Az ingyenesen letölthető és díjmentesen használható okostelefonos applikációnak nemcsak a neve ÉletMentő, különböző funkciói szó szerint is életmentők lehetnek.

Tavaly áprilisban írtunk arról, hogy az Országos Mentőszolgálat, a Vodafone Magyarország Alapítvány és a cseh Medical Information Technologies egy külföldön már használatban lévő életmentő okostelefon alkalmazást kíván meghonosítani Magyarországon. Az integrációs és lokalizációs munkálatok befejeződtek, és a nemes egyszerűséggel ÉletMentő nevet kapott szoftvert mostantól bárki ingyenesen telepítheti a mobiljára.

Az androidos eszközökön a Play áruházból, az iOS-es készülékeken pedig az App Store-ból letölthető alkalmazás 33-35 MB méretű, és néhány másodperc alatt rákerül a mobilra. Első körben a szoftverben regisztrálni kell a telefonszámunkat, ez a mentők hívásához, illetve a vészhelyzeti üzenetek küldéséhez szükséges.

Az SMS-es regisztrációt követően ajánlott kitölteni a személyes felhasználói profilt, vagyis megadni a születési évünket, a TAJ-számunkat és az állandó lakcímünket.  Ezenkívül bevihetjük a rendszerbe, hogy milyen betegségünk van, milyen gyógyszereket szedünk, mire vagyunk allergiásak és hogy milyen idegen nyelvet beszélünk. A kismamák akár a várandóságukkal kapcsolatos adatokat is eltárolhatják a profiljukban.

© László Ferenc

Ha nagy a baj, elegendő a kijelző közepén lévő piros „MENTŐK” gombra rányomni – a véletlen riasztások elkerülése végett a virtuális gombot 3 másodpercig nyomva kell tartani. Ennek hatására azonnal hívás indul a mentők felé és a diszpécser már az előtt látja a velünk kapcsolatos információkat, így például a pontos tartózkodási helyünket és a fentebb sorolt adatainkat, hogy mi megszólalnánk a telefonban.

A hívás természetesen ingyenes, valamint a 4G hálózaton keresztül történő adattovábbításért sem kell fizetni. Amennyiben olyan helyszínen kerülünk bajba, ahol nincs mobilnet, az alkalmazás SMS-ben továbbítja adatainkat a központ felé. A fejlesztők azokra is gondoltak, akik esetleg valamilyen okból kifolyólag nem tudnak beszélni, ők vészhelyzetben a kijelzőn megjelenő és jól látható ikonok lenyomásával küldhetnek specifikus vészjelző üzeneteket a központba.

A gyorsan és egyszerűen kezelhető applikáció hasznos információkat nyújt az elsősegélynyújtással kapcsolatban, így többek közt azt is megtudhatjuk a segítségével, hogy mi a teendő félrenyelés, mérgezés, áramütés, vagy éppen kihűlés esetén. Sőt, az újraélesztéssel kapcsolatos teendőket is megtudhatjuk a használata során, a POI-adatbázis pedig elárulja számunkra, hogy hol a legközelebbi defibrillátor, kórház vagy gyógyszertár.

© László Ferenc

Az ÉletMentő nemcsak Magyarországon, hanem Ausztriában, Csehországban és Szlovákiában is használható. Utóbbi országokban eddig már több, mint 1 millióan telepítették fel az alkalmazást, melyet hazánkban az összes mobil szolgáltató ügyfelei ingyen elérhetnek.

hvg, Hirmagazin.eu

ElőzőAz unokázós csalók is alkalmazkodtak a koronavírus-járványhoz
KövetkezőBörtönt kaphatnak Szerbiában, akik a karantént megszegve másokat megfertőznek
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza