Profitorientált környezetben a cégek számára fontos szempont, hogy költségeiket a lehető legalacsonyabb szinten tartsák. A munkáltatóknak az egyik legnagyobb anyagi ösztönzést kétségtelenül a rehabilitációs hozzájárulás csökkentése jelenti.

Ezenkívül a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatása után többféle más kedvezmény is igénybe vehető mind a munkáltató, mind a munkavállaló oldaláról nézve. Ezeket vizsgáljuk meg alaposabban kétrészes cikkünkben.

A rehabilitációs hozzájárulásra vonatkozó szabályokat a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény(Mmtv.) 22–24. §-ai tartalmazzák.

Az Mmtv. 23. § (1) bekezdése alapján a jól ismert szabály a következő: amennyiben egy vállalkozásnál az átlagos statisztikai állományi létszám (amely alatt a Központi Statisztikai Hivatal munkaügy-statisztikai adatszolgáltatáshoz kiadott útmutatójában foglaltak szerinti tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámot kell érteni) a 25 főt meghaladja és a teljes munkaerő-állományának legalább 5 százalékát (továbbiakban: kötelező foglalkoztatási szint) megváltozott munkaképességű munkatársakkal nem tölti fel, akkor be kell fizetnie a hiányzó létszám után az éves rehabilitációs hozzájárulást.

Kép: https://www.hirmagazin.eu

Ennek éves összege a korábbi években 964 500 forint volt hiányzó létszámonként, azonban 2017-ben 1 147 500 forintra emelkedett az éves kötelezettség, ami számokban kifejezve 183 000 Ft/fő többlet adóterhet jelent a 2016-os évhez képest.

Továbbá, mivel a rehabilitációs hozzájárulás mértékét 2017-től a minimálbér értékéhez kötötték, a következő években a minimálbérrel egyetemben jelentősen tovább nő majd a rehabilitációs hozzájárulás összege is.

Az új szabály értelmében tehát a rehabilitációs hozzájárulás összege a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított minimálbér havi összege kilencszeresének megfelelő mértékére emelkedett [Mmtv. 23. § (5) bekezdés].

Ismétlésként, a kvóta teljesítésének szempontjából megváltozott munkaképességű személynek minősül,

  • akinek egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60%-os vagy kisebb mértékű [Mmtv. 2. § (1) bekezdés];
  • aki legalább 40%-os egészségkárosodással rendelkezik (az erről szóló szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás, hatósági bizonyítvány, minősítés időbeli hatálya alatt);
  • akinek a munkaképesség csökkenése legalább 50% (szakvélemény időbeli hatálya alatt);
  • aki fogyatékossági támogatásban vagy
  • vakok személyi járadékában részesül,

és munkaszerződése szerinti napi munkaideje a 4 órát eléri.

A foglalkoztatónak el kell gondolkoznia, hogy melyik az olcsóbb: ha foglalkoztat egy megváltozott munkaképességű munkavállalót, vagy ha kifizeti a hiányzó létszámra a közterhet.

munkajog, paragrafus
Kép: https://www.hirmagazin.eu

Nézzük meg egy példán keresztül, hogy mi a válasz a kérdésre 2017-ben!

Az éves átlagos statisztikai állományi létszám legyen: 38 fő.

A kötelező foglalkoztatási szint tehát: 38 * 5% = 1,9 fő.

A fizetendő rehabilitációs hozzájárulás éves összege, ha nem foglalkoztatunk megváltozott munkaképességű dolgozót:

127 500 * 9* 1,9 = 2 180 250 Ft.

A rehabilitációs hozzájárulás éves összege a kötelező foglalkoztatási szintből hiányzó létszám, valamint a rehabilitációs hozzájárulás szorzata.

Ha foglalkoztatunk 2 fő megváltozott munkaképességű személyt 4 órában és a keresetük a minimálbér, akkor a következő költségekkel kell számolnunk (nem rendelkeznek rehabilitációs kártyával):

Bruttó bér: 2 * 63 750 Ft = 127 500 Ft

Járulék: 2 * 14 981 Ft = 29 962 Ft

2 fő foglalkoztatása 1 évre vetítve összesen: 1 889 544 Ft.

A példából jól látható, hogy a foglalkoztatás a fenti feltételekkel olcsóbb megoldás, mint a rehabilitációs hozzájárulás megfizetése. Ráadásul a számítás meggyőző eredménye mellett nagyon jó érv a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásának ösztönzésére az is, hogy a vállalkozás gazdasági érdekeit segítik plusz munkaerőként.

Gyakran előforduló probléma, hogy a hiányzó létszámot és így a rehabilitációs hozzájárulás összegét rosszul határozzák meg az adózók akkor, ha már dolgozik náluk megváltozott munkaképességű dolgozó, de mégsem érik el a kötelező szintet.

Ezért nézzük meg mi történik az előző példával kis változtatás után!

Abban az esetben, ha a fenti munkáltatónál a megváltozott munkaképességű munkavállalók száma adott évben 1 fő (szintén 4 órában dolgozik, és nem rendelkezik rehabilitációs kártyával), akkor a rehabilitációs hozzájárulást 0,9 fő után kell megfizetni:

127 500 * 9* 0,9 = 1 032 750 Ft.

Ha az 1 fő megváltozott munkaképességű személy keresete itt is a minimálbér arányos része, akkor a következő költségekkel kell számolnunk:

Bruttó bér: 63 750 Ft

Járulék: 14 981 Ft

Foglalkoztatása 1 évre vetítve összesen: 944 772 Ft.

Összesen 1 977 522 Ft az összes fizetendő közteher 1 fő megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatása esetén, ami még mindig olcsóbb, mintha az 1,9 fő után fizetné meg a cég a rehabilitációs hozzájárulást.

Hozzájárulás, Kép: https://www.hirmagazin.eu

A rehabilitációs hozzájárulás megfizetésekor év közben negyedévenként előleget kell fizetni. Az előleg mértéke a mindenkori tárgynegyedévre vonatkozó tényadatok alapján kiszámított éves rehabilitációs hozzájárulás fizetési kötelezettség 25%-a.

Az előleg összegét a munkaadó maga állapítja meg, és a fizetési kötelezettség teljesítésével egyidejűleg vallja be. A negyedik negyedévre előleget fizetni nem kell, az utolsó részlet az adóévet követő év február 25-éig az éves elszámolással egyidejűleg esedékes.

A tevékenységet megkezdő munkaadó csak az első teljes negyedév után köteles először bevallást és előlegfizetést teljesíteni, amennyiben az adómentesség feltételének nem tesz eleget.

A rehabilitációs hozzájárulás fizetésének kötelezettségére vonatkozó szabályok célja nyilvánvalóan az, hogy „rákényszerítse” a munkáltatókat arra, hogy minél nagyobb számban foglalkoztassanak megváltozott munkaképességű munkavállalókat.

Következő írásunkban kitérünk a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatása esetén felmerülő további kedvezményekre is.

Szakértő: Tirpák Anita mérlegképes könyvelő és adószakértő

Forrás: adozona
Képek: hirmagazin.eu

ElőzőÁllatokként a cigányokról – Újabb jobbikos hangfelvételek kerültek elő
KövetkezőA nap képe: Egy méregdrága brit-olasz kupé
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza