A mesterséges intelligencia nagyszerű vívmányai illetéktelenek kezébe kerülve felhasználhatók gyilkosságra, kiber-támadásra és legkülönbözőbb más bűncselekményekre. A fejlesztőknek súlyos felelősségük van, nem hozhatnak mindent nyilvánosságra, figyelmeztetnek jeles tudósok.
Háztartási robotot, akár porszívót lehet gyilkolásra programozni, önjáró autóval tervezett, időzített balesetet okozni, robbantani, szoftvereket a kiber-hadviselés szolgálatába állítani, figyelmeztettek neves szakemberek.
Az Oxford és a Cambridge Egyetem, a Tesla-gyártó Elon Musk alapította OpenAI Intézet és több, az elektronikus biztonságot kutató intézmény szakértői közös nyilatkozatban az AI-fejlesztők nagy felelősségére, etikai kötelezettségeire hívták fel a figyelmet.
Miközben az amerikai Védelmi Minisztérium is támogatja szoftver fejlesztését, amely önműködően támad más szoftvereket, ilyen terméket könnyen lehet bűnös, akár emberélet kioltására is alkalmas akciókra átprogramozni.
A fejlesztők, köztük olyan, általában elzárkózó vállalatok, mint az Amazon, a Microsoft vagy a Google egymással versenyezve hozzák nyilvánosságra, teszik mindenki által hozzáférhetővé bizonyos, az AI területén elért eredményeiket, ez pedig rendkívül veszélyes.
Az illetékeseknek először a kormánnyal kellene egyeztetniük, mi lehet nyilvános, mi nem. Ugyanakkor megfelelő védekezési rendszereket kellene beépíteniük szoftvereikbe, hogy azok ne legyenek módosíthatók bűnös célokra, hangoztatják a hozázértők.
Forrás: Guardian