Kollégájukat gyászoló határvadászokat büntetett a rendőrség, mert a kilenc hónappal ezelőtt történt halálos balesetben nem volt bekötve a biztonsági övük – tudta meg a Bors.
Még fel sem dolgozták a miskolci Készenléti Rendőrség állományához tartozó határvadászok, hogy tavaly októberben kollégájuk, Németh Gergely szörnyethalt mellettük egy buszbalesetben, a rendőrség most, kilenc hónappal később megbírságolta a túlélőket. A határvadászok Kelebiáról tartottak hazafelé, amikor Kecskemét közelében, az M5-ös autópályán két kamionnal ütköztek. Németh rendőr törzsőrmesteren kívül a busz sofőrje, Gy. Elek is azonnal életét vesztette a szerencsétlenségben. Összesen tizenöten sérültek meg – hárman súlyosan –, úgy kellett kivágni a buszból őket. Egyikük a lábát is elveszítette a balesetben.
Ezt a határozatot küldték el a balesetet elszenvedett túlélőknek
Ilyen esetben egyébként az sem kizárt, hogy az áldozatnak is kiküldik a bírságot, de az eljárás megszűnik ellene épp az elhalálozása miatt. Úgy tudjuk, a tragikus baleset után kihallgatták a barátjukat gyászoló túlélőket, akik közül többen megviselt állapotban azt mondták, nem voltak bekötve. Ezt használta ki a rendőrség saját kollégáival szemben. Azonkívül, hogy egy halálos baleset túlélőit hónapokkal később erkölcsös-e megbüntetni, jogi szempontból is aggályos a bírság.
Bár büntetést nemcsak tettenérés, hanem beismerés esetén is kiszabhat a rendőrség, az egyébként október óta már rég elévülhetett.
– Ha nem használjuk az övet, azért lakott területen 10 ezer, autóúton 15 ezer, autópályán 20 ezer forint bírság jár. A közigazgatási bírság kiszabásának a szabályszegés időpontjától számított 90 napon túl azonban nincs helye, mert az jogvesztő, közigazgatási szempontból elévül – tájékoztatta a Borsot dr. Gerő Tamás ügyvéd.
Az ügyben megkerestük a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányságot is.
Frissítés!
A rendőrség reagált:
Tájékoztattak, hogy az ide vonatkozó, közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. tv. 20. § (4) bekezdése szerint: „Nincs helye bírság kiszabásának, ha a jogsértő cselekmény elkövetése óta két év eltelt (elévülés)”.
A Kecskeméti Rendőrkapitányság Közlekedésrendészeti Osztálya 17 eljárás során közigazgatási bírság kiszabásáról rendelkezett a határozatában, egy eljárásban pedig még nem született döntés, további eljárási cselekmény miatt.
A szabályszegésnek minősülő jogsértésekért való felelősségről és a kiszabható bírságról a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény és az annak végrehajtására kiadott a közúti árufuvarozáshoz, személyszállításhoz és a közúti közlekedéshez kapcsolódó egyes rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről, valamint a bírságolással összefüggő hatósági feladatokról szóló 156/2009. (VII. 29.) Kormányrendelet rendelkezik.
Ahogy fogalmaztak: jogalkalmazó szervként a rendőrségnek a tevékenységét a hatályos jogszabályok alapján kell végeznie, az eljárás alá vont személyek tekintetében se pozitív, se negatív irányban nem alkalmazhat megkülönböztetést. Ezen túlmenően tájékoztatjuk, hogy a közigazgatási hatósági eljárásban – ellentétben például a szabálysértési eljárással – az eljáró hatóságnak a kötelezően alkalmazandó szankció alkalmazását (bírság kiszabását) illetően nincs mérlegelési jogköre.
Forrás: Bors