Aki magánorvost keres fel a panaszaival, az felkészül arra, hogy fizetnie kell, de az állami intézményekben nyújtott ellátást a társadalombiztosítás fedezi – legalábbis elvben.

 

A hálapénz mint jelenség behálózza az egészségügyet. A háziorvosnak alkalmanként háromezer, a betegszállítónak ötezer, az altatóorvosnak negyvenezer, egy gyermek születésekor a nőgyógyásznak akár több százezer forintot is adunk.

Mindezt hol kifejezett kérésre, hol esetleg szájról szájra terjedő információk alapján. Így vagy úgy, évente több milliárd forintnyi hálapénz vándorol a betegektől az orvosokhoz és egyes egészségügyi dolgozókhoz. Vélekedések szerint nem is annyira – ahogy az elnevezés eredetileg utalna rá – hálából, hanem mert a páciensek attól tartanak, hogy ha nem adnak pénzt, akkor nem is kapnak megfelelő ellátást.

Tudjuk, hogy nem bűncselekmény

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Jogtudományi Intézetének kutatócsoportja 1200 felnőtt megkérdezésével nemrégiben közvélemény-kutatást végzett azzal kapcsolatban, hogy a magyarok mennyire ismerik a büntetőjogot. A válaszadóknak el kellett dönteniük, hogy egy adott a cselekmény bűncselekmény-e, és hogy ha a jogalkotók helyében lennének, akkor azt bűncselekménynek nyilvánítanák-e.

Budapest, 2004. január 14.  Etikailag és jogilag is kifogásolható, ha az orvos előre kér pénzt a betegtől a kivizsgálásért - közölték a Magyar Orvosi Kamara (MOK) sajtótájékoztatóján. Ez azonban nem egyenlő a hálapénzzel, hiszen azt a vizsgálat után, önként adja a beteg. Más a helyzet a szülészek esetében. Szüléseknél ugyanis a nők extra szolgáltatást kérnek az orvosoktól, például hogy az orvos bármikor elérhető legyen. Ez a plussz szolgáltatás a kamara elnöke szerint legálisan nem finanszírozható, az ügyeleti rendszerben nem illeszthető be.  A képen: illusztráció a sajtótájékoztatóhoz. MTI Fotó: Kovács TamásA kép illusztráció (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

Hollán Miklós, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa a Kossuth Rádió Napközben című magazinműsorában pénteken arról számolt be, hogy a megkérdezettek 70 százaléka tisztában volt azzal, hogy a hálapénz elfogadása nem minősül bűncselekménynek, ami „viszonylag magas szintű jogismeretet jelent ebben a tekintetben” – mondta.

A válaszadók fele pedig egyértelműen bűncselekménynek nyilvánítaná a hálapénz elfogadását, ami elég erős hajlandóságot jelent a magyar lakosság részéről ez ügyben – szögezte le Hollán Miklós.

Előre, utána? Kéri, adjuk?

Az érvényben lévő, nemrég módosult szabályozás szerint – amely a bírói gyakorlatban egyébként már működött korábban is – a hálapénz elfogadása akkor nem bűncselekmény, ha a beteg azt utólag, saját elhatározásából és a gyógyító tevékenységgel összefüggésben adja az orvosnak.

Budapest, 2004. január 14.  Etikailag és jogilag is kifogásolható, ha az orvos előre kér pénzt a betegtől a kivizsgálásért - közölték a Magyar Orvosi Kamara (MOK) sajtótájékoztatóján. Ez azonban nem egyenlő a hálapénzzel, hiszen azt a vizsgálat után, önként adja a beteg. Más a helyzet a szülészek esetében. Szüléseknél ugyanis a nők extra szolgáltatást kérnek az orvosoktól, például hogy az orvos bármikor elérhető legyen. Ez a plussz szolgáltatás a kamara elnöke szerint legálisan nem finanszírozható, az ügyeleti rendszerben nem illeszthető be.  A képen: illusztráció a sajtótájékoztatóhoz. MTI Fotó: Kovács TamásA kép illusztráció (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

Ha viszont azt előre kéri, követeli, vagy különböző magatartásokkal utal rá, hogy igényt tart paraszolvenciára, akkor már vesztegetésről vagy annak elfogadásáról beszélhetünk – szögezte le a műsorban Kator Zoltán ügyvéd.

Ez utóbbit, vagyis a különbséget az előre és az utólag adott hálapénz jogi tényállása között az említett felmérés válaszadóinak csupán a harmada ismerte – hívta fel a figyelmet Hollán Miklós.

A MOK másképp oldaná meg

A Napközben műsorában a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke, Éger István kijelentette: a kamarának nem feladata és nem is jogosítványa, hogy egyes hálapénzadási szokásokat vizsgáljon, ezzel szemben dolga az, hogy küzdjön a hálapénz rendszere ellen minden eszközével.

Éger István szerint nem az a lényeg, hogy a jelenség helyes-e vagy sem, vagy hogy bűncselekmény-e vagy sem, a lényeg inkább az, hogy „a magyar orvosi kart és az egészségügyi munkavállalókat meg kell fizetni, a hálapénzt pedig ki kell irtani a rendszerből, meg kell tiltani” – fogalmazott.

Az elnök szerint a fizetések tekintetében ehhez az optimálisnak nevezhető állapothoz már közel állnak, legkésőbb 2022. január 1-ig ez elérhető. „Azt a hetvenéves szégyent, amit a kommunisták és a kommunista politikusok a nyakunkba vágtak 1951-ben, azt le tudjuk vetni, ez csak politikai döntés kérdése” – szögezte le.

Hollán Miklós szerint – amint azt az M1-en szombaton megfogalmazta – a hálapénz szabályozását nem is a büntetőjog, hanem az egészségügyi intézmények önszabályozása oldhatja meg a leghatékonyabban. Megfelelő önszabályozás mellett a jognak nem is lehetne jelentős szerepe a hálapénzrendszer korlátozásában, az erre vonatkozó szabályozást ugyanakkor – jelentette ki – ettől függetlenül számos részterületen pontosítani kell.

Mint az M1 hétfő délelőtti Híradójában elhangzott: a Péterfy kórház intenzív osztályának dolgozói még november elején nyilatkozatot tettek közzé, mely szerint nem fogadnak el hálapénzt, sőt, azt minden formájában visszautasítják.

Egy 2017-es felmérés szerint az orvosok több mint 95 százaléka elutasítja a hálapénzt.

szerző: hirado.hu

forrás: Kossuth Rádió, M1, MTI

ElőzőLopott autókat bontottak szét (A cikk videót tartalmaz)
KövetkezőTámadnak! Patkányinvázió sújtja a fővárost
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza