelnökség a gazdálkodók eredményes fejlesztései, valamint a vidékfejlesztési források hatékony felhasználása érdekében kibővített, egységes eljárást dolgozott ki a támogatások öröklésének lehetősége érdekében.
A gazdálkodók érdekeinek érvényesítése céljából született módosítás szerint a támogatást igénylő elhalálozása esetén az örökös számára kiadhatóvá válik a támogatói okirat, amennyiben az örökös – a kérelem benyújtása mellett – maradéktalanul megfelel a pályázati felhívásban meghatározott jogosultsági és kötelezettségátadásra vonatkozó feltételeknek. Az új, kibővített eljárásnak köszönhetően nagyobb eséllyel valósulhatnak meg a tervezett vidékfejlesztési beruházások.
A Miniszterelnökség felhívja az érintettek figyelmét, hogy a jogosultsági ellenőrzés és a tartalmi értékelés csak a jogerős hagyatékátadó végzés benyújtását követően kezdődhet el. Az örökös pedig csak abban az esetben kaphatja meg a támogatást, ha az elhunyt részére a támogatói okirat kiadható lenne, illetve az értékelés eredményeként az örökös is elérte a támogatói döntéshez szükséges ponthatárt.
A fent említett esetekben a támogatói okirat kiadására vonatkozó kérelem benyújtási lehetőségéről minden esetben a Magyar Államkincstár tájékoztatja a vélelmezett örököst.
Az érintett gazdálkodók számára kialakított méltányos és előnyös támogatás-öröklésre vonatkozó szabályozás érdekében a Miniszterelnökség módosította az érintett pályázati felhívásokat, amelyek a www.palyazat.gov.hu oldalon elérhetőek.
Forrás: adozona
Képek: EU-TAX Consulting, WTS Klient, Projekt – Corvinus, Üzlet @ Hálón, Digitális Tankönyvtár, SlidePlayer, SarcHarc