Forrás: NewScientist | 2015. 03. 02. 12:50:00
Egy új kutatás szerint a nagy fehér cápák a nap hajlásszögét is kihasználják zsákmányuk elfogásához, talán elrejtőznek a visszatükröződő ragyogásban.
Köztudott, hogy a cápák előszeretettel vadásznak hajnalban és alkonyatkor. Charlie Huveneers, az ausztráliai Flinders Egyetem kutatója és csapata szerette volna letesztelni, a horizonton alacsonyan álló nap pozíciója szerepet játszik-e abban, hogy e napszakokat választják a zsákmányszerzéshez.
Ezért 30 kilométerre behajóztak a nyílt tengerre Dél-Ausztráliánál, majd nagy fehér cápákat csaltak maguk mellé halolaj és haldarabok révén. Ezt követően 6 kilogrammos tonhaldarabokat dobtak a vízbe, és megfigyelték, hogyan közelítik meg őket a támadó cápák.
Nagy fehér cápa. (Fotó: AFP) Nagy fehér cápa. (Fotó: AFP)
44 halat rögzítettek 1000 megközelítés során, ebből 37 tényleges támadássá fajult. Kiderült, hogy a támadások során a cápák hajlamosak a nap irányából érkezni: reggel inkább keletről, este pedig nyugatról. Amikor a napot felhők takarták, nem találtak kapcsolatot pozíciója és a támadás szöge között, ami ismét csak arról tanúskodott, hogy a cápák hasznosság tekintetében szándékosan aknázzák ki a nap beesési szögét.
A kutatók szerint több tényezőből profitálhatnak a nappal a hátuk mögött támadó halak. A zsákmány ilyen szögből talán jobban megvilágított, és az is elképzelhető, hogy a nap ragyogása miatt nem észleli a támadót.
A nap irányából érkező támadás ugyanis elrejti a vízről visszatükröződő ragyogásban a cápát, ha zsákmányának feje a felszín felett van, akárcsak madarak vagy akár szörfösök esetében.
A vizsgálatot a The American Naturalist közölte.