A mostanihoz hasonló hőstresszes időszakok során kimutathatóan megnő a többlethalálozások száma – írja a Másfélfok blog. A szakemberek tanulmányukban arra intenek: ha nem kezdünk semmit a kibocsátásokkal, akkor a század végéig tízszeres növekedésre kell számítanunk. Az Alföld és Budapest lakói különösen veszélyben vannak.

Az ember hőérzete 26 fok alatt kellemes, 26–32 között közepes hőstresszről, 32–38 fok között pedig nagy hőstresszről beszélhetünk. A 46 fok feletti tartomány már életveszélyes, 2007-ben ezt már Magyarországon is majdnem sikerült elérni – mondta az InfoRádióban Szabó Péter éghajlatkutató, az ELTE Meteorológiai Tanszékének doktorandusza.

Többlethalálozásban is kimutatható a hőstressz hatása: 2012-ben és 2015-ben, amikor a legtöbb hőségriadót átéltük, 30, illetve 17 százalékos többlethalálozás volt azokon a napokon

– említette példaként.

A hőstresszes napok száma nagy terhet jelent az egészségügyi ellátórendszernek, de komoly gazdasági hatásai is vannak. A mezőgazdasági termelést is csökkenti, hiszen ilyenkor az állatok kevesebbet esznek, és jobban kitettek a hőstressznek. Emellett klímamigrációt is okoz a hőstressz, hiszen lesznek a Földnek olyan területei, ahol a felmelegedés miatt alkalmatlanná válik az élet, ezért aztán muszáj onnan elköltözni.

Szabó Péter szerint jelenleg évente 2-3 hőstresszes nap fordul elő, ha viszont a jelenlegi kibocsátási trendek folytatódnak, a század végére átlagosan tízszeres növekedésre kell felkészülni, a Délkelet-Alföldön akár 45 fok is lehet.

Vizsgálták Szegedet is: jelenleg májusban és szeptemberben a napok kétharmadában (60-70 százalék) kellemes (stresszmentes) az idő, míg júliusban és augusztusban a napok legalább harmadában legalább nagy hőstressz sújtja az ott lakókat. A pesszimista forgatókönyvek alapján ez a század végére jelentősen meg fog változni, vagyis

a nyári hónapokban gyakorlatilag meg fog szűnni a kellemes időjárás, és a napok harmadán (30-35 százalék) extrém hőstressznek lesz kitéve a város.

Emiatt elképzelhető, hogy a hidegebb Északi-középhegységbe fognak egyesek költözni – jegyezte meg a szakértő.

Az éghajlatkutató szerint elsősorban a kibocsátás csökkentésére kellene fókuszálni, érdemes lenne elgondolkodni egy hőstressz alapú hőségriadó bevezetésén is, de nagy gondot kellene fordítani az épületek megfelelő szigetelésére, valamint a kék-zöld infrastruktúra, vagyis a városi zöld és vízfelületek növelésére is.

További részeltek a masfelfok.hu-n olvashatók.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőThomas Matthew Crooks – ő lőtt az apja által vásárolt fegyverrel – videók
KövetkezőSpanyolország a legjobb európai labdarúgó-válogatott
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza