Növekszik Magyarországon az antidepresszánsok használata, de ezzel nem vagyunk egyedül, szinte az egész világon egyre többen használják ezeket a gyógyszereket. Vannak, akik emiatt megkongatnák a vészharangot. Ennyire elterjedt lenne a depresszió? Vagy elkezdtük túlhasználni ezeket a gyógyszereket? – erről ír cikkében Fuchs Viktória, a noizz.hu újságírója.

Néhány héttel ezelőtt szakemberek egy csoportja az antidepresszáns receptek felírásának visszaszorítására szólította fel az Egyesült Királyság kormányát.

Angliában az antidepresszánsok felírása csaknem megduplázódott 10 év alatt: a 2011-es 47,3 millióról 2022-23-ra 85,6 millióra emelkedett; illetve a 2000-es évek közepe és 2017 között a gyógyszer szedésének időtartama is a duplájára nőtt, a páciensek mintegy fele tartós használónak számít – derül ki a British Medical Journal nevű orvosi szaklap cikkéből.

A cikk szerzői azzal érvelnek az antidepresszánsok egyre növekvő felírása ellen, hogy a lakosság mentális egészségi állapota egyes felmérések szerint a receptek gyarapodásával arányosan romlott.

A depresszuó nem ciki, hanem igazi betegségírtunk már erről mi is!

Magyarországon sem rózsásabb a helyzet: 2008-ban nagyjából 245 ezer embernek elegendő adagnyi antidepresszánst váltottak ki a NEAK által közzétett adatok alapján. 2019-ben ezt a számot már 295 ezerre becsülték – ami 20 százalékos emelkedés, miközben a népesség ez idő alatt közel 3 százalékkal csökkent.

A tisztánlátás érdekében felkerestük Dr. Szekeres György pszichiátert, és megkérdeztük, mire vezethető vissza a növekvő antidepresszáns használat itthon, hogy ez azt jelenti-e, hogy az emberek egyre inkább felelősséget vállalnak a mentális egészségükért, vagy épp azt, hogy már-már túl könnyű hozzájutni a gyógyszerekhez, illetve szerinte szükség lenne-e szigorításra a receptek felírásában.

Felelős vagy felelőtlen döntés a gyógyszer mellett dönteni?
Felelős vagy felelőtlen döntés a gyógyszer mellett dönteni?Kép: Getty Images

Felgyorsult világ, erősebb hangulati zavarok

Dr. Szekeres elmondta, hogy a hangulati zavarok gyakorisága az elmúlt 30-40 évben világszerte elképesztő mennyiségben megnőtt. Ez önmagában magyarázza, hogy a hangulati zavarok kezelésére szolgáló gyógyszerek is magasabb számban fogynak. Ennek okáról pedig több teória is született.

A túlstimulált környezet, a nagyvárosi élet és az információk robbanásszerű terjedése biztosan hozzájárulnak ahhoz, hogy azok a rendszerek, amik a belső homeosztázisunkat tartják fönn, tartósan túlstimulált állapotba kerülnek

– mondta, hozzátéve, hogy a túlstimulált állapot egyrészt szorongásos tünetekben, másrészt hangulati zavarokban mutatkozik.

A szakember szerint elég csak visszatekinteni az elmúlt pár évre: Covid, háborús események, infláció. Önmagában is elég turbulens világban élünk, és „bizonyos helyeken, bizonyos körülmények között »rá is dolgoznak«, hogy még nagyobb feszültséget keltsenek az emberek körében.

A jelenkori kihívásoktól függetlenül, a kultúra és a civilizáció változása önmagában is stresszt okoz, ráadásul a digitális kultúra uralkodóvá válása révén azonnal elérhető közelségbe kerülnek azok az események, amelyeknek a híresztelése korábban időigényesebb volt.

Van, aki tud adaptálódni, és magasabbra »állítja be« az ingerküszöbét, így már nem rezdül meg ezeken a dolgokon. De a sajtónak és a véleményformálóknak az az érdeke, hogy mindig legyen egy alap, erős izgalmi állapot, ahol könnyebben lehet terelni a figyelmet és a vélekedéseket

– tette hozzá.

Sokáig csökkent az öngyilkosságok száma Magyarországon

Dr. Szekeres György visszament az időben az 1980-as évekig, amikor bejöttek hozzánk ezek a gyógyszerek. Elmondta, hogy sokat fejlődött az orvostudomány és azon belül a pszichiátria, tehát egyre jobb hangulatjavítók kerültek a piacra, elérhetővé vált nagyobb tömegek számára, és könnyebbé vált a depresszió, illetve a szorongásos betegségek kezelése. Magyarországon a hangulatjavítók fogyásának emelkedésével párhuzamosan kezdett csökkenni az öngyilkosságok száma. Az összefüggés világos, még akkor is, ha tudjuk, hogy az öngyilkosság magában is igen komplex jelenség.

A covid alatt viszont határozottan megnőtt a szorongásos zavarok, panaszok gyakoriságága. Ugyanakkor Magyarországon a pszichiátriai szakmában kevés a szakember, súlyosan humánerőforrás-hiányos, ami a járvány alatt csak még kiélezettebb lett.

Hiába nőtt meg ugyanis az igény, beszűkült a hozzáférés, mert az idősebb kollégákat kivették az ellátásból, tehát rengeteg ellátatlan terület maradt, és még azok a betegek is nehezen jutottak hozzá a gyógyszerükhöz, akik régóta szedték. Bár az öngyilkosságok száma évtizedeken keresztül csökkent, ezen időszak alatt megtorpant, és előző évekhez képest 2021-ben, 2022-ben és 2023-ban is nőtt a pandémia előtti békeidőkhöz képest.

Mint a cukorkát?

De mire utal az antidepresszáns használók számának növekedése? Az emberek rájöttek, hogy nem „ciki” szakemberhez fordulni, és egyre többen kérnek segítséget, vagy boldog-boldogtalannak felírják ezeket a gyógyszereket?

Kettőn áll a vásár, az orvoson, akihez segítségért fordulnak, de a páciensen is. Egy magánrendelésen van idő és mód arra, hogy részletesebben meg lehessen ismerkedni, gondosabban lehessen foglalkozni a problémával. A körültekintés mindenhol megvan, csak az állami ellátásban szűkebb a kapacitás arra, hogy részletesebben, több szempontot figyelembe véve lehessen mérlegelni azt, hogy mi az, ami a betegnek úgy szolgálja az érdekét, hogy megfelelő is legyen és gyors is, és a beteg számára is elfogadható legyen – magyarázta a pszichiáter.

Dr. Szekeres kiemelte, hogy ebben az orvosok és a betegek is különböznek.

Van, aki azonnal szeretne gyógyszert kapni, amivel tud tovább dolgozni, nem fog szorongani, lesz kedve tevékenységekhez. Másoknak fenntartásai vannak a gyógyszerekkel, és inkább kivárnak.

Orvosi szempontból szintén függ attól, hogy az adott szakember melyik módszert részesíti előnyben.

Ha pedig megvan a diagnózis, enyhébb esetben a szakmai protokollok a pszichoterápiát, életmódrendezést vagy stresszmentesítést javasolják, míg ha közepes vagy súlyos depresszióról beszélünk, a pszichológusok is inkább a gyógyszerszedést támogatják, akár a pszichoterápia kiegészítéseként.

Antidepresszáns = boldogság?
Antidepresszáns = boldogság?Kép: Getty ImagesMegosztás

Antidepresszáns = boldogság?

Ahogy korábban említettem, néhány hete egy 31 szakemberből álló csoport az antidepresszáns receptek felírásának visszaszorítására szólította fel az Egyesült Királyság kormányát. Azzal indokolták, hogy bár a szerek felírása folyamatosan nő, a lakosság mentális állapota tovább romlott.

„Kérdés, hogy hol húzzuk meg a mentális egészség határait” – szögezi le Dr. Szekeres. A szakember emlékeztetett, hogy ha egy társadalom boldogságát vizsgáljuk, akkor hagyományosan nem a világ ezen fertályán találjuk a legboldogabb országokat. Azonban a gyógyszerek nem is garantálják vagy segítik a boldogságot, azok a depresszió és a kórosan rossz hangulat megszűnését segítik – ez viszont nem egyenértékű a boldogsággal.

Valaki lehet depressziós például attól, hogy rossz körülmények között él. A depresszió elmúlhat, de ha a körülmények nem változnak, akkor ő nem boldog lesz, hanem egy nehéz körülmények között élő, helyzetével küszködő, de nem beteg ember, akinek a betegségének a tünetei redukálódnak

– folytatta, felvetve a már-már filozófiai jellegű kérdést, hogy ha nem vagyunk depressziósak, vajon automatikusan azt jelenti-e, hogy boldogok vagyunk?

És hogy a szakértő mit szól a receptek felírásának szigorításához? Mindenekelőtt nem a szigorításban, hanem a társadalom edukációjában, a mentális egészséggel szembeni tudatosság fokozásában, illetve a mentális zavarokat érintő stigma megszüntetésében látná a valós megoldást.

„Van egy tetemes rétege a társadalomnak, akit ha gondosan megvizsgálnának, akkor teljesülnének a hangulatzavar vagy a szorongásos betegség tünetei. Ezen réteg fele nem kap gyógyszert. Kétségtelen, olyan is van, aki már meggyógyult, és nem biztos, hogy kellene szednie, de így könnyebbnek és biztonságosabbnak érzi a stresszel való megküzdést, és nem kell a visszaesés rizikóját vállalnia. Ha ő nem motivált arra, hogy elhagyja a gyógyszert, akkor ezen az alapon tartósabban is szedheti, mint ahogy feltétlenül szükséges lenne. Ilyen ellentétes folyamatok egyszerre megfigyelhetők” – mondta.

A nagy számok törvénye és a statisztikai eloszlás alapján vannak olyanok, akiknek nem kellene szedni. De azért azt nem gondolom, hogy ez jelentős részt jelentene. A többség megfelelő indikációval és szükség alapján szedi a gyógyszert.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőMutatjuk, hogy mi az oka a megemelkedett gépjármű biztosítások díjának!
KövetkezőÍgy vásárolj kutyát, ha egyedülálló vagy!
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza