Amikor esténként fürdésre, zuhanyozásra kerül a sor, nem igazán a hideg vizes zuhanyozásra vágyunk, hanem arra, hogy a meleg vagy forró víz lágyan simogassa a bőrünket.
Ki szeretne esténkét hideg vízben zuhanyozni? Nem is kell, elegendő, ha a hideg vizet csak a zuhanyozás végén nyitjuk meg, és csakis a lábunkra alkalmazzuk, mivel nagyon sok pozitív hatása létezik. Mindig fokozatosan váltsunk a hidegebb vízre, és a felsőtestet ne érje hideg víz. Azok, akik valamilyen betegégben szenvednek vagy gyógyszert szednek, a hideg vizes zuhany alkalmazása előtt mindenképpen konzultáljanak kezelőorvosukkal. Mutatjuk is a hideg vizes zuhany néhány áldásos hatását.
A nyirokrendszer az egyik legfontosabb szervünk, hiszen a segítségével ürülnek ki a szervezetből a méreganyagok. A hideg vizes zuhany segít felgyorsítani ezt a folyamatot, pontosabban megkönnyíti a toxikus anyagok szervezetből történő kiürülését.
Ha esténként csak nehezen tudunk elaludni, ennek oka lehet a nem megfelelő vérkeringés is. Ha szeretnénk kicsit felpezsdíteni a keringésünket, a hideg vizes zuhannyal ezt megtehetjük, ráadásul az alvásunk minősége és mennyisége is javuló tendenciát mutat majd.
Ha szeretünk forró vízben zuhanyozni, akkor egy rossz hírt kell közölnünk, ugyanis a forró víz a hajat és a bőrt is kiszárítja, aminek következtében bőrirritáció lép fel. A hideg víz azonban mintegy bezárja a bőrbe a nedvességet, azaz sokkal hidratáltabb lesz a bőrünk és nem kell olyan bőrproblémákkal megküzdenünk, mint a bőrszárazság vagy az ekcéma. Nemcsak az arcszínünk lesz sokkal egészségesebb kinézetű, rózsásabb, de a haj állapota is sokat javulhat, ha hajmosást követően hideg vízzel öblítjük azt le.
A hideg vizes zuhanyozás nemcsak este lehet nagyon hatékony, hanem reggel is, ébredést követően, hiszen nagy szerepe van a vérkeringés fokozásában, nem mellesleg még a reggeli energiaszint növelésében is a segítségünkre lehet.
Ha edzést követően izomfájdalmat tapasztalunk és gyors, illetve hathatós megoldást keresünk rá, akkor a hideg vízzel történő zuhanyozás jó választás lehet, mivel a hideg víz aktívan részt vesz a szövetek és izmok regenerációjában.
A hideg víz megvédhet bennünket a keringő vírusoktól is, ugyanis stimulálhatja a fertőzést leküzdő vérsejteket, azaz leukocitákat. Egy tanulmány szerint azok az emberek, akik egy hónapon keresztül minden nap hideg vízben zuhanyoztak, mintegy 30%-kal kevesebbet voltak betegek, mint azok a személyek, akik nem ezt a zuhanyozási módot részesítették előnyben.
A hidegvíz-terápia eredményesen alkalmazható depressziós betegeken is, hiszen a hideg víz javítja a hangulatot és csökkenti a szorongásos tüneteket.
Amikor hideg vízzel zuhanyzunk, a testünk mindent megtesz annak érdekében, hogy a testhőmérséklete ne csökkenjen drasztikusan le, ez pedig kalóriaégetést és fokozott anyagcserét eredményez.
Hideg hatására az erek összehúzódnak, és ilyenkor a vér a test létfontosságú szerveibe kerül, a vér pedig oxigén- és tápanyagdússá válik. Amikor a test ismét felmelegszik, az erek kitágulnak, ennek hatására pedig jelentősen csökken a gyulladás a szervezetben.
A hidegterápia a fájdalmat is enyhíti, mégpedig a gyulladás csökkentésével teszi ezt. A hideg vizes zuhanyozás tompítja az agyba küldött idegátvitelt.