A világ népességének 80 százaléka városokban fog élni 2050-re. A városiasodás erősödése a klímaváltozásra és az életminőségére is hat.

A légszennyezés, a hőmérséklet emelkedése, az áradások kockázata is növekszik.

Az Euronews riportere, Caludio Rosmino emlékeztet, hogy a földfelszín 3 százalékát foglalják el városok, de a felmelegedést fokozó gázok 72 százalékát adják. A környezet és az életminőség javításához a természet ad ötleteket.

Az Urban Green Up városzöldítési projekten 25 szervezet szakértői dolgoznak 9 országból.

A valladolidi központban vizsgálják, hogy milyen természetes megoldások segítik a fejlődést.

Növények ültetésével csökkenthető a hőmérséklet. Zöld tetők és függőleges kertek segíthetnek a projekt koordinátora, Raúl Sánchez szerint.

A levegőminőség javítása és az esővíz kezelése a projekt fontos területei. A növények leveli és gyökerei természetes filterek.

Raúl Sánhez magyarázza, hogy a növények biofilterek. A tetőkön, a kémények közelébe ültetve megkötik a szennyezőanyagok egy részét. Ahogy az út menti fák felfogják a közlekedés okozta szennyezés egy részét. A városokban a két fő légszennyező a gépjármű-forgalom és a fűtés.

A projektben nyolc város vesz részt. A kerékpárutak fejlesztése csökkenti az autóhasználatot, a zöld felületek a levegőt tisztítják. Tonnában mérhető a szennyezőanyagok csökkenése. Nyáron 5 fokkal hűti a levegőt a növényzet.

Valladolid környezeti tanácsosa, Alicia Villazán a helyhiányt nevezi a fő problémának. A felszín alatti közművekre is tekintettel kell lenni. A mélygarázsok is korlátozzák a komoly parkosítást.

Valladolid, Izmir és Liverpool a projekt három fő helyszíne. Több mint negyven megoldást tesztelnek ezekben a városokban. Liverpoolban a közlekedési szennyezés a fő probléma. A déli városokban a nyári forróság. A természetes megoldások alkalmazása sikert hozhat.

Fernando Nunez liverpooli közlekedési referens szerint nagy probléma a légszennyezés. A legrosszabb levegőjű környékeken több fa telepítése segíthet. Egy 14 fából álló csoport ültetése után még 150 fa telepítését tervezik.

A Beatles városában több természetes megoldást alkalmaznak. Biofilter növényeket, szennyeződés-megkötő kerteket és zöld vízelvezető rendszereket.

Juliet Staples projektvezető mondja, hogy nem mindegy, hogy melyik megoldást hol alkalmazzák. A megfelelő választás növeli a hatékonyságot, használ a levegőminőségnek, a biodiverzitásnak, az életminőségnek és a gazdaságnak.

Ha a természettől vett megoldások eredményesnek bizonyulnak, újabb városokban próbálják ki a módszereket. A zöld városfejlesztés az urbanizáció kulcsa lehet a jövőben.

euronews, Hirmagazin.eu

 

ElőzőEddig fog tartani a koronavírus járvány (18+)
KövetkezőLátható lesz az elhunytak kora, neme és krónikus alapbetegsége(i) is (18+)
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza