Home Szabadidő Kultúra A harangok is bevonultak

A harangok is bevonultak

kerekegyhaza

Helytörténeti kiállítással és kordokumentumok felidézésével emlékeztek Kerekegyházán a nagy háborúra és a hátország áldozatvállalására.

A kerekegyházi hátország és a civilek szemszögéből mutatta be a száz éve kitört első világháború nehéz éveit a Kerekegyházi Lokálpatrióták Egyesülete. Az emlékesten az egyesületi tagok korabeli dokumentumok, helyi egyházi iratok alapján idézték fel a település száz évvel ezelőtti életét, hangulatát. A művelődési ház színpadán a helyi nyugdíjasklub és néhány fiatal élőképekkel illusztrálta az elhangzottakat.

Száz évvel ezelőtt nem volt közvilágítás, telefon, rádió, a híreket és utasításokat a helyi kisbíró dobolta ki Kerekegyházán – hangzott el. Fontos szerepe volt a harangoknak is, melyek a szakrális funkciójuk mellett jelezték az idő múlását, figyelmeztettek, ha vész közelgett, tájékoztattak a településen bekövetkezett halálesetről. Éppen ezért komoly lelki megrázkódtatást okozott az akkori kerekegyházi lakosoknak, amikor hadicélra a harangjaikat is be kellett szolgáltatni. A településről összesen nyolc harangot vittek el: négyet a római katolikus templomból, kettőt a református templomból, továbbá a temetői- és a lélekharangot is (a katolikus templom harangjait mindössze négy évvel korábban vásárolta az egyházközség). A harangokat szentmisével, illetve istentisztelettel búcsúztatták, és az elszállításuk előtti estén egy órán át kongatták. Az elszállítás 1916. szeptember 22-én, vasúton történt. Októberben a katonaság elvitte a római katolikus templom tornyában maradt kiscsengettyűt is, mely Kerekegyháza legelső harangja volt, és súlya mindössze 5 kg volt.

A harangok mellett a háztartásokban használt bronz, réz, nikkel használati tárgyakat is lefoglalta az állam. 1916. augusztusában regisztrálták a községben fellelhető, fél kilogrammnál nehezebb fémtárgyakat (üstöket, súlyokat, függönytartókat, gyertyatartókat, mozsarakat stb.), majd mintegy 9 mázsát el is szállítottak a Magyar Királyi Honvédelmi miniszter rendeletére.

TÖBB LÁTOGATÓT SZERETNE A GOOGLE KERESŐBŐL?
A Kulcsszo.hu csapata gyors segítséget tud adni, hogy a helyezései a keresőben pozitívan változzanak és több megrendelője legyen.

A nagy háborúban használt fegyvereket is megtekinthették az érdeklődők A nagy háborúban használt fegyvereket is megtekinthették az érdeklődők
A nagy háború harctereire Kerekegyházáról – Pusztakerekegyházával együtt – 900 férfi vonult be. Köztük a község egyetlen orvosa, a kántortanító, az adóügyi jegyző, a kisbíró, a gyógyszerész is. A hősi halottak pontos száma nem ismert, de legalább kétszáz főre tehető.

Totális volt a háború. Hadikölcsönkötvény, általános mozgósítás, adománygyűjtés a Vöröskeresztnek, a termés zár alá vétele, áruhiány és drágaság, kenyérjegy, a hadbalépők családtagjainak segélyezése, munkaerőhiány – csak néhány címszó az otthonmaradottak átélt nehézségeiről.

Az emlékesten helyi forrásokból idéztek: a Kerekegyházi Római Katolikus Plébánia Historia Domusából, valamint a Kerekegyháza-Fülöpháza-Kunpuszta-Kunbaracsi Református Társegyházközség presbiteri jegyzőkönyveiből. A dokumentumok részletei a helytörténeti kiállítást is gazdagították. Polgár Zoltán keceli hadianyag- és fegyvergyűjtő bemutatott anyagát szintén megnézhették az érdeklődők. A lokálpatrióták tavasszal folytatják a centenáriumi megemlékezést. Előadássorozatuk befejezéseként az olasz és a román harctér eseményeit, valamint a háború befejezését és a trianoni döntéssel kapcsolatos eseményeket tervezik bemutatni.

Forrás: baon; Képek: Google;

Exit mobile version
Megszakítás