A Perseida meteorraj tetőzése viszonylag hosszú ideig tart, így nem csak ma, hanem holnap éjjel is érdemes lesz az égboltot vizsgálni.
A Perseidák sötétedéstől kezdődően, este 10 órától érkeznek az észak-keleti égbolt irányából. A felvillanások azonban a radiánstól távolabb, 40-50 fokra is feltűnhetnek.
A Hold idén viszonylag korán nyugszik, tovább növelve a sikeres hullócsillagles esélyét.
Mindenki ezt olvassa most!
Szórványos hullócsillagokat bármikor láthatunk az égen, azonban a gyakorlatban ezek elég ritkák. Megtekintésükre azonban sokkal jobb lehetőség kínálkozik, amikor a Föld évente menetrendszerűen áthalad egy-egy frissebb porfelhőn, amelyeket az utóbbi években-évtizedekben a belső-Naprendszerben járt üstökösök hagytak hátra. Az ilyenkor tapasztalható tömeges, rajszerű hullócsillagzáporokból több tucatot ismerünk, többek között a Quadrantidákat, a Geminidákat, a Leonidákat vagy a Perseidákat. Érdekesség, hogy nevüket a hullócsillagok beérkezési iránya által kijelölt csillagkép után kapták, a hullócsillagok látszólag az adott csillagkép egy radiánspontjából sugárzanak szét – írja a csodalatosbalaton.hu.
Itt az idő, hogy összegyűjtsük a kívánságainkat, hiszen, a babona szerint, ha valaki hullócsillagot lát és kíván valamit, az beteljesül. Persze, az sem mindegy, honnan figyeljük az égboltot.
A Balaton illata és az égi színjáték
Érdemes fákkal nem sűrűn benőtt területre letelepedni, hogy a kilátást semmi se zavarja. Válasszuk akár a gyenesdiási Nagymezőt, a hévízi Berki-sétányt, a balatongyöröki Bélapi-pihenőt, a balatonföldvári, fonyódi vagy akarattyai magaspartot, netalán az egyik balatoni strandot, a lényeg az, hogy élvezzük a csillaghullás tűzijátékát.
blikk nyomán