Százhúsz percen keresztül nem hozott gólt a Portugália–Franciaország negyeddöntő a labdarúgó Európa-bajnokságon: tizenegyesek döntötték el a péntek éjszakába nyúló hamburgi csatát – ebben a franciák voltak a jobbak, ők játszanak Spanyolországgal a döntőbe jutásért.

A MÉRKŐZÉST PERCRŐL PERCRE KÖVETŐ TUDÓSÍTÁSUNKAT IDE KATTINTVA OLVASHATJÁK!

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, NÉMETORSZÁG
NEGYEDDÖNTŐ
PORTUGÁLIA–FRANCIAORSZÁG 0–0 – 11-esekkel 3–5
Hamburg, Volksparkstadion, 47 789 néző. Vezette: Michael Oliver (Stuart Burt, Dan Cook) – angolok
PORTUGÁLIA: Diogo Costa – Joao Cancelo (Semedo, 74.), Pepe, Rúben Dias, Nuno Mendes – Vitinha (Matheus Nunes, 119.), Joao Palhinha (Rúben Neves, 90+2.), Bruno Fernandes (F. Conceicao, 74.) – Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Rafael Leao (Joao Félix, 106.). Szövetségi kapitány: Roberto Martínez
FRANCIAORSZÁG: Maignan – Koundé, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kanté, Tchouaméni, Camavinga (Fofana, 91.) – Griezmann (O. Dembélé, 65.) – Kolo Muani (M. Thuram, 86.), Mbappé (Barcola, 106.). Szövetségi kapitány: Didier Deschamps
Sárga lap: Joao Palhinha (80.), ill. Saliba (84.)

TÖBB SZEMPONTBÓL IS ÉRDEKESNEK ÍGÉRKEZETT a pénteki portugál–francia ütközet, mert bár a Nemzetek Ligájában már törlesztett valamennyit Franciaország a 2016-os Eb-döntőbeli vereségért, most vehetett igazi revánsot (ha már a 2021-es Puskás Arénában játszott 2–2-es csoportmérkőzés nem tekinthető annak). Érdekesnek ígérkezett a meccs abból a szempontból is, hogy mindkét kapitány ugyanazon okból áll hadilábon országa sajtójával: a támadásra „született” csapataik túl kevés kockázatot vállalnak, és önmagukhoz mérten szinte védekező felfogásban játszanak. Márpedig jószerével borítékolható volt, hogy egymás ellen, pontosan a felvonultatott offenzív erők miatt, ezúttal sem lesz nyílt sisakos küzdelem.

Már a felállások is azt vetítették előre, hogy a szakvezetők nem változtatnak a bevett formulán. A portugálokat irányító Roberto Martínez egyetlen helyen sem nyúlt hozzá a Szlovénia ellen leginkább csak szenvedő kezdő tizenegyéhez, míg Deschamps csak a csatárposzton cserélt érdemben – Randal Kolo Muani kezdett Marcus Thuram helyén –, Eduardo Camavinga ugyanis csak azért kerülhetett a csapatba, mert Adrien Rabiot sárga lapos eltiltását töltötte.

Arra azonban talán a franciák sem számítottak, hogy a portugálok minden eddiginél jobban megbecsülik a labdát, és az első negyedórából percek teltek úgy el, hogy Didier Deschamps együttese csak nézte, ahogyan az ellenfél passzolgat. Helyzet persze nem alakult ki Mike Maignan kapuja előtt, de a szögletek sorjáztak, márpedig az állóháborúban az állított labdás szituációk igen értékesek lehetnek.

Amiként az is, ha a (nem túl erős) szorításból gyorsan tud kiszabadulni az egyik csapat, s a franciák azért időnként kiszabadultak, így történhetett meg, hogy először mégis Diogo Costának kellett védenie. Nagyobb helyzet mindenesetre egyik oldalon sem adódott a szünetig.

A fordulást követően sem változott sokat a játék képe, bár a portugálok egy fokkal türelmetlenebbül passzolgattak, míg a franciák – főleg a 65. percben rendkívül eltökélten pályára lépő csereember, a lendületesen futballozó Ousmane Dembélé jóvoltából – igyekeztek kontrázni, így tulajdonképpen a középpályán zajlott az igazi csata. Helyzetek híján két kisebb közjáték zökkentette ki a meccset a medréből: előbb Kylian Mbappét találta fejen a labda, amitől ismét sajogni kezdett a törött orra, majd a bíró hagyta el futtában a zsebéből a sárga lapot, Vitinha adta vissza neki.

Egyórányi játék kellett ahhoz, hogy érdemi futballt láthasson a közönség, Bruno Fernandes, majd Vitinha is kihagyott egy-egy óriási lehetőséget, ami a meccs addigi képe alapján igazi luxusnak tűnt. Pláne, hogy nem sokkal később, Kolo Muani is ziccerbe került a túloldalon és csak Rúben Dias blokkjának köszönhetően nem szerezte meg a vezetést, majd Camavingának sem sikerült kaput találnia tiszta helyzetből.

Az ébredést azonban ismét szunnyadás és visszaállás követte, a csapatok a rendes játékidőben nem bírtak egymással, következhetett a hosszabbítás. A kétszer 15 perc során a portugálok birtokolták többet a labdát, egy-egy francia ellencsapásban is volt veszély, csakhogy gól… az bizony egyik oldalon sem született.

A ráadás szünetében az orrát fájlaló Mbappé cserét kért, így ő már nem vehetett részt a tizenegyespárbajban.

És akkor a tizenegyesek: a franciák kezdték, a később a meccs emberének megválasztott Ousmane Dembélé a bal alsóba lőtt, válaszul Cristiano Ronaldo a kapu jobb oldalát választotta (1–1). Fofana a kapu közepébe helyezett, Bernardo Silva félmagasan balra (2–2). Kundé magasan jobbra, Joao Félix viszont a jobb kapufa tövére bombázott (2–3)! Barcola magabiztosan jobbra lőtt, Nuno Mendes a bal felső sarkot választotta (3–4). Théo Hernandez lábában volt a továbbjutás, a védő a jobb felsőbe lőtt – Franciaország 5–3-ra megnyerte a szétlövést, és bejutott az elődöntőbe, ahol Spanyolország lesz az ellenfele!

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA IDE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!


PORTUGÁLIA
Kapusok: 22 – Diogo Costa (FC Porto), 12 – José Sá (Wolverhampton Wanderes – Anglia), 1 – Rui Patrício (Roma – Olaszország)
Védők: 24 – António Silva (Benfica), 13 – Danilo Pereira (Paris Saint-Germain – Franciaország), 5 – Diogo Dalot (Manchester United – Anglia), 14 – Goncalo Inácio (Sporting CP), 20 – Joao Cancelo (FC Barcelona – Spanyolország), 2 – Nélson Semedo (Wolverhampton Wanderes – Anglia), 19 – Nuno Mendes (Paris Saint-Germain – Franciaország), 3 – Pepe (FC Porto), 4 – Rúben Dias (Manchester City – Anglia)
Középpályások: 8 – Bruno Fernandes (Manchester United – Anglia), 15 – Joao Neves (Benfica), 6 – Joao Palhinha (Fulham – Anglia), 16 – Matheus Nunes (Manchester City – Anglia), 18 – Rúben Neves (Al-Hilal – Szaúd-Arábia), 23 – Vitinha (Paris Saint-Germain – Franciaország)
Támadók: 10 – Bernardo Silva (Manchester City – Anglia), 7 – Cristiano Ronaldo (Al-Naszr – Szaúd-Arábia), 21 – Diogo Jota (Liverpool – Anglia), 26 – Francisco Conceicao (FC Porto), 9 – Goncalo Ramos (Paris Saint-Germain – Franciaország), 11 – Joao Félix (FC Barcelona – Spanyolország), 25 – Pedro Neto (Wolverhampton Wanderes – Anglia), 17 – Rafael Leao (Milan – Olaszország)
Szövetségi kapitány: Roberto Martínez (spanyol)


FRANCIAORSZÁG (25 fő)
Kapusok: 23 – Alphonse Areola (West Ham – Anglia), 16 – Mike Maignan (Milan – Olaszország), 1 – Brice Samba (Lens)
Védők: 21 – Jonathan Clauss (Marseille), 22 – Théo Hernández (Milan – Olaszország), 24– Ibrahima Konaté (Liverpool – Anglia), 5 – Jules Koundé (FC Barcelona – Spanyolország), 3 – Ferland Mendy (Real Madrid – Spanyolország), 2 – Benjamin Pavard (Internazionale – Olaszország), 17 – William Saliba (Arsenal – Anglia), 4 – Dayot Upamecano (Bayern München – Németország)
Középpályások: 6 – Eduardo Camavinga (Real Madrid – Spanyolország), 19 – Youssouf Fofana (Monaco), 7 – Antoine Griezmann (Atlético Madrid – Spanyolország), 13 – N’Golo Kanté (Al-Ittihad – Szaúd-Arábia), 14 – Adrien Rabiot (Juventus – Olaszország), 8 – Aurélien Tchouaméni (Real Madrid – Spanyolország), 18 – Warren Zaire-Emery (Paris Saint-Germain)
Támadók: 25 – Bradley Barcola (Paris Saint-Germain), 20 – Kingsley Coman (Bayern München – Németország), 11 – Ousmane Dembélé (Paris Saint-Germain), 9 – Olivier Giroud (Milan – Olaszország), 12 – Randal Kolo Muani (Paris Saint-Germain), 10 – Kylian Mbappé (Paris Saint-Germain), 15 – Marcus Thuram (Internazionale – Olaszország)
Szövetségi kapitány: Didier Deschamps


A KIESÉSES SZAKASZ PROGRAMJA

NYOLCADDÖNTŐ
JÚNIUS 29. – SZOMBAT
BerlinSvájc–Olaszország 2–0 (38. mérkőzés)
DortmundNémetország–Dánia 2–0 (37. mérkőzés)
JÚNIUS 30. – VASÁRNAP
Gelsenkirchen: Anglia–Szlovákia 2–1, h. u.  (40. mérkőzés)
Köln: Spanyolország–Grúzia 4–1 (39. mérkőzés)
JÚLIUS 1. – HÉTFŐ
DüsseldorfFranciaország–Belgium 1–0 (42. mérkőzés)
Frankfurt am MainPortugália–Szlovénia 0–0, 11-esekkel 3–0 (41. mérkőzés)
JÚLIUS 2. – KEDD
MünchenHollandia–Románia 3–0 (43. mérkőzés)
LipcseAusztria–Törökország 1–2  (44. mérkőzés)

NEGYEDDÖNTŐ
JÚLIUS 5. – PÉNTEK
StuttgartSpanyolország–Németország 2–1, h. u. (45. mérkőzés)
Hamburg: Portugália–Franciaország 0–0, 11-esekkel 3–5  (46. mérkőzés)
JÚLIUS 6. – SZOMBAT
18.00: Anglia–Svájc, Düsseldorf (48. mérkőzés)
21.00: Hollandia–Törökország, Berlin (47. mérkőzés)

ELŐDÖNTŐ
JÚLIUS 9. – KEDD
21.00: Spanyolország–Franciaország, München (49. mérkőzés)
JÚLIUS 10. – SZERDA
21.00: A 47. mérkőzés győztese–A 48. mérkőzés győztese, Dortmund (50. mérkőzés)

DÖNTŐ
JÚLIUS 14. – VASÁRNAP
21.00: A 49. mérkőzés győztese–Az 50. mérkőzés győztese, Berlin

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőJó éjszakát minden kedves olvasónknak! – videó
KövetkezőBorell számonkérte Orbán Viktort, hogy Putyinhoz ment tárgyalni a békérúl az EU nevében..
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza