11.8 C
Budapest
2024. április. 27. szombat
HomeTudástárTechnika, kommunikációA reklám úgy manipulálja a nézőt, ahogy a megrendelő akarja

A reklám úgy manipulálja a nézőt, ahogy a megrendelő akarja

forrás: M1, Médiaklikk

A valóság és a reklámok sokszor köszönőviszonyban sincsenek egymással.

A címlapokon hibátlan emberek mosolyognak, kinézetük azonban professzionális szakembereknek köszönhető: retusált arcbőr, kifehérített fogak és digitálisan feljavított alak. A modern technika segítségével ma már ezeket a lépéseket szinte bárki meg tudja tenni, és meg is teszi.

reklámok, manipuláció

Ráadásul a mediatizált világban újabb és újabb képeket posztolunk magunkról a közösségi oldalakon, így mi is részeseivé válunk a nagy „reklámközösségnek”.

Sármai Balázs médiadesigner az M1 Médiaklikk című műsorában elmondta: már otthon is tudunk olyan képet készíteni magunkról, amelyen úgy nézünk ki, mintha egy profi címlapfotón lennénk.

A tökéletes világ képének elültetése az emberek fejében a 20. század közepe táján indult. Ez a korszak volt a reklámmanipuláció bölcsője.

Az 50-es, 60-as évek amerikai reklámjaiban kezdődött a világ idealizálása, s a trend, hogy mindenből a legszebbet, a legjobbat mutassák meg, mintegy 40 évig tartott – tette hozzá Hídvégi Zoltán, az Umbrella ügyvezetője.

A reklámszakma mindent a lehető legtökéletesebbnek kíván bemutatni. Ez onnan ered, hogy az emberek mindig a szebbhez, a jobbhoz vonzódnak.

Számos társadalom-tudományos kísérlet támasztja ezt alá, a szebb embereket például jobban kedvelik akkor is, ha butaságot mondanak, hangsúlyozta Uhrin Viktor, az Umbrella kreatív vezetője.

Észre sem vesszük, és már utánozzuk is

A reklámok a vizuális tartalmak segítségével úgy manipulálják a nézőt, ahogyan azt a megrendelők érdekei megkövetelik – hangzott el a műsorban. Ezt sok esetben észre sem vesszük, csak akkor, amikor mi is úgy kezdünk el viselkedni, mint a reklám szereplői.

A reklám úgy manipulálja a nézőt, ahogy a megrendelő akarja

A reklámok nem csak attraktivitást, de gondolatokat, viselkedésmintákat is átadnak, amelyeket aztán igyekszünk utánozni.

Az elmúlt évtizedekben komoly tudomány épült arra, hogy egy terméket hogyan lehet idealizálni, hogyan lehet a pozitív oldalukat bemutatni, hiszen ezzel lehet felkelteni a fogyasztók érdeklődését.

A legtöbb reklámszakember szerint nem szabad olyat állítani egy termékről, ami nem igaz, mert a marketing mai álláspontja szerint az a fogyasztó a jó fogyasztó, aki többször vásárol. S minden fogyasztót egyszer lehet megtéveszteni, utána már egy másik terméket fog választani.

Ma már az őszintébb kommunikáció a trend

Az utóbbi években egy kicsit enyhült a tartalmak művisége. A trendek annyiban változtak, hogy egyre inkább teret hódított – az elmúlt 5-10 évben itthon is – az úgynevezett őszinte, vagy őszintébb kommunikáció.

A reklámokban az idealizált, hazug álomvilág helyett inkább a termékek előnyeit igyekeznek kidomborítani, magyarázta Hídvégi Zoltán. Ez a trend leginkább annak köszönhető, hogy a fogyasztók előtt is kinyílt a világ.

Az internetes oldalaknak és a közösségi portáloknak köszönhetően már rengeteg helyről lehet információt beszerezni egy-egy termékről.

A Facebook, illetve social media korában egyre inkább közelít egymáshoz ez a két világ, hiszen a márkák azonnali választ kaphatnak a valós fogyasztóktól, és rögtön kiderül, ha valami hamis.

Persze ez nem jelenti azt, hogy az idealizált világ kihalóban van. Egy friss felmérés szerint a kamaszok több mint nyolcvan százaléka aggódik amiatt, hogy kövér, miközben erről szó sincs. Ennek az önképzavarnak lehet némi köze a tökéletesre formált címlaplányokhoz is, akik azonban csak a képeken hibátlanok.

 

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem