Forrás: MTI
A gyermekek és a vesebetegség kapcsolata a központi téma idén a vese világnapján, március 10-én. A szakemberek a csütörtöki programokkal szeretnék felhívni a szülők, a fiatalok, a szakmai döntéshozók és a közvélemény figyelmét a gyermekkori vesebetegségekre, ráirányítani a figyelmet azokra a kockázati tényezőkre, amelyek később vesekárosodáshoz vezethetnek.
A világnapot tizenegyedik alkalommal tartják meg, minden évben március második csütörtökén. Az idei jelmondat: „Cselekedj időben, hogy megelőzd”.
A Nemzeti Vese Program MTI-hez eljuttatott közleményében azt írták: gyermekeknél viszonylag ritkák a veleszületett veseproblémák. A leggyakoribb eltérés az üregrendszeri tágulat, a húgyúti fertőzés, a vizelettartási probléma, ritkán fordul elő patkóvese, cisztás megbetegedés vagy vesekő. Fontosnak nevezték, hogy ezeket a betegségeket minél korábban diagnosztizálják és kezeljék.
Hozzátették, sokkal gyakoribb probléma, hogy a rossz szokásokkal, a helytelen életvitellel már fiatalkortól kezdve károsodik a vese, ami komoly felnőttkori problémákhoz vezethet. A korai dohányzás, a fiatalkori magas vérnyomás, a cukorbetegség, a mozgásszegény életmód, az egészségtelen táplálkozás mind komoly kockázati tényezője egy későbbi vesebetegség kialakulásának. A vesebetegség „csendes járvány”, a szövődmények sokszor tíz-húsz évvel később, már visszafordíthatatlanul jelentkeznek, ezért fontos a megelőzés – közölték.
A Nemzetközi Nephrologiai Társaság (ISN) és a Vesealapítványok Nemzetközi Szövetsége (IFKF) magyar kezdeményezésre nyilvánította minden év márciusának második csütörtökét a vese világnapjának.
Ebből az alkalomból több magyarországi nagyvárosban tartanak programokat, szakmai előadások hangzanak el és különböző szűréseken vehetnek részt az érdeklődők. A részletes program megtalálható a Magyar Nephrológiai Társaság honlapján.