Home Hírek Életmód A mobilozás újabb káros hatásáról rántották le a leplet!

A mobilozás újabb káros hatásáról rántották le a leplet!

id 2567

Az okostelefonok mindennapjaink szerves részei, és sokan órákat töltenek naponta a képernyő bámulásával. Bár a mobilhasználat kétségkívül számos előnnyel jár, nem szabad figyelmen kívül hagyni a hosszú távú egészségügyi hatásait. Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a mobilozás jelentősen megterheli a nyaki ízületeket, a kezet és az ujjakat, ami komoly mozgásszervi problémákhoz vezethet.

Mérsékeld a mobilhasználatot!

Győr gyógytorna szakemberei szerint a helytelen testtartásból és az ismétlődő mozdulatokból fakadó panaszok hatékonyan kezelhetők, de a megelőzés és a tudatosság is kulcsszerepet játszik. Ezért többek közt ők is a telefonhasználat minimalizálására hívják fel a figyelmet.

A „tech neck” jelenség és hatásai a nyakra

A „tech neck” kifejezés a mobilhasználatból eredő nyaki fájdalmakra és problémákra utal. Amikor órákon keresztül lefelé nézünk a telefonunkra, a fej természetellenes pozíciója megnöveli a nyaki gerinc terhelését. Egy átlagos ember feje körülbelül 4-5 kilogrammot nyom, de ha előrehajtjuk, ez a terhelés akár 20-30 kilogrammra is növekedhet. Ez hosszú távon olyan problémákhoz vezethet, mint a krónikus nyaki fájdalom, a gerincferdülés, vagy a csigolyák közötti porckorongok kopása.

Egy tanulmány szerint azok, akik naponta több mint 4 órát töltenek mobilozással, sokkal nagyobb eséllyel tapasztalnak nyaki panaszokat, mint azok, akik kevesebbet használják az eszközt. A helytelen testtartás miatti panaszok megelőzésében fontos szerepe van a rendszeres nyújtásnak és az izomzat megfelelő erősítésének.

A kéz és az ujjak veszélyeztetett ízületei

Nemcsak a nyakat, hanem a kezeket és az ujjakat is jelentősen megterheli a mobilhasználat. Az ismétlődő mozdulatok, mint például az üzenetírás és a görgetés, hosszú távon ízületi gyulladást és fájdalmat okozhatnak. Gyakori problémák közé tartozik az ínhüvelygyulladás, az alagút szindróma és az „SMS-hüvelykujj” is.

Egy kutatás rámutatott, hogy a napi 2-3 órát mobilozók körében jelentősen nagyobb a kéz ízületi panaszainak előfordulása, mint azoknál, akik kevesebb időt töltenek az eszköz használatával.

Mit tehetünk a mozgásszervi problémák ellen?

Az okostelefon-használat káros hatásainak minimalizálása érdekében néhány egyszerű, mégis hatékony módszert érdemes alkalmazni. Először is tartsuk szemmagasságban a telefont és mozgassuk át a testünket, különösen ujjainkat, kezeinket, karjainkat és nyakunkat. Rendszeresen végezzük erősítő és nyújtó gyakorlatokat, illetve amennyire lehet, kerüljük a túlzott telefonhasználatot.

A fent említett tanácsok betartása mellett érdemes szakemberhez fordulni, ha a fájdalmak tartóssá válnak. A profil mozgás klinikák programjai kifejezetten az ilyen jellegű problémák kezelésére specializálódtak, hatékony megoldást nyújtva a mozgásszervi panaszokra.

728x90 100

A mobilhasználat mindennapjaink része, de fontos, hogy tudatosan kezeljük annak kockázatait. Az egészséges testtartás, a rendszeres mozgás és a megelőző gyakorlatok nemcsak a fájdalmakat csökkentik, hanem hosszú távon javítják életminőségünket is.

Exit mobile version
Megszakítás